KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Rozhovor s Petrem Pavlem, kandidátem na prezidenta
Zpět

Rozhovor s Petrem Pavlem, kandidátem na prezidenta

Přidáno 31. 12. 2022
Ilustrační foto
Pokračujeme v seriálu našich rozhovorů s prezidentskými kandidáty, které podpořila naše koalice SPOLU. Po rozhovoru  Pavlem Fischerem a Danuší Nerudovou přinášíme odpovědi Petra Pavla. Rozhovor jsme tentokrát uskutečnili po e-mailu, tým pana generála totiž videorozhovor odmítl. I tak věříme, že jeho odpovědi vám pomohou vybrat vašeho favorita v blížících se prezidentských volbách.
 
Jak byste sám sebe představil lidem jako člověka? Samozřejmě vás znají, ale jak se projektujete vy sám? Jak chcete, aby vás lidé vnímali?
Jako obyčejného chlapa, který nikdy neztratil kontakt se zemí. Kterému se dostalo privilegia studovat, pracovat a vést lidi v situacích a prostředích, ve kterých se většina lidí nikdy neocitne, a díky tomu posbíral neocenitelné zkušenosti, které teď nabízí zpět ve formě služby své zemi. Chlap, který není bez chyb, ale nikdy je nezakrýval a dokáže se z nich poučit. A také chlap, kterému vlivem mnoha okolností trvalo déle, než poznal, co je správné, ale od té doby za to neváhá obětovat i to nejcennější a neuhne.

Jaké budou vaše priority, pokud budete zvolen prezidentem republiky?
Svoje priority jsem vybral takto: aktivní prozápadní zahraniční politika, inovativní ekonomika s vyšší přidanou hodnotou, nezávislá a efektivní energetika, vzdělávání jako celoživotní proces a zdravé životní prostředí. Na prvním místě musí být bezpečnost naší země. Máme potenciál rychle se přiblížit kvalitě života západních či severských zemí. Stát ale musí být pružnější. Přestat s vytvářením překážek kreativitě a tvořivosti a jít jim naproti. Naše síla je ve schopných lidech, kteří se dokážou prosadit nejen v Česku, ale i v Evropě a ve světě. Potřebují podmínky, ve kterých mohou rozvíjet nápady a sbírat zkušenosti.

Stále se vedou diskuse o manželství, zda by nemělo být i pro osoby stejného pohlaví, případně zda by i nemohly adoptovat děti. Jak se na tuto oblast díváte?
Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. Věřím také, že jsme tolerantní společnost. Přijímáme, že mezi námi lidé s homosexuální orientací žijí. Pokud chtějí žít společně a být i z pohledu práva uznáni za partnery, měli by také mít možnost své osobní vztahy formalizovat. Co se týče adopce dětí, tak  rozhodující je zájem dítěte. Když si dám na misky vah kvalitu života dítěte bez rodiny v dětském domově a kvalitu života dítěte ve stabilním prostředí s milujícími rodiči, tak pro mě nehraje roli, jakého jsou pohlaví.

Jste připraven v případě, že sám nepostoupíte do 2.kola volby, ihned, bez zaváhání, veřejně i do médií - jasně a zcela jednoznačně podpořit někoho ze zbývajících dvou kandidujících s podporou koalice SPOLU, komu se do rozhodujícího kola postoupit podaří? Dáte mu (jí) pak do 2.kola k dispozici i svoje reklamní plochy, finanční prostředky? Vyzvete své dobrovolníky, aby pomáhali před 2.kolem tomu (té), kdo z vás postoupí?
Vždy jsem říkal, že mi nejde o mě a o to, aby se na Hrad dostal Petr Pavel, ale jde mi o to, aby se na Hrad dostaly určité hodnoty. O podpoře jiného kandidáta stejných hodnot mluvím otevřeně od léta. Mám zodpovědnost, a proto jsem řekl, že pokud bude v druhém kole demokratický kandidát proti populistickému, podpořím demokratického kandidáta.
 
Odmítl byste třeba jmenovat ministra na návrh premiéra? Za jakých okolností?
Za vládu i jednotlivé ministry odpovídá premiér, je to jeho kompetence a prezident by to měl respektovat. To ale neznamená, že bych jmenoval každého bez výhrad. Pokud bych s návrhy nesouhlasil, intenzivně bych o kandidátech s designovaným premiérem jednal, dělal bych to ale za zavřenými dveřmi. Kádrování ministrů před televizními kamerami, jako to předvedl Miloš Zeman, považuji za nedůstojné.

Jak vnímáte KDU-ČSL a její roli v rámci politického spektra a roli do budoucna v politickém systému České republiky?
Jako demokratickou stranu, která má pevné místo v našem politickém systému.

Hlavními námitkami vůči vám jsou, že nejste politický zkušený a také to, že jste se podle některých až příliš zapletl s minulým režimem, tj. že nejste morálně způsobilý k výkonu funkce prezidenta. Jaké máte na tyto výhrady odpovědi?
Ano, tímto nedávno argumentoval například náš současný prezident, který řekl, že nemám politickou zkušenost a nerozumím zahraniční politice. O jeho úsudku ve vztahu k Rusku a Číně jsme měli všichni možnost udělat si představu. Za svou diplomatickou kariéru jsem vedl více než 1000 úspěšných jednání s prezidenty, ministry, náčelníky generálních štábů, a dokonce i s králi. Miloš Zeman měl zřejmě na mysli tu ‚pořádnou politickou zkušenost‘ se lhaním, rozeštváváním a zákulisními praktikami. To je pravda, takovou zkušenost opravdu nemám. Co se týče minulého režimu, minulost je pro mě zdrojem poučení, stavím se k ní otevřeně a nic neskrývám. Třiatřicet let jsem sloužil demokratickému a prozápadnímu směřování naší země. Věřím, že mé činy jasně ukazují, jaké hodnoty zastávám a že jsem ochotný za ně tvrdě bojovat.

Přestěhujete se na Hrad, s rodinou?
Ne. Na Pražském Hradě bych určitě úřadoval, protože je to symbol státnosti a prezidentství i politika jsou symbolech, zároveň bych byla ale rád, aby se prostory, které využívá prezidentská kancelář omezily a Hrad sloužil v co největší míře veřejnosti. Pokud jde o bydlení – když pracovní povinnosti nedovolí jinak, tak samozřejmě přespím na Hradě. Kdykoliv to ale bude možné, tak radši přespím doma ve své posteli.

Na co jste ve svém dosavadním životě nejvíce hrdý?
Nejvíce hrdý jsem na to, že máme tři slušné děti, které se dokázali v životě uplatnit a vyrostli z nich slušní lidé.

Je nějaká vlastnost, kterou nemáte a rád byste ji měl?
Trpělivost a schopnost dlouhodobého soustředění na jednu konkrétní věc.

Děkuji za rozhovor.

Otázky kladl Petr Kopáček