Vy jste starostkou již dvě volební období. Když se ohlédneme zpátky, co se vám opravdu povedlo udělat pro vaše město. Je něco, co byste zvýraznila?
Prioritou číslo jedna bylo a je rozšíření kapacity mateřské školky, je to největší investice našeho města za poslední roky. V Kravařích totiž přibývá obyvatel a narůstá tak i počet dětí. Takže nám nyní chyběla místa a nemohli jsme plně uspokojit poptávku po přijetí. Teď nám vzniknou 2 nová oddělení, rozšíření dokončíme na jaře příštího roku. Těší mě, že Kravaře se stávají vyhledávaným místem pro život, ovšem musíme na tom i nadále pracovat. Během covidu jsme se také pustili do rekonstrukce naší školy. Vybudovali jsme nová sociální zařízení, vybudovali fotovoltaiku, vyměnili kotelnu a celé osvětlení. V září otevřeme rekonstruovaný sportovní areál Olšinky, který jsme získali finance od ministerstva pro místní rozvoj. V areálu mají zázemí naše sportovní kluby, včetně fotbalu a tenisu, nově jsme tam umístili beach volejbalový kurt. Areál využívá i široká veřejnost, jsou tam nová parkovací místa a nově jsme tam umístili i nabíječky pro elektrokola, protože je to blízko cyklostezky. Dalším velkým projektem, který jsme spustili, je rozšíření a rekonstrukce městského hřbitova. To není sice na první pohled tak atraktivní věc, ale je o to důležitější. Vznikne tam rozptylová loučka i kolumbárium. Počítá se i s prostorem pro vybudování smuteční síně. Je to projekt na dalších pár let.
To všechno jsou dosti náročné dlouhodobé projekty, určitě jste museli překonat i nějaké překážky. S čím se hlavně perete?
Je to hlavně úřednický šiml. Například již minimálně rok a půl čekáme na vyřešení dotací, které žádáme v rámci rozšíření mateřské školky. Žádosti bývají i v jiných případech příliš složité, spousta zbytečných papírů. Uvítala bych opravdu zjednodušení, urychlení, protože obce dělají prospěšné věci.
Nyní například připravujeme sociálně terapeutické dílny a bojujeme přitom s vlastníkem sousedního pozemku, který se dlouze odvolává. Dílny mají fungovat pro klienty, kterým zdravotní nebo duševní hendikep komplikuje běžný život. Dílna má sloužit jako podpora na jejich cestě k samostatnosti. Teď jsme kopli do země, musíme to dokončit do poloviny roku 2023. Využíváme i dotace v rámci Místní akční skupiny Hlučínsko a IROP (Integrovaný regionální operační program).
Jak byste představila Kravaře? Pořádáte dost kulturních akcí, na co byste pozvala návštěvníky z dalších regionů Česka?
Kravaře jsou velmi specifické město, skládají se ze 3 částí – Kravaře, Kouty, Dvořisko. Jednu část odděluje řeka Opava, má to historický význam. Tomu území se říká Prajzská, získala ho Marie Terezie, a co je za řekou, to už je císarská. Území tu bylo historicky střídavě české a německé – hodně lidí tady má i německé občanství a jezdí pracovat do Německa, či do Rakouska. Jinak naší chloubou je krásný velký barokní zámek, který vlastní město. Je to sice dosti finančně náročné, ale stojí to za to. Organizujeme v něm mnoho kulturních akcí, například koncerty, je tam expozice, zámecká kavárna, okolí tvoří krásný park. Jinak Kravaře vlastní i menší aquapark. U nás se také pěkně jezdí na kole, máme vytvořenou síť cyklostezek. Neměla bych zapomenout ani na dva naše kostely, v kostele sv. Bartoloměje je vitráž Panny Marie rozvazující uzly, což je jedna z největších vitráží v Česku. A pozor, vznikla teprve před několika málo lety, kdy se na ní místní lidé složili.
Všimnul jsem si, že na zámku pravidelně pořádáte slavnostní loučení se žáky 9. tříd.
Ano, je to pěkná tradice. A teď 19.- 22. srpna nás v areálu Mezivodky a v zámeckém parku čeká Kravařský odpust – obrovská akce s více než 100 letou tradicí, kdy oslavujeme sv. Bartoloměje, patrona našeho farního chrámu. Každý rok přivítáme na 20 000 lidí z blízka i zdaleka, přijedou kolotoče, umělci, součástí programu je mnoho vystoupení a aktivit pro malé i velké.
Trápí vás něco ve vašem městě?
Nemáme kulturní dům a nemáme klasické náměstí – chybí nám tak místo setkávání. Samozřejmě máme přirozená místa pro naše obyvatele - kostel, prostor před úřadem (bývalý klášter), farnost, zámek, ale chybí prostor pro větší setkávání. Jedna naše ulice se dokonce jmenuje Náměstí, ale jako náměstí opravdu nevypadá, chystáme projektovou dokumentaci a snad se nám podaří místní občany přesvědčit, že navrhované změny jsou ku prospěchu věci. Naše město také nemá už žádné volné pozemky, ty bychom opravdu potřebovali pro další rozvoj obce a zájemce o bydlení. Stále hledáme a jednáme o dalších možnostech. S prací u nás problém není, máme dobré dopravní spojení do Ostravy a Opavy.
