Pandemie uvrhla řadu rodin do nezáviděníhodné ekonomické situace. Mnoho jich zvažuje, zda vůbec vydat peníze na koníčky svých dětí, jestli zaplatit třeba výuku v základní umělecké škole. Navíc když je ústav téměř celý půlrok zavřený a učí se jen online. Právě KDU-ČSL na konci ledna vyzvala vládu, aby v ZUŠ výuku na nástroje umožnila. Podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka výuka učitel–žák protiepidemická opatření neporušuje.
Na ZUŠ Střezina v Hradci Králové, která je s 2300 žáky jednou z největších v republice, se k začátku února odhlásilo 150 dětí. Zhruba tři sta dalších nemělo školné zaplacené. S podobnými problémy se potýkají zušky napříč celou republikou. Osud dětí, které se nebudou moci věnovat hře na oblíbený nástroj, nebudou kreslit a malovat nebo tancovat, vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Škole se ozývají lidé, kteří chtějí talentované děti podpořit.
„Jsem vaše bývalá studentka tanečního a hudebního oboru. Aktuálně jsem studentkou v Paříži na Sciences Po v posledním ročníku a pracuji v Evropském parlamentu. Bez Střeziny a disciplíny bych nikdy nebyla tam, kde jsem teď, proto bych chtěla umožnit jednomu žákovi, jehož rodina si nemůže dovolit školné, rozvíjet se dál a učit se,“ napsala například Eva z Francie. „Proto ráda přispěji jednomu žákovi na školné. Bohužel jsem také studentka, tak si nemohu dovolit více,“ dodala Eva.
„Nepromyšlená vládní opatření připravují mladou generaci o možnost rozvoje talentů. V hudební výchově to naše děti i mládež pociťují obzvlášť znatelně,“ řekl místopředseda lidovců Ondřej Benešík.
Více zde.