KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Petr Hladík (KDU-ČSL): V rámci rekultivace lomu ČSA dostanou obce prostředky na rozvoj
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): V rámci rekultivace lomu ČSA dostanou obce prostředky na rozvoj

Přidáno 26. 2. 2024
Ilustrační foto
Energie21

Ministerstvo životního prostředí připravilo na základě usnesení vlády další krok rekultivace lomu ČSA. Těžební společnost Severní energetická poskytne část finanční rezervy na sanace a rekultivace na rozvoj místních obcí zasažených těžbou. 

„Přesná výše finanční úspory bude známa až po schválení plánu sanací a rekultivací ze strany Českého báňského úřadu. Řádově by se mělo jednat o stovky milionů korun. Je to vlastně nejlepší win-win situace, kdy těžařská firma dostojí svým závazkům, příroda se postará o obnovu území a místní obce získají prostředky na svůj rozvoj po ukončení těžby. Půjde o obce, které se nachází ve stejném katastru jako lom ČSA,“ shrnuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
Část lomu bude ponechána k přírodní obnově a finanční prostředky, které obce získají, pocházejí z peněz, které těžaři již nevyužijí. Díky rekultivaci vznikne maloplošné zvláště chráněné území o rozloze asi 11 kilometrů čtverečních, jehož součástí bude i přirozeně napuštěné jezero. Zbytek území lomu bude mimo jiné využit pro instalaci nových solárních elektráren. 
 
Více zde.