KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Stanovisko vedení KDU-ČSL k situaci na Ukrajině
Zpět

Stanovisko vedení KDU-ČSL k situaci na Ukrajině

Přidáno 24. 2. 2022
Ilustrační foto

Vážené sestry, vážení bratři, 

Evropa prožívá nejtěžší chvíle za mnoho posledních desítek let. Rusko vedené Vladimirem Putinem se definitivně rozhodlo pro válku a spolu s Běloruskem zaútočilo na svobodnou demokratickou Ukrajinu (mj. porušilo tzv. Budapešťské memorandum z roku 1994, ve kterém Rusko garantovalo ukrajinské hranice a na oplátku se Ukrajina vzdala jaderných zbraní). Rusko se svými nohsledy se otevřeně přihlásilo ke snaze navrátit se k velmocenským pozicím zkrachovalého SSSR, který prohrál studenou válku. Vladimir Putin celému světu oznámil a následně i podložil činy, že Ukrajinu nepovažuje za svéprávný stát, zcela bezprecedentně neuznal právo na jeho existenci a samostatnost a vyjádřil jasnou vůli ji kompletně zničit. Svým novým vojenským dobrodružstvím, které může stát  velké množství životů, se evidentně snaží vojensky obsadit a okupovat minimálně velkou část Ukrajiny. 

Již od úterý o situaci permanentně jednají krizové štáby a další orgány Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva obrany, Bezpečnostní rada státu a samozřejmě jsou plně aktivovány i české zpravodajské složky. Intenzivně jedná i vedení KDU-ČSL a celou situaci konzultuje s předními odborníky na bezpečnost. Se všemi jsme v úzkém kontaktu a v naší koaliční vládě i v rámci strany koordinujeme další postup. Situaci analyzují také naše odborné komise a s jejich pomocí KDU-ČSL navrhne další kroky pro naši zemi tak, abychom dále systematicky snižovali závislost na surovinách z Ruska a omezili maximálně dopad současné ruské agresivní politiky vůči naší zemi a našim spojencům. 

Tento válečný akt Ruska jasně odmítáme. Předsednictvo KDU-ČSL hned v úterý přijalo usnesení, jež ostře odsoudilo vpád ruských vojsk na svrchované území Ukrajiny, který je v rozporu s mezinárodním právem. Zároveň jsme vyjádřili plnou podporu a naprostou solidaritu ukrajinskému národu a představitelům ukrajinské vlády. Plně jsme také podpořili veškeré kroky Evropské unie a NATO vůči Rusku včetně ekonomických sankcí. Česká republika musí dále posílit obranyschopnost východního křídla NATO.
Situace na Ukrajině v mnoha směrech silně připomíná situaci v roce 1938, přičemž aby nedošlo k mýlce, Ukrajina se zabranými oblastmi a pod vojenským útokem je v situaci demokratického Československa se svými Sudety, jednání a rétorika Vladimíra Putina je v podstatě totožná   s Adolfem Hitlerem a my musíme nyní udělat vše pro to, aby se neobjevil novodobý Neville Chamberlain a nezopakovala se krátkozraká politika appeasementu.  Nechceme válku, ale nikdo nemůže pochybovat o naší vůli důsledně hájit zájmy naší země a zájmy našich spojenců. 
Děkujeme vám všem za jednoznačná gesta solidarity s ukrajinským národem. Jednoznačně podporujeme jakoukoliv pomoc této těžce zkoušené zemi a budeme ve spolupráci s našimi koaličními partnery hledat další cesty pro jejich uskutečnění – finanční (např. sbírka Charity ČR, 55660022/0800, VS 104), materiální, humanitární, zdravotní i jinou. Možná se naše země a my všichni budeme muset o něco uskromnit, něco obětovat z našeho pohodlí, ale na oplátku si udržíme svobodu a demokracii. 

Milé sestry a bratři, společně stojíme za Ukrajinou.  

S pozdravem

Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, místopředseda vlády ČR
Šárka Jelínková, 1. místopředsedkyně KDU-ČSL
Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR
Ondřej Benešík, předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny PČR 
Tomáš Zdechovský, místopředseda Kontrolního výboru Evropského parlamentu 
Marek Výborný, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL
Jiří Horák, předseda Odborné komise KDU-ČSL pro zahraniční politiku