KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Pozvánka na seminář s názvem "Kvalitní paliativní péče jako prevence eutanazie"
Zpět

Pozvánka na seminář s názvem "Kvalitní paliativní péče jako prevence eutanazie"

Přidáno 25. 9. 2019
Ilustrační foto
Pozvánka

zveme Vás na konferenci poslankyně KDU-ČSL Pavly Golasowské s názvem „Kvalitní paliativní péče jako prevence eutanazie“. Akce se uskuteční 4. října od 9:00 v Poslanecké sněmovně (místnost č. 205, Sněmovní 1, Praha 1). Cílem konference je poukázat na úlohu paliativní a hospicové péče, která je vhodným nástrojem k důstojnému doprovázení nemocných a umírajících. Na konferenci vystoupí také předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Lidovci podporují paliativní a hospicovou péči, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí. Podle průzkumů si kolem 80 procent Čechů přeje dožít doma, přesto zemře ročně v Česku přes sto tisíc lidí, z toho zhruba 70 procent v nemocničním prostředí. „KDU ČSL považuje toto téma za zásadní, neboť si myslíme, že nemoc i odcházení ze života si zaslouží stejně lidský a důstojný přístup jako narození a příchod člověka na svět,“ okomentoval předseda lidovců Výborný. 
 
Na konferenci dále vystoupí lékařka, spisovatelka, publicistka, zakladatelka a vůdčí osobnost českého hospicového hnutí Marie Svatošová, katolický kněz, spisovatel a přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě UK Marek Orko Vácha, ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna, Prachatice, o.p.s. a prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, profesor etiky zdravotnictví na protestantské teologické univerzitě v holandském Groningenu a bývalý člen výboru pro eutanazii Theo Boer, anesteziolog, politik, bývalý předseda EPP pracovní skupiny pro bioetiku a lidskou důstojnost Miroslav Mikolášik, lucemburský lékař a specialista na paliativní péči Frank Jacob, vedoucí lékařka Mobilního hospice Ondrášek, o.p.s. Pavla Navrátilová, lékařka Jarmila Drábková z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LKF UK a FN Motol, zakladatelka domácího hospice DUHA Jana Sieberová, advokát Jakub Kříž a svůj osobní příběh a zkušenosti s poskytováním služeb mobilního hospice poskytne Petr Wiselka.