KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Přípravu KDU-ČSL na říjnovou programovou konferenci završilo vnitrostranické setkání
Zpět

Přípravu KDU-ČSL na říjnovou programovou konferenci završilo vnitrostranické setkání

Přidáno 15. 9. 2023
Ilustrační foto

Od pátečního do sobotního odpoledne se na pražském Chodově odehrála závěrečná fáze vnitrostranické přípravy KDU-ČSL na říjnovou programovou konferenci. Setkání se zúčastnilo 420 členů včetně nejužšího vedení strany. Lidovci budou výstupy z vnitrostranické debaty prezentovat na programové konferenci 21. října 2023 v pražském Cubex centru.


„Lidovce po mnoha letech čeká delší období, během kterého se neodehrají žádné volby, a to ani ty vnitrostranické. To je ta nejlepší příležitost věnovat se programu a základním ideovým předpokladům lidovecké politiky,” vysvětluje předseda strany Marian Jurečka.

Za tím účelem se od února roku 2023 odehrálo 21 akcí stranických odborných komisí, na kterých jejich členové řešili expertní témata, a 81 vnitrostranických workshopů. Ty členové svolávali z vlastní iniciativy a řešili na nich spíše ideové než expertní otázky. Celkem ze setkání vzešlo přes 460 konkrétních podnětů. Organizačně celou akci zaštítil Institut pro křesťansko-demokratickou politiku.

Jedná se o dlouhodobě plánovanou a pečlivě připravenou akci, která má po delším čase přinést debatu nad celkovým směřováním strany. Každá členka a každý člen KDU-ČSL či Mladých lidovců dostal šanci vyjádřit svůj názor.

„Zapojit se mohli opravdu všichni. Předsednictvo strany vezme všechny podněty vážně a bude podporovat programové i strukturální změny, které z této diskuze vzejdou, a bude na nich většinová shoda,” ujišťuje člen předsednictva strany a europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Letošní plán ideové a programové debaty je nejambicióznější projekt v moderní historii strany. Ideové a hodnotové základy lidovecké politiky zůstávají relevantní i v současnosti. Obecné ideje ale musíme naplnit konkrétním obsahem, abychom dokázali pojmenovat a řešit výzvy dnešní doby,” dodává první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Žijeme v době politické roztříštěnosti a potenciálního voliče se snaží zaujmout celá řada stran a hnutí. KDU-ČSL si i za těchto podmínek musí zachovat jedinečnost,” říká předseda senátorského klubu Josef Klement. „Jednou z profilujících vlastností naší strany je konzervatismus. Ne každý ale chápe tento koncept zcela stejně. I proto je třeba si o jeho různých podobách a významech jednou za čas popovídat a porovnat různé představy,” doplňuje jej předseda poslaneckého klubu Aleš Dufek.

„Klidná síla – tak je KDU-ČSL mnohými stále vnímaná. Je ale otázka, zda je tento politický styl stále voličsky zajímavý a atraktivní,” zamýšlí se místopředseda KDU-ČSL Lukáš Curylo. „Je nutné se zamyslet, jak se liší představy ohledně politiky lidovců ze strany voličského jádra a potenciálu. Strana by rozhodně měla dokázat oslovovat obě tyto skupiny,” dodává místopředseda Tom Philipp.

Došlo i na diskuzi ohledně agendy lidoveckých ministerstev. „Sociální služby, ale hlavně podpora rodičů – to je dlouhodobá priorita KDU-ČSL, které se jednoznačně musíme držet i do budoucna,” říká místopředsedkyně strany a náměstkyně na MPSV Šárka Jelínková. „Naší prioritou by mělo zůstat i zemědělství. Nejen lidovecký volič ocení, že jsme schopni zajistit zdravé, dostupné a pokud možno české potraviny,” doplňuje Jelínkovou ministr zemědělství Marek Výborný. „S tím se pojí také péče o životní prostředí. Pouze ve zdravé krajině a přírodě lze bez starostí vychovávat další generace, kterým planetu poté můžeme beze studu předat,” dodává ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Členem KDU-ČSL jsem od roku 1990, tedy nejdéle ze všech členů předsednictva. Musím poctivě přiznat, že takto rozsáhlou, intenzivní a přínosnou debatu jsem uvnitř strany ještě nezažil. Pevně věřím, že úspěch dokážeme přetavit i navenek,” uzavírá generální sekretář Pavel Hořava.