KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Tomáš Zdechovský - USA: Nobelovu cenu míru Bidenovi!
Zpět

Tomáš Zdechovský - USA: Nobelovu cenu míru Bidenovi!

Přidáno 10. 2. 2021
Ilustrační foto
Neviditelný pes

První dny nového prezidenta USA se odehrály ve znamení legislativní smršti. Podepsal hned 37 exekutivních příkazů. Třeba zakázal výraz „čínský virus“, sochu Churchilla nebo vyběhl s feministkami.

Mnozí se obávali, že Joe Biden bude ve srovnání se svým předchůdcem Donaldem Trumpem velmi nudným prezidentem, který nepřijde s ničím zvláštním, novým ani překvapivým. Po čtyřech letech chaotické vlády Donalda Trumpa byl nástup Joea Bidena vnímaný jako návrat do normálu. Osobně si ale myslím, že obavy nejsou tak úplně na místě, jak o tom koneckonců svědčí hned první opatření nového amerického prezidenta či složení jeho administrativy.

Už žádný „čínský virus“

Doba, kdy americký prezident dokázal pourážet lidi na všech stranách, je skutečně u konce. Joe Biden si rozhodně zaslouží uznání za svoji až úzkostlivou snahu o to, aby se náhodou někdo necítil uražený, stigmatizovaný či dokonce terčem nenávisti. A to dokonce ani v případě, kdy se jedná o zemi původu nového koronavirového onemocnění.

Ve svém memorandu, jehož cílem bylo odsoudit a potírat rasismus, xenofobii a netoleranci vůči Asiatům a lidem z tichomořských ostrovů, mj. zakazuje, aby se SARS-Cov-2 nazýval podle jeho geografického původu čínským virem nebo chřipkou. Je to prý necitlivé vůči Američanům asijského původu. Dočteme se v něm mj., že „federální vláda musí uznat, že sehrála roli při napomáhání xenofobním sentimentům tím, jak jednali její političtí lídři vůdců, včetně zmínek o pandemii covid-19 na základě zeměpisné polohy jejího vzniku“. V praxi to znamená, že užívání slovních spojení, jako je „čínský virus“, je v rámci jeho administrativy nepřípustné.

Zvláště čínská vláda tento vstřícný krok určitě ocení. Bohužel je trochu škoda, že ve svém úsilí Biden zapomněl na to, že existuje třeba britská mutace viru. Určitě by proto nebylo od věci preventivně zakázat i referování o těchto mutacích ve spojení se zeměmi jejich vzniku a předcházet tak např. i případným protibritským sentimentům!

Více zde.