KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Stanislav Šec: Po úřadech nemusí kolovat lidé, stačí když putují data
Zpět

Stanislav Šec: Po úřadech nemusí kolovat lidé, stačí když putují data

Přidáno 9. 8. 2021
Ilustrační foto
Lidovci On Air

Místostarosta městského obvodu Plzeň 3 a programátor Stanislav Šec se věnuje vývoji moderních technologií celý život. V rozhovoru promluvil nejen o tom, zda je z tohoto pohledu státní správa efektivní, ale také o důvodech, které ho vedly ke vstupu do KDU-ČSL.

Jste mimo jiné vývojářem aplikací. Měla by podle vás státní správa využívat naplno moderních technologií, nebo raději zůstat u papírů?
Jednoznačně by se měly využívat technologie 21. století. Dnes již není nutné, aby koloval po úřadech člověk. Stačí, když za něj kolují data, v horším případě papíry. Musí ale existovat výjimky, např. pro starší osoby, aby byl i pro ně proces jednoduchý a srozumitelný.

Nedávno probíhalo sčítání lidu. Elektronický systém však spadl. Kde se podle vás stala chyba?
Myslím, že systém nebyl vytvořen na to, aby tam najednou zadávalo data tolik lidí. Každá firma by měla provést před spuštěním systému zátěžový test simulující připojení velkého množství osob, aby se podobným situacím předešlo. Nejsem si jistý, zda se zde takový test konal. Elektronická cesta sčítání je krokem správným směrem, zároveň však vím, že v této době se ty 2,2 miliardy daly využít lépe.

Ptám se, neboť jste místostarostou a máte ve své gesci též matriku. Jaké změny pro ni přinesl rok s koronavirem?
Provoz se velmi omezil. Vládou nám bylo nařízeno omezení úředních hodin, což vedlo kontraproduktivně ke koncentraci klientů a vzniku front. Kromě ohromného množství problémů, které situace přinesla, to však pomohlo tomu, že se lidé naučili používat moderní technologie.

A teď z jiného soudku. Proč zrovna KDU-ČSL?
KDU-ČSL je stranou, která nese pro mě velice důležité hodnoty. Oceňuji, že má na prvním místě rodinu a snaží se rodičům ulehčovat život. Sám jsem rodičem, mám čtyři děti a vidím, že spousta věcí by v naší společnosti mohla být nastavená lépe. Občas je nám vyčítáno, že si myslíme, že žena má být zavřená doma u plotny. To ale naprosto není pravda. KDU vytváří podmínky, aby ženy, které se chtějí uplatnit i během rodičovství, mohly mít částečné úvazky a realizovat se. Líbí se mi, že KDU má úctu k lidem, seniorům, maminkám, tatínkům a k životu obecně.

Rozhovor si můžete poslechnout také jako podcast v našem pořadu Lidovci On Air.  A to například přes aplikaci SpotifyApple podcasts nebo Google podcasts.