KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Tisková zpráva poslanců Evropského parlamentu za KDU-ČSL
Zpět

Tisková zpráva poslanců Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Přidáno 17. 1. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Přinášíme Vám klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku z tohoto týdne.

Šojdrová: Z investičního plánu Zelenédohody může čerpat i Česká republika
Ve středu 15.1. Evropský parlament podpořil tzv. Zelenou dohodu pro Evropu. Evropská komise zároveň na plénu ve Štrasburku představila plán, jak by měla vypadat finanční pomoc členským státům s přechodem k ekologičtější ekonomice. Z navrhovaného fondu by mohla čerpat na zavádění nových technologií i Česká republika. 

"Prostřednictvím nového fondu v rámci Zelené dohody pro Evropu dává Komise do rukou české vlády nástroj, jak pomoci českým sektorům a regionům, kterých se plánované změny nejvíc dotknou. Nezbytný přechod na uhlíkovou neutralitu do rolu 2059 bude mít dopady i na české zemědělce. V plánu České republiky na čerpání z Fondu pro spravedlivoutransformaci musí kapitola zemědělství tvořit významnou  a propracovanou část," komentuje nový nástroj europoslankyně Michaela Šojdrová.

Transformace evropského hospodářství na klimaticky neutrální ekonomiku do roku 2050 bude vyžadovat obrovské investice do čisté energie a technologií a bude se týkat řady resortů.  Už jenom dosažení průběžného cíle snížení emisí skleníkových plynů o 50 % do roku 2030 si podle odhadů Evropské komise vyžádá dodatečné roční investice ve výši 260 miliard eur.

„Z  transformačního fondu může Česká republika čerpat od 581 mil. eur. Po doplnění prostředků ze Strukturálních fondů až 2 miliardy eur. To bude záviset na schopnosti naší vlády připravit kvalitní transformační projekty a být důvěryhodným partnerem,“dodává Šojdrová.

Zdechovský: V Nigérii čelí křesťané genocidě, Evropský parlament vyzval k okamžitému řešení situace
Velkou většinou hlasů byla tento týden plénem přijata urgentní rezoluce odsuzující teroristické útoky a perzekuci křesťanů v Nigérii. Téma prosadil a konečný text rezoluce vyjednal europoslanec Tomáš Zdechovský.
 
"Zástupci britské neziskové organizace Humanitarian Aid Relief mě informovali, že jen loni islamisté v Nigérii zabili už přes 1 000 křesťanů. Mezi únorem a říjnem to bylo 280 lidí, kdy byly cílem křesťanská obydlí. V dubnu pak šli příslušníci Boko Haram od domu k domu a zabili dalších 25 křesťanů. Mnoho útoků proběhlo i během vánočních svátků, nyní se pohřešují 4 seminaristé. Kvůli celkově zoufalé bezpečnostní situaci zemi opustily už 2 miliony lidí,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský důvody, proč se rozhodl téma na půdě EP otevřít.
 
Prezident Buhari už čelí velké kritice kvůli nedostatečnému postupu vůči islamistům, rezoluce EU mu doufáme pomůže v tom, aby se rozpomenul na své volební sliby, kdy jeho hlavním volebním heslem právě bylo situaci rázně řešit," doplňuje Zdechovský a věří, že se nyní přejde od slov k činům.
 
Pokud jde o pronásledování křesťanů, Open Doors řadí Nigérii mezi 12 nejhorších zemí světa. Boko Haram je jednou z nejnásilnějších teroristických skupin na světě a způsobuje chaos v severovýchodní části Nigérie a v oblasti Čadského jezera. Za poslední desetiletí skupina zabila odhadem 35 000 civilistů a vysídlila další tisíce.