KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory – Kandidát do Senátu Václav Slavík (KDU-ČSL): Musíme více investovat do dobrovolnýc
Zpět

Lidovecké hovory – Kandidát do Senátu Václav Slavík (KDU-ČSL): Musíme více investovat do dobrovolných hasičů jako do lidí

Přidáno 1. 8. 2022
Ilustrační foto

Starosta Žlutic na Karlovarsku a člen KDU-ČSL Václav Slavík kandiduje za koalici SPOLU v senátním obvodě č. 1 - Karlovy Vary. Při té příležitosti jsme mu položili několik otázek, čímž také otevíráme předvolební seriál rozhovorů s lidoveckými osobnostmi.

Jak byste sám sebe představil voličům? 
Jsem dlouholetý starosta menší obce, učitel, speciální pedagog, dobrovolný hasič a jsem aktivní v práci pro komunitu. Z toho vyplývá moje vnitřní motivace a touha vylepšovat stav věcí, které se dějí kolem mě. 
 
Proč kandidujete do Senátu?
Dostal jsem nabídku za koalici SPOLU. Ta koalice tří stran je mi blízká, je založená na hodnotách demokracie, svobody a je proevropská. V tom také vychováváme své děti. Protože kandiduji v obvodu Karlovy Vary, byla pro mě důležitá také podpora nejsilnější místní organizace naší strany K. Vary. V Senátu chci zúročit svoje dosavadní zkušenosti z pozice starosty, kde jsem se setkal se spoustou věcí z mnoha oborů. Rád bych zúročil i své zkušenosti pedagoga, zajímá mě kvalita vzdělávání, to je důležitá věc, která ovlivní budoucnost naší země.
 

Starostou jste již od roku 2010, tedy 3 volební období. Co byste z vašich mnoha projektů, kterými jste zvelebili obec, vyzdvihnul?  
Na prvním místě mě napadne územní plán města. Stálo za ním spousta práce a času, práce na něm nám zabrala asi devět let. Bylo to ohromné úsilí, jsme rádi, že ho máme. Díky tomu může obec pohlížet do budoucnosti a je připravená na svůj další rozvoj. Ale těch věcí bylo přirozeně daleko více.  Do sběrného dvora, který jsme nově v obci otevřeli, mohou občané města zdarma vozit všechny druhy odpadů. Místo starých dílen vzniklo nové veřejné prostranství s herním prvkem a odpočinkovou IMG_4590-Copy.JPGzónou. Vybudovali jsme bezbariérový chodník podél naší nejrušnější ulice, vznikly v něm také záhony, které prostředí oživují. Mládež oceňuje úplně nový skatepark. Také pečujeme o seniory, především prostřednictvím naší terénní pečovatelské služby, kterou zřizujeme. Seniorům nabízíme kromě klasické palety služeb také doprovod na úřady nebo k lékaři a nově i nepřetržitou tísňovou službu. Máme pro seniory vyčleněných zhruba 35 bytů, které postupně modernizujeme, zejména přestavujeme koupelny na bezbariérové. Senioři také platí nižší nájemné, než je v tomto místě obvyklé. A kdo má chuť udržovat se i ve vyšším věku v kondici, může využít nově vybudované posilovací stroje. Investovali jsme několik desítek milionů korun do našich škol, měnili okna, zateplovali. Zrekonstruovali jsme hasičskou zbrojnici, postavili nových 7 sociálních bytů, vybudovali jsme sportovní areál s in-line dráhou a 400m atletickým okruhem, vyměnili jsme všechna svítidla veřejného osvětlení. Za posledních 12 let se povedlo do rozpočtu našeho malého města dostat zhruba 160 mil. korun z dotací.  
 
Pokud byste se dostal do Senátu, čemu se budete věnovat?
Je to školství, tomu rozumím ze své profese nejvíc. Budoucnost naší země leží v kvalitě vzdělávání, které jsme schopni dětem dávat, zejména na druhém stupni základních škol. To je mezník pro budoucí správně zvolenou profesní dráhu žáků. Jsem toho názoru, že o školství se musí rozhodovat na základě pořízených kvalitních dat, ne jen podle dojmů.
 slavik_101_let.jpg
Jakou roli vidíte v Senátu?
Poslední turbulentní vývoj ve světě a u nás doma nám ukázal, jak je Senát důležitý. Je to pojistka demokracie. V krizových okamžicích zastupuje například hlavu státu. Druhá věc je, že Senát slouží jako opravna zákonů, kdy je dobré se nad přijatými zákony znovu zamyslet. Je to dobrá platforma pro to, aby v České republice byly přijímány kvalitní zákony. Senátor má podle mě také více času komunikovat s lidmi ze svého obvodu a přenášet jejich starosti, ale i radosti na zákonodárnou půdu.
 
