KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Republika v Ostravě nekončí, na Třinecko se zapomíná,“ říká Pavla Golasowská
Zpět

Republika v Ostravě nekončí, na Třinecko se zapomíná,“ říká Pavla Golasowská

Přidáno 20. 9. 2021
Ilustrační foto
Lidovci On Air

Pavla Golasowská, lidovecká poslankyně a kandidátka za koalici SPOLU v Moravskoslezském kraji. Jaké to je být jedinou dámou v Poslaneckém klubu KDU-ČSL? Co znamená po našimu? Kde doopravdy končí hranice České republiky? Existuje ještě stále střet kultur? 


Jaké to je být jedinou dámou za KDU-ČSL v Poslanecké sněmovně?
Tohle téma je takové dvousečné, jsem jediná žena v pánském klubu. Má to svoje výhody, ale taky v tom vidím řadu nevýhod. Kolikrát má mužský a ženský svět jiné pohledy a jiné vnímání. Někdy je těžké něco prosadit právě z ženského pohledu. Ten mužský pohled je racionálnější a ten ženský zase více emotivní. Občas se nám v klubu ten ženský a mužský svět střetává. Jako jediná žena to pak mám trochu těžší.
 
A kde hledáte podporu?
Podporu hledám třeba u paní tajemnice. Je to občas složité, a proto bych uvítala více žen v Poslanecké sněmovně i za náš klub.
 
Pocházíte z Třince. Vidíte nějaké zásadní problémy, které u vás jsou a na které se z Prahy nedohlédne?
Já bych to rozdělila na můj osobní problém a problém celé republiky. Můj osobní problém je ten, že to máme do Prahy daleko. Je to čtyři sta kilometrů, a cestování opravdu není jednoduché. Někdy je těžké se do Prahy rychle dostavit. Celorepublikový problém vidím v tom, že Pražané kolikrát vidí konec republiky v Ostravě. Já jim říkám, že naše republika v Ostravě nekončí, protože ještě 50 kilometrů za Ostravou je Třinec. Naše území ale sahá ještě dál východním směrem na Bukovec, Hrčavu, Mosty u Jablunkova. V Praze se snažím říkat, že i tady žijí lidé a že je zde trochu jiná mentalita. Náš region je specifický tím, že se zde mísí polská, německá a česká kultura, což se promítá i do toho našeho nářečí, jak se říká po našimu.
 
Koneckonců i vaše jméno úplně česky nepůsobí. Je to polské jméno? 
Ano. Manžel se píše Golasowski s dvojitým v. To znamená Golasowski, nikoliv Golasovský. To jsou taky pozůstatky polštiny. Za svobodna jsem se jmenovala Wojtasová. Můj tatínek pocházel z rodiny, která byla polská, takže to tady takhle je. Tady je takové promíšené a těch příjmení s dvojitým v, nebo se sz, cz máme spoustu.
 
Nedaleko odsud se nachází kostelík v Gutech, který před čtyřmi lety někdo úmyslně zapálil. Prý k němu máte nějaký speciální vztah. 
Tento kostelík je moje srdeční záležitost, protože jsem se tam před třiceti šesti lety vdávala! Gutský kostelík navštěvovala od šestnácti do mých jednadvaceti let. Opravdu jsem si ho zamilovala.

Rozhovor si můžete poslechnout také jako podcast v našem pořadu Lidovci On Air. A to například přes aplikaci Spotify, Apple podcasts nebo Google podcasts.