Co ještě plánujete, když uspějete znovu ve volbách? Jaké budou vaše priority?
Pokud uspěji, tak bych chtěla postavit novou tělocvičnu u základní školy, která by ale sloužila i pro veřejnost jako menší sportovní hala. Už jsme udělali přípravné práce. Čeká nás také výměna oken na zámku, rekonstrukce knihovny a třeba dojde konečně i na výstavbu nové hasičské zbrojnice. Už jsem zmiňovala práci na rekonstrukci hřbitova, rozšíření kapacity školky a další. Naštěstí se nám jako městu daří držet vyrovnaný rozpočet, nejsme zadlužení.
Vy jste do KDU-ČSL vstoupila relativně nedávno, i když jste již předtím kandidovala na lidoveckých kandidátkách. Proč se tak stalo?
Díky tomu, že jsem již dříve kandidovala za KDU-ČSL, vím, že spolupráce funguje. Poznala jsem v rámci kraje i další kolegy z KDU-ČSL. Tak pak jsem si říkala, proč to neudělat, stejně jsem byla spojována s KDU-ČSL. Je to pro mě určitý závazek, chci aby to fungovalo.
Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Je to rodina, sociální systém, ale i kultura, péče o památky. A měli bychom asi i více lidem vysvětlovat, že jsme velká strana s mnoha skvělými lidmi. Já sama jsem věřící, ale lidovci nejsou jen lidé z kostela, jsou u nás i manažeři, mnoho odborníků z různých oblastí, lidé, kteří mají za sebou výsledky.
Jste starostkou již 8 let, dvě funkční období. Jak se vám daří udržovat důvěru lidí?
Jsem velmi spokojená. Mě ta práce hodně baví. Samozřejmě musíte řešit mnoho problémů, ale zase máte jako starosta možnost realizovat spoustu hmatatelných věcí, které lidem reálně pomohou, to mě nabijí. Myslím, že jsme dokázali lidem, že to jde. Podporujeme spolkovou činnost, to je hodně důležité, aby fungovala komunita, aby se lidé rádi setkávali, potřebujete aktivní lidí, kteří obětují svůj volný čas a organizují.
Teď vás čekají znovu volby. Na čem postavíte kampaň, budete ji vůbec dělat?
Samozřejmě nejlepší kampaň jsou výsledky práce. Ale lidé hodně zapomínají. Někdy my starostové toto podceňujeme, přijde nám to jako samozřejmost, ale lidé mají své problémy, které musí řešit. Ale proto je třeba to připomínat. Čili kampaň určitě budeme dělat, teď ji právě plánujeme.
A jaké aktivity v kampani se vám osvědčily?
Vždy se osvědčila kontaktní kampaň, mluvit s lidmi, dávat informace. 14 dní před volbami je pozdě. Takže celé volební období jsem se setkávala s lidmi, povídala si s nimi, účastnila jsem se intenzivně spolkové činnosti. Samozřejmě nezbytností jsou takové věci, jako jsou webové stránky, Facebook, letáčky, představení kandidátů, shrnutí volebního období a co chceme v následujících letech udělat.
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Umět naslouchat, umět situace vyhodnotit, nechat si poradit od kolegů. Já mám ve městě pod sebou 80 úředníků plus další lidi v terénu a někdy to není jednoduché. Je to i o umění motivace lidí, aby dobře pracovali, jako tým, aby pracovali s nadšením.
Jste i krajskou zastupitelkou, mj. předsedkyní komise pro regionální rozvoj a cestovní ruch rady kraje. Čím se na úrovně kraje zabýváte?
Předkládáme dotační tituly např. pro malé obce, teď to bylo třeba vyhlášení dotačního titulu pro prodejny v malých obcích, podporujeme cyklostezky, všeobecně podpora turismu. Oblíbený je dotační titul na podporu projektových dokumentací. Je tam mnoho užitečných věcí.
Vy jste získala titul MISS ČR i MISS Europe. Tuším, že se k tomuto období nechcete moc vracet, jste jinde, ale přeci jen je to vaší součástí. Jak se zpětně díváte na svou kariéru modelky? Naučila jste se přitom něco?
Dalo mi to hrozně moc, cestovala jsem, poznávala nové lidi. Byla jsem tehdy hodně mladá, osamostatnila jsem se. Tyto zkušenosti si nikde nekoupíte, dalo mi to nadhled. Když někdo brblá, tak doporučuji, ať se pojede podívat někde jinde, ať má srovnání, ať ví jak jinde funguje zdravotnictví nebo jak fungují služby.
Co vám dodává sílu a motivaci?
Zásadní je podpora rodiny, doma potřebujeme mít vše v pořádku.
Děkuji za rozhovor.
Petr Kopáček
Profil Moniky Brzeskové, starostky Kravař:
Vystudovala učitelství. V roce 1995 vyhrála soutěž krásy Miss České republiky. Poté ČR reprezentovala na mezinárodní soutěži krásy Miss Europe, kde také zvítězila. V České republice byla vyhlášena jako Miss tisíciletí. Od roku 2014 je starostkou města Kravaře na Opavsku, od roku 2020 zastupitelkou Moravskoslezského kraje, od roku 2022 členka KDU-ČSL. Ráda čte, lyžuje, jezdí na kole, ráda chodí do přírody. S manželem Petrem mají dvě děti.