Jste úspěšný starosta, učitel, ředitel školy, bavilo vás to?
Učení mi schází, také při starostování jsem si našel chvíli, kdy jsem na střední škole vypomáhal s výukou angličtiny. Dále jsem dobrovolný hasič a ve sboru se, kromě jiného, věnujeme výchově další generace budoucích hasičů. Kontakt s mladými lidmi a školou mám tedy neustále.
 
Jak jste zmínil, jste dobrovolný hasič, dokonce starosta dobrovolných hasičů u vás ve městě. Proč jsou tak důležití?
Je to poslání, které se dědí a také potřeba pomáhat a být na tom správném místě ve správný čas. Vždy v duchu hesla Bohu k slávě a lidem ku pomoci. To vystihuje to, proč to hasiči dělají, koneckonců vidíme to na tom rozsáhlém požáru v Českém Švýcarsku. Navíc hrají dobrovolní hasiči důležitou úlohu v životě komunity, v pořádání kulturních akcí a v udržování tradic. Proto bych se rád tímto tématem zabýval také v Senátu. Výjezdové jednotky dobrovolných hasičů jsou součástí integrovaného záchranného systému a pomáhají při různých situacích. Investuje se dost do jejich techniky, ale do lidské stránky již méně. Chybí systém v motivaci jak pro samotné členy, tak i např. pro jejich zaměstnavatele.20200827_104515-Copy.jpg
 
Jak do nich chcete investovat?
Funguje nástroj náhrad mezd, ale pro svou složitost není dost využíván. Dalšími nástroji mohou být daňové úlevy, nabídka rekondičních pobytů nebo nižší odvody za zaměstnance. Ale mohla by být například stanovena i povinnost zaměstnávat aktivního člena těchto jednotek.
 
Jste členem KDU-ČSL co to pro vás znamená být lidovec?
Jsou to hodnoty. Rodina, solidarita, svoboda a demokracie. Na lidovcích mě baví to, že dávají důraz na rodinné soužití, když žije kvalitně rodina, žije kvalitně také komunita. A taky si nenechávám podsunout to, že být tradiční stranou je něco špatného. Naopak! Ctíme hodnoty, tradice, předky i budoucí generace a funguje nám demokracie uvnitř strany. Považuji to za velmi důležitý prvek pro budoucnost Česka. 
 
Teď trochu zabrousíme do vašeho soukromí. Rád hrajete ochotnické divadlo, jaká byla vaše největší role?
Princezna Zlatovláska, když jsme hráli cimrmanovské divadlo Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Byla to velká legrace a moc jsme si to užili. Jedna hra se hraje pro diváka a druhé „drama“ pro nás za oponou. Speciálně v tomhle představení se pracovalo s rekvizitami a pokaždé to dopadlo jinak… Na ochotnické divadlo nemám ale bohužel moc času, dlouho jsem žádnou roli neměl.
 
O koho se můžete v životě opřít?
O svoje nejbližší, ale také kamarády hasiče.
 
Jaké vlastnosti si u lidí ceníte nejvíc?
Férovosti.​
 slavik_turnaj.jpg
A kdybyste měl vyjmenovat 2-3 hodnoty v životě, které jsou pro vás nejdůležitější, které by to byly?
Tahle otázka je hodně těžká. Každý z nás je určitě vybaven jakýmsi balíčkem hodnot, podle kterého pak žije. Za mě tedy asi svoboda, rodina, vzdělání.
 
Nedávno jste se aktivně zúčastnil letošního prvního lidoveckého výšlapu, které se odehrávají v zajímavých lokalitách po celé naší vlasti. Jak vás ten výlet ke Goethově vyhlídce v Karlových Varech bavil?
Parádně. Jednoduchá organizace, lidi, kteří věděli, proč přišli a to je vždy půl úspěchu. Další půlka je počasí, které se nám vyvedlo, v době deště jsme se měli kam schovat. Přišli starší, ale i rodiny s dětmi, takže bylo veselo. Během vycházky byl čas rozebrat politiku, ale i každodenní starosti a radosti. 

Děkujeme za rozhovor a přejeme úspěšnou volební kampaň.
 

Medailonek Václava Slavíka:Vaclav-Slavik-8857-Copy.jpg
Mgr. Bc. Václav Slavík (1973) – od roku 2010 je starostou města Žlutice na Karlovarsku. Do Senátu kandiduje za koalici SPOLU v senátním obvodě č. 1  - Karlovy Vary. Pracoval jako učitel a ředitel speciální školy. Přes 20 let spolupořádal letní dětské tábory. Od roku 2020 je starostou Sboru dobrovolných hasičů Žlutice a je také členem okresní i krajské Kontrolní a revizní komise SH ČMS. Od roku 2014 je členem KDU-ČSL.
Mezi jeho zájmy patří vodáctví, volejbal, malá kopaná, florbal, lední hokeji, ochotnické divadlo a jízda na motorce.
 
Pište Václavu Slavíkovi a podpořte ho:

291914923_419008580241391_1918411874748597513_n.jpg