KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Primář Novorozeneckého oddělení a senátor Lumír Kantor přivezl Fakultní nemocnici Olomouc COVID test
Zpět

Primář Novorozeneckého oddělení a senátor Lumír Kantor přivezl Fakultní nemocnici Olomouc COVID testy z Taiwanu

Přidáno 23. 12. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva FNOL

V prosinci předali zástupci Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Senátu Parlamentu ČR 5000 rychlých COVID testů, jak přislíbila společnost Excelsior Bio-System během podzimní cesty senátorů na Taiwanu. Rychlé testy na návrh olomouckého senátora a primáře Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Lumíra Kantora, Ph.D. míří do 14 českých nemocnic, kde pomohou určit, kteří pacienti potřebují transfuzi vzácné krevní plazmy obohacené o COVID protilátky.

„Testy jsou určeny lidem, kteří jsou těžce nemocní a mají dostat krevní plazmu obohacenou COVID protilátkami. Díky testům se pozná, zda takový člověk protilátky již má a zda má smysl plazmu podávat. Pokryjeme tak větší spektrum nemocných,“ vysvětluje místopředseda zdravotního výboru Senátu a účastník mise na Taiwan MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. Osobně pak 450 antigenních testů doručil také pro domovskou Fakultní nemocnici Olomouc. Předal ji před vánočními svátky do rukou ředitele největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě prof. MUDr. Romana Havlíka Ph.D. „Jsem za tento dar velmi rád a mohu ubezpečit, že testy smysluplně využijeme,“ děkoval ředitel Havlík.