KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Senátorka Vítková vyhlašuje literární soutěž pro mládež
Zpět

Senátorka Vítková vyhlašuje literární soutěž pro mládež

Přidáno 25. 10. 2023
Ilustrační foto
Senát

Senátorka Ing. Jaromíra Vítková, místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice vyhlašuje u příležitosti svátku 17. listopadu literární soutěž nazvanou „Vyjádři svůj názor k osudu Alexeje Navalného“.

Soutěž je určena pro žáky víceletých gymnázií, čtyřletých gymnázií a středních škol ve věku od 12 do 19 let. Cílem soutěže je dát mladým lidem prostor a možnost vyjádřit svůj názor a přispět k probuzení jejich zájmu o politické dění. Také zlepšit jejich informovanost a povědomí o aktivitách Alexeje Navalného, politické situaci v Rusku a aktuálně probíhajícím bojem za svobodu a demokracii.

Literární soutěž je vyhlášena u příležitosti svátku 17. listopadu. Tento den připomíná jednak události z roku 1939 a také z roku 1989. Obě události představují odvahu a oběť českého lidu, který bojoval za svobodu a demokracii proti totalitním režimům.

Významným představitelem událostí 17. listopadu 1989 byl Václav Havel, který pro Alexeje Navalného představuje určitý vzor člověka – disidenta, který ač je vězněn, může dosáhnout mnoho dobrého v boji za svobodu a demokracii a být morální oporou a inspirací pro ostatní.

Soutěžící si mohou vybrat jedno ze tří témat:
1. „Co vím o Alexeji Navalném“
2. „Co by řekl Václav Havel Alexeji Navalnému“
3. „Jak se asi teď cítí Alexej Navalný“

Na zvolené téma soutěžící napíší krátkou úvahu v maximálním rozsahu 3600 znaků, velikosti písma 12. Úvahu odešlou e-mailem na adresu otavovam@senat.cz Práce mohou na uvedenou adresu posílat do 10. ledna 2024 do 11:55 hodin. Literární práce posoudí odborná porota. Hlavní cenou bude zájezd do Senátu Parlamentu České republiky. Partnery literární soutěže jsou Ústav pro studium totalitních režimů, Muzeum Blanenska, Muzeum regionu Boskovicka, Knihovna Blansko a Knihařství a Písařství Oujeských Boskovice.

Podrobnější informace o literární soutěži budou zveřejněny na webových stránkách senátorky Ing. Jaromíry Vítkové www.jaromiravitkova.cz