KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory -Jaroslava Hlavatá, starostka obce Dlouhé: Cenu v soutěži Vesnice roku jsme získali
Zpět

Lidovecké hovory -Jaroslava Hlavatá, starostka obce Dlouhé: Cenu v soutěži Vesnice roku jsme získali za aktivní práci s mládeží

Přidáno 24. 8. 2023
Ilustrační foto
Dlouhé je hodně malou obcí se zhruba 250 stálými obyvateli, leží v tradičně silném lidoveckém regionu kolem Žďáru nad Sázavou. Nyní tato obec vedená starostkou Jaroslavou Hlavatou zvolenou na kandidátce KDU-ČSL uspěla v tradiční soutěži Vesnice roku 2023, když získala Bílou stuhu za práci s mládeží.   A jak je z rozhovoru vidět, v této obci jsou opravdu lidé zvyklí se scházet a dělat pro obec něco navíc. Je to zkrátka jedna velká parta.
 

Získali jste ocenění za práci s mládeží. Za co vás porota ocenila?

Bylo to za akce s dětmi a s mládeží.  V tom jsme opravdu hodně akIMG_9325.jpgtivní. Máme u nás spoustu mladých hasičů. Ale třeba také mládežníky, kteří začali pořádat hospodské kvízy, říkáme tomu vesnický kvíz. Aby podpořili hospůdku, kterou provozuje obec. A dost se to chytlo. Děti chodí s tradičními trakaři hrkat na velikonoce, máme u nás mnoho věřících, ale zapojují se i děti nevěřících z rodin. Pravidelně organizujeme i mnoho dalších akcí - pořádáme vánoční besídku, rozsvěcení vánočního stromu s dětmi, stavíme a kácíme májku atd. To vše jsme předváděli soutěžní porotě. S podporou kraje se také věnujeme seniorské a rodinné politice. Organizujeme akce, kdy se sjedou všechny generace a potěší seniory – například jsme dělali společné sázení stromů, zakončené opékáním buřtů a konzumací buchet a kávy od místních žen.
Jde o příjemné zpestření všedního života. Už před pěti lety jsme v soutěži Vesnice roku získali modrou stuhu za společenský život a ještě dříve v roce 2013 stuhu oranžovou za spolupráci se zemědělským subjektem. V covidovém roce 2021, kdy byla tato soutěž přerušena a pořadateli vyhlášena soutěž internetová pod názvem Rok života v obcích Kraje Vysočina, jsme získali cenu veřejnosti. V loňském roce pak diplom za vzorné vedení kroniky a teď tedy stuhu Bílou.
 

Jak si toho oceněletec.jpgní ceníte?

Ohromně nás to potěšilo a je to pro nás velká motivace a zároveň i závazek v našem úsilí nepolevit. Díky ocenění získáme i nějaké finance, můžeme je pak využít na naše další projekty.  

Když se podíváme na vaši obec, čemu jste se v poslední době věnovali?

U kulturního domu jsme přistavovali toalety, sál jsme zvětšili a vybudovali tam pergolu. V kulturním domě nám funguje i hospoda, kterou si vzala pod sebe naše obec, protože soukromník by to neutáhnul. Má otevřeno 3 dny v týdnu, výčep, pečeme tam také pizzu a má to úspěch. Do budovy zrekonstruované bývalé školy jsme přestěhovali obecní úřad, který sídlil v nevyhovujících prostorách. Přemístili jsme sem i knihovnu. Místní občané a  třeba i spolky  mohou využívat sál v kulturním domě i zasedací místnost na obecním úřadě na své akce a aktivity.
 

A priority do budoucna?IMG_9670.jpg

Potřebovali bychom vybudovat čistírnu odpadních a kanalizaci, ale zatím nám na to chybí finance. Jinak ale problém s vodou naštěstí nemáme, funguje nám obecní vodovod a máme 2 obecní vrty, právě ten druhý záložní jsme dokončili teprve vloni a byla to pro nás opravdu velká a náročná akce. Také cesty jsou problém, potřebujme je vyspravit.
 

