KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Šárka Jelínková: Lidovci jsou má druhá rodina
Zpět

Lidovecké hovory - Šárka Jelínková: Lidovci jsou má druhá rodina

Přidáno 13. 9. 2022
Ilustrační foto

Předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková je zkušená politička. Členkou strany je již od roku 1991 a působí čtvrté volební jako místopředsedkyně. Celý život se věnuje těm nejpotřebnějším. Letos obhajuje svůj mandát na Kroměřížsku a my všichni věříme, že uspěje.

Jak byste sama sebe představila voličům? Proč jste se rozhodla obhajovat mandát senátorky?
Jsem žena, která se celý život věnovala ve své profesi nejpotřebnějším lidem, a posléze se rozhodla vzít rozhodování o životě svém i svých blízkých do svých rukou skrze službu v politice. Napřed na komunální úrovni, posléze na krajské a nyní i celostátní. Mandát senátorky jsem se rozhodla obhajovat z toho důvodu, že mám v Senátu plno rozdělané a nedokončené práce. 

Co byste shrnula jako největší úspěch za 6 let Vašeho mandátu?
Já osobně si cením navázání úzké spolupráce senátorského klubu s naším poslaneckým klubem. Zvláště v době covidové krize, kdy jsme byli opozičními politiky, nám spolupráce fungovala výborně. Co se nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně, vzala jsem si za své (případně někdo z kolegů) v Senátu a hodně věcí se podařilo nejen v tam, ale také v druhém kole i v Poslanecké sněmovně prosadit. Například to, aby do výplaty kompenzací nebyly sníženými příjmy zapojeny i obce. Aby byly kompenzace přiznány i lidem pracujícím na dohody. Ale to jen ve zkratce, bylo by toho hodně za 6 let k vyjmenovávání.  

jelinkova-senatt.jpg

Pokud znovu uspějete, my všichni věříme, že ano, jaké oblasti se budete nadále věnovat?
Pokud tedy budu mít tu čest i nadále pokračovat v práci v Senátu, budu pokračovat na tom, co jsem nestihla. Nyní i ve spolupráci s naším předsedou Marianem Jurečkou jako ministrem. Chci zvyšovat ocenění pečujících osob, pracovat na přípravě důchodové reformy, chci se podílet na stabilním financování sociálních služeb. Ale také je potřeba pokračovat v ochraně lidí postižených domácím násilím a také osobám znásilněným.  

Jakou roli vidíte v Senátu?
Senát plní svoji roli stabilizátora demokratického směřování naší země. Pomáhá případným velkým výkyvům momentálních nálad ve společnosti a je podle mne hradbou proti vítězství populismu a extremismu. 

Jste místopředsedkyní KDU. Co pro vás lidovci znamenají? 
Lidovci jsou mojí druhou rodinou, a nechci, aby to znělo jako klišé. Se stranou jsem spojena od roku 1991, kdy jsem do ní vstoupila jako mladý člověk, který chce měnit svět. Zvlášť, když jsem již čtvrtým rokem její místopředsedkyní, mohu s jistým nadhledem říci, že se stranou usínám a často i vstávám. Raduji se spolu s ní z jejich úspěchů a špatně snáším její bolesti a starosti. Ale pořád věřím, že v naší společnosti má nezastupitelnou úlohu. Snad se nám podaří o tom přesvědčit i voliče. 

Dlouhodobě se věnujete oblasti sociální péče. V čem spatřujete v současné době její nedostatky? A naopak, co dobře funguje?
Oblasti sociálních služeb dlouhodobě chybí koncepce a strategie, která přesahuje horizont jednoho roku, dále stabilní a předvídatelný způsob financování. Rozvoj služeb a zvyšování její kvality tak dostává na frak. Co však funguje v oblasti sociálních služeb velmi dobře, jsou neziskové organizace. Bez nich by se systém služeb pro nejpotřebnější občany zhroutil.  

20_PHOTO-2022-05-08-21-01-10.jpg
O koho se v životě můžete opřít?
O svého manžela. Bez něj, jeho trpělivosti, klidu a rozvahy by bylo pro mne velmi těžké dávat svému poslání ve straně a v Senátu vše, co je potřeba. 

Jak trávíte volný  čas? Případně co Vám dodává motivaci do další práce?
Co je volný čas? Pokud jsem doma a mám uděláno vše kolem domácnosti, takové ty „ženské věci“ – nákupy, praní prádla, vaření, úklid atd., chodím ráda do lesa, nebo jen na procházku s naším psem. Občas stihneme s manželem vyjet na kole, nebo trávíme čas rodinnými návštěvami. Jsme docela velká rodina a potřeba potkávat se a sdílet své radosti a starosti, je u nás docela velká.  

305801816_5717194568314042_9219900833929601368_n.jpg
Společně se spoustou členů Orla jste se zúčastnila výběhu a výšlapu na Svatý Hostýn, který je také věnován hrdinům a členům Orla, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha. Letos je tomu přesně 80 let od tohoto významného činu. V čem vidíte význam Orla v dnešní době?  
Ve formování mládeže, stmelování lidí, zachovávání hodnot a to nejen ve smyslu ve zdravém těle zdravý duch či modli se a pracuj. Je to spojování křesťanských hodnot a podpora sportu. A to mi vyhovuje, sport i křesťanské hodnoty mám v soběpropojené od dětství. A byla bych velmi ráda, kdyby se to dařilo předávat i našim dětem.

Profil
Šárka Jelínková vystudovala gymnázium v Holešově, následně Pedagogickou fakultu v Olomouci, obor vychovatelství. Do strany vstoupila v roce 1991. Senátorkou je od roku 2016, od roku 2020 předsedkyní senátorského klubu. Zároveň je předsedkyní Sdružení žen KDU-ČSL. Má manžela a jednu dceru. Pokud má zrovna volný čas, tráví ho právě s rodinou, na kole nebo na procházce se psem.

KONTAKTY:
Web: www.sarkajelinkova.eu
FB https://www.facebook.com/jelinkova.sarka/
Twitter https://twitter.com/jelinkovaKDU
Instagram senatorka_sarka_jelinkova