KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Příprava covid pasů drhne. Lidé se bojí dělení společnosti, cestovky zase formulářů
Zpět

Příprava covid pasů drhne. Lidé se bojí dělení společnosti, cestovky zase formulářů

Přidáno 17. 5. 2021
Ilustrační foto
zprávy.aktualne.cz

Už na konci června by měl světlo světa spatřit "zelený digitální certifikát", neoficiálně známý jako "covid pas". Evropanům usnadní cestování v době polevující pandemie. Před jeho zavedením je ale potřeba dořešit řadu sporných otázek. Jednotlivé členské země EU mezitím vymýšlejí své vlastní certifikáty, které mohou být ve výsledku zbytečné.

Ke vzniku společného certifikátu je zapotřebí shoda členských států a Evropského parlamentu . A to může být problém. Europoslanci žádají, aby byly oproštěny od poplatku nebo alespoň zlevněny testy na covid-19 , které mají mít v podmínkách certifikátu stejnou váhu jako očkování nebo prodělání nemoci. Státy s tím zatím nesouhlasí.

"Evropská komise udělala velký kus práce, ale bude to samozřejmě záviset také na členských státech, jak dokážou zajistit další potřebné náležitosti. Mám mírné obavy, aby se to právě u nich nezaseklo," řekl redakci europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten zároveň potvrdil, že certifikáty patří společně s očkováním mezi absolutní evropské priority posledních měsíců.

Více zde.