KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Petr Hladík (KDU-ČSL): Pyrotechnika do rukou jen povolaným
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Pyrotechnika do rukou jen povolaným

Přidáno 9. 4. 2024
Ilustrační foto
ČT

Dopady pyrotechniky na naše zdraví a na životní prostředí se snaží zmírnit ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ministerstvo přichystalo novelu zákona, která reguluje její volný prodej. Omezení prodeje se má týkat zábavní pyrotechniky kategorií F2 a F3, přičemž zákonodárci se inspirovali v zahraničí – například na Slovensku nebo v Německu.

„Novela neznamená úplný zákaz ohňostrojů. Stojím si ale za tím, že by pyrotechnika měla jít do rukou pouze těm, kteří na to mají oprávnění," objasnil ministr životního prostředí. 

Ministerstvo životního prostředí se snaží předcházet situacím podobným té, která se stala v Českém Švyýcarsku, kdy vznikl rozsáhlý požár. Tehdy německý turista v národním parku odpálil pyrotechniku. „Problémem je, že Němci, kteří si zábavní pyrotechniku nemohou koupit doma, jezdí do České republiky a tady to vypouští,"  poznamenal Petr Hladík.  I proto je regulace u nás nezbytná.

Návrh novely počítá také s tím, že by se zábavní pyrotechnika nesměla odpalovat v blízkosti škol, nemocnic, hospiců nebo zvířecích útulků.

Více zde.