KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Šárka Jelínková: Rodiče, děti a koronavirus
Zpět

Šárka Jelínková: Rodiče, děti a koronavirus

Přidáno 14. 11. 2020
Ilustrační foto
komentář

Uzavřené školy, práce z domova a stopnutí každodenních aktivit. Takový je život v době koronaviru. Zvlášť pro rodiče je aktuální stav velmi složitý, ale o to víc je důležité najít si i v tomto obtížném období systém vlastního nebo rodinného fungování. Svým dětem tak pomůžete, aby se cítily v bezpečí a s klidem zvládaly situace, na které zatím nemusely být připravené. A jak konkrétně na to? 

1. Systém je základ 

Pandemie nám vzala veškerý denní režim - pracovní, školní i domácí. Pomoci může vytvořit si vlastní denní rutinu, která v tomto případě rozhodně není myšlena negativně. Vytvořte si něco jako denní rozvrh, rozepište svým dětem, kdy se budou věnovat učení nebo kdy se budete věnovat společným aktivitám (třeba hraní her či domácím pracím). Ostatně - děti jsou zvyklé na školní rozvrh, takže to pro ně nebude žádná novinka. Nezapomeňte do plánů zahrnout i cvičení nebo nějakou (ideálně) venkovní aktivitu. I kdyby to měla být procházka kolem bloku nebo venčení psa. 

2. Hygienické návyky hravou formou 

Je důležité, aby děti myslely na pravidelné mytí rukou nebo udržování bezpečné vzdálenosti od ostatních lidí. Zkuste vymyslet nějakou písničku nebo říkanku na 20 vteřin, po které si děti budou mít ruce. Hravou formou si tak zafixují, jak dlouho se mají u umyvadla zdržet. Bezpečnou vzdálenost je také nejlépe naučíte hrou. Co kdyby nakreslily obrázky každodenních situací v době pandemie? Třeba jak by si lidé měli ideálně sednout, pokud pojedou autobusem. Nebo jak daleko by měli od sebe lidé stát v obchodě. 

3. Pracovní i herní prostředí nemíchejte 

Pokud to u vás doma prostory dovolí, vyčleňte dětem pracovní i herní prostředí. Snažte se je nekombinovat ani s částí bytu, ve které například pravidelně snídáte nebo večeříte. Vytvoříte tak dětem logické zóny, ve kterých by je nemělo nic rozptylovat. Řád je pro děti v nestandardní době pandemie velmi důležitý. Proto je třeba myslet i na pravidelnou večerku nebo ranní budíček nastavený vždy na stejnou dobu. 

4. Čas pro každé dítě 

Pokud máte více dětí, naplánujte si svůj den tak, abyste se každému z nich mohli věnovat alespoň 20 minut denně samostatně. Možná jste teď doma všichni pohromadě víc než dřív, ale dítě potřebuje třeba jen na pár minut vaší nerozptýlené pozornosti. Ideálně nechte potomka vybrat, jaké činnosti by se chtěl věnovat, to ještě navíc posílí jeho rozhodovací schopnosti a sebedůvěru. Pokud se vám povede i těchto 20 minut denně naplánovat na konkrétní čas, jsou to pro vás body navíc. 

5. Udržujte s dětmi kontakty, na které jsou zvyklé 

Myslete na to, že děti se jednoho dne vrátí do školy nebo kroužků. A nebylo by dobré, aby se jim jejich sociální vazby úplně zpřetrhaly. Zkuste jim proto zařídit alespoň online spojení s jejich kamarády. Nezapomínejte také na příbuzné. Telefonický hovor nebo skype s babičkou a dědečkem určitě ocení nejen prarodiče, ale i vy. Budete si moci v tomto čase zase vyčlenit prostor sami pro sebe.