KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Zdechovský: Slovensko porušuje práva hendikepovaných, nevyplácí do Česka příspěvky na péči
Zpět

Zdechovský: Slovensko porušuje práva hendikepovaných, nevyplácí do Česka příspěvky na péči

Přidáno 15. 2. 2021
Ilustrační foto
Tiskovky.info

Praha, Bratislava, Ženeva – Desítky českých občanů dnes v důsledku rozpadu Československa pobírají důchod ze Slovenské republiky. Zcela jiná je ale situace s příspěvky na péči, které Slovensko dlouhodobě odmítá do zahraničí zasílat, ačkoliv Česká republika své občany ve štychu nenechává a potřebnou finanční pomoc jim poskytuje. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) tím Slovensko porušuje hned v několika bodech Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením a rozhodl se proto za občany v nouzi bojovat u Výboru pro práva těchto osob v Ženevě.

Na kancelář europoslance Tomáše Zdechovského se s prosbou o pomoc obrátil pan Kohout, který je vážně tělesně postižený občan bývalého Československa žijící v Česku. Při narození mu ale byla přiřazena slovenská pojišťovna, což nelze změnit. Nutně potřebuje pomoc sociálních služeb. Nemůže si je však dovolit, protože nedostává ze Slovenska k tomu určený příspěvek na péči. Musí proto vyžít jen z invalidního důchodu, který sotva stačí na pokrytí zcela základních potřeb. Úřady už roky slibují nápravu, vše ale troskotá na neochotě Slovenska. Nepomohla ani změna slovenské vlády, ani oslovená prezidentka Čaputová či další slovenští politici a europoslanci.

„Peněžitý příspěvek na opatrování nespadá do kategorie sociálního zabezpečení, což je oblast, kterou EU reguluje. Je v kategorii sociální a léčebné pomoci a Slovensko proto neporušuje své povinnosti, když jej do zahraničí neposílá. V opakovaných dopisech na slovenskou vládu i paní prezidentku Čaputovou jsem proto vyzýval k vytvoření výjimky alespoň pro občany bývalého Československa, kteří by neměli trpět politickým rozhodnutím o rozdělení země,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci a situaci proto řešil i s příslušným eurokomisařem.

Více zde.