KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Senátorka Ivana Váňová zve do Senátu na výstavu „Příběh transformace z Beskyd“
Zpět

Senátorka Ivana Váňová zve do Senátu na výstavu „Příběh transformace z Beskyd“

Přidáno 29. 1. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Beskydy prošly a stále procházejí pozoruhodným vývojem. Nádhernou krajinu, ale i drsný život tamních obyvatel ukazuje výstava „Příběh transformace z Beskyd“, kterou do Senátu přiveze senátorka za Novojičínsko Ivana Váňová.

Výstava prezentuje, jak pozoruhodným způsobem se proměňuje krajina Beskyd, a zároveň ukazuje houževnatou schopnost tamních obyvatel realizovat originální nápady a ovlivňovat budoucnost tohoto krásného regionu. Slavnostní vernisáž se uskuteční 30. ledna od 17 hodin v předsálí Jednacího sálu Senátu PČR, přičemž program doprovodí Marian Friedl, držitel ceny Anděl 2017.

„Lidé v Beskydech nikdy neměli snadný život. Kamenitá půda a drsné klimatické podmínky předurčovaly lidskou dřinu, aby si místní mohli vydobýt své živobytí. Domorodci však ušli při stále probíhající transformaci, na které se aktivně podílejí, velký kus cesty. Již dnes je patrné, že nádherná krajina, kterou máme ve svých srdcích spojenou s pasoucími se ovečkami, znovu získává ráz, který je pro tuto oblast typický,“ řekla k výstavě senátorka Váňová.

Výstava ukazuje zejména proměnu obce Trojanovice, včetně aktuálních projektů zaměřených na participaci a citlivost k tamní krajině i obyvatelům. „Chci poděkovat panu starostovi Trojanovic Jiřímu Novotnému a jeho spolupracovníkům za to, že Valaši vykročili správným směrem. Za proměnou jejich obce a regionu je vidět spousta práce, za kterou mají můj obdiv,“ sdělila Váňová s tím, že moc ráda převzala nad touto zajímavou výstavou záštitu.

Výstava bude v předsálí Jednacího sálu Senátu k vidění až do 12. února 2024.