Vy jste se stala starostkou na začátku roku 2020, kdy jste nahradila předchozího starostu, který v obci působil 29 let, čili od Sametové revoluce. Jak to bylo těžké nahradit někoho, kdo fungoval na této pozici tak dlouho? V čem jste na něj navázala a dá se říci, v čem jste to naopak dělala jinak?

Myslím, že to až tak těžké nebylo, do dobře rozjetého vlaku se nastupuje celkem lehce. Bývalý pan starosta udělal pro obec opravdu strašnou spoustu práce, a to že jsme s místostarostkou kandidovaly právě za KDU-ČSL je také jeho práce, tak trochu si nás vybral a nasměroval tam. Nic zásadního jsme vlastně ani tak úplně neměnily, že se spousta věcí dělá jinak než dříve, je dobou, přibývá úředničiny,  povinností a jsou jiné postupy.  Změnili jsme snad jen to, že víc mluvíme s místními lidmi a nasloucháme jim.
 

Vy jste zvolili ne úplIMG_9411.jpgně tradiční model. Vy jako starostka jste zůstala neuvolněná  a vaše místostarostka je uvolněná. Proč?

To je jednoduché, protože jsem už dříve dlouhé roky fungovala jako vedoucí školní jídelny a ta práce mě bavila a baví. A vzhledem k tomu, že paní místostarostka dělá již velmi dlouho a myslím že i velmi dobře obci i účetnictví, tak vznikl tento model.  Naše místostarostka zastávala spoustu agendy a administrativy již za bývalého vedení obce a dobře věděla do čeho jde, a to je pro mě i pro naši obec velká výhoda. V dnešní době, kdy je potřeba vyřizovat během dne spoustu věcí snad už ani nejde, aby na obecních úřadech působilo neuvolněné celé vedení.

Netrápí vás jako velmi malou obec občanská vybavenost?

U nás v obci funguje prodejna COOP. Na rozdíl od minulosti již není ve ztrátIMG_20230401_174218.jpgě, takže už ji nemusíme finančně pomáhat. I tak se tam ale snažíme nakupovat, co to jde, stejně jako naši místní zemědělci, kteří tak podporují svou obec.  

Jak byste představila vaší obec? Na co byste pozvala hosty třeba z jiných částí Česka?

U nás se dá velmi pěkně jezdit na kole. Hosté si mohou prohlédnout pěknou kapličku sv. Floriána a nebo přijet na floriánskou pouť, kterou už deset let pořádáme pravidelně v květnu.  Děti přitom mají vystoupení a spojujeme to i s připomínkou svátku matek. Jinak ležíme v ryze zemědělské oblasti, hodně lidí z obce pracuje jako soukromí zemědělci. A naše obec vlastní na 40 hektarů lesů, které jsme museli kvůli kůrovci postupně začít obnovovat, takže i okolí obce, kterou tyto lesy obklopují, je myslím moc pěkné.
 

Čím by stát mohl pomoci?

Míň byrokracie, každý rok něco přibude. A když nemáte úředníky, tak je to hodně náročné.
 

Co to jsou pro vás IMG_20221001_121617.jpglidovecké hodnoty? Čeho by se měla KDU-ČSL držet?

Myslím si, že to je a že i bude hlavně rodinná politika. A vztah mezi lidmi, lidovci se dokážou více semknout.
 

Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?

Nejdůležitější je mluvit s lidmi. Protože bez lidí sebelepší starosta nedokáže vůbec nic.

Co vám dodává sílu?

Když pak někdo přijde a poděkuje, to mě vždy restartuje.
 


Děkuji za rozhovor

Petr Kopáček

IMG_2020122Hlavata-Dlouhe.jpg
Profil Jaroslavy Hlavaté:
Jaroslava Hlavatá je starostkou obce Dlouhé od roku 2020. Kromě funkce neuvolněné starostky obce Dlouhé působí již mnoho let jako vedoucí školní jídelny v blízké obci. Je vdaná, má 2 dospělé děti, ráda čte (historické romány a válečnou literaturu), navštěvuje české hrady a zámky a miluje jízdu na skútru. Práce pro obec a spoluobčany ji baví a věnuje se ji už mnoho let.  Od roku 2014 byla v zastupitelstvu obce, od roku 2018 místostarostkou.