Ve čtvrtek 22. srpna 2024 se na pokračování 28. schůze Senátu projednával návrh zákona o veřejných kulturních instituacích a o změně souvisejících zákonu (zákon o veřejných kulturních institucích). Garančním výborem pro projednání návrhu zákona byl Výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a zpravodajkou výboru byla určena senátorka Jaromíra Vítková.
„Ministerstvo kultury se dlouhodobě zabývá možnostmi, jak upravit nový typ právnické osoby v kultuře, případně aktualizovat stávající právní úpravu příspěvkových organizací tak, aby odpovídala současným představám a nárokům. První úvahy na toto téma byly vedeny již ve druhé polovině devadesátých let. Průběžně se také mění očekávání, která jsou s touto právní formou spojována,“ uvedla k dané problematice zpravodajka Vítková.
Cílem navrhované úpravy je zavedení zvláštní právnické osoby – veřejné kulturní instituce (VKI) pro zajištění finanční a personální stability a zefektivnění financování právnických osob poskytujících veřejné kulturní služby. Zákon o veřejných kulturních institucích s ohledem na charakter činností v oblasti kultury a poskytování veřejných kulturních služeb, zakotví tuto právní formu jako dobrovolnou alternativu ke stávajícím příspěvkovým organizacím, kterou bude moci zřídit stát nebo jeden či více územních samosprávných celků (obce či kraje) pro účely poskytování veřejných kulturních služeb.
Nadále se tedy počítá se zachováním příspěvkových organizací, ať už zřizovaných státem či územními samosprávnými celky, protože v některých oblastech kultury je tato forma právnické osoby zcela vyhovující. Případná transformace příspěvkových organizací do VKI bude dobrovolná a nebude předepsána zákonem, ale bude o ní rozhodovat zřizovatel příspěvkové organizace.
Návrh zákona prošel Senátem a pro se vyslovilo 51 senátorek a senátorů z celkového počtu 56 přítomných.
„Ministerstvo kultury se snaží touto právní úpravou vyjít vstříc i požadavkům odborné veřejnosti, která stávajícím příspěvkovým organizacím opakovaně vytýká zejména nízkou míru samostatnosti, resp. závislost na možných politických rozhodnutích zřizovatele, a zastaralý model financování a nakládání s peněžními prostředky. Věřím, že zákon o veřejných kulturních institucích a z něho vyplývající možnost zřídit tuto novou formu právnické osoby přivítají i obce a města v mém senátorském obvodu,“ dodala v této souvislosti senátorka Vítková.