KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Petr Hladík (KDU-ČSL): O program Oprav dům po babičce je velký zájem. Překonal hranici dvou tisíc žá
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): O program Oprav dům po babičce je velký zájem. Překonal hranici dvou tisíc žádostí

Přidáno 10. 5. 2024
Ilustrační foto
Byznys noviny

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) potvrdil, že o program Oprav dům po babičce je velký zájem. Překonal už hranici dvou tisíc žádostí. Zájem o dotace na opravy a modernizace starších domů aktuálně přesáhl 2048 žádostí za 1 981 738 460 korun.

Výhodou programu je, že domácnosti bez dostatku našetřených financí dostanou dotaci na pokrytí 50 % výdajů předem a navíc od března mohou na renovace svých domů využít zvýhodněné úvěry. „Věřím, že tato kombinace pomůže lidem, aby si nemuseli brát hypotéky s vysokými úvěry a mohli si komplexní renovace opravdu dovolit. Před spuštěním zvýhodněných půjček jsme evidovali průměrně 250 žádostí měsíčně, od 1. března se zájem zvýšil v průměru na téměř 400 žádostí měsíčně,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. 

Od 1. března navíc v rámci programu Oprav dům po babičce spustily stavební spořitelny a banky (ČSOB stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny a UniCredit Bank) jak poradenství dotačních projektů, tak zvýhodněné financování půjčky. A nabízí oproti běžným úvěrům poloviční úrok. „Jen od začátku března, kdy se výhodné půjčky spustily, registrujeme 781 žádostí o dotace za 758 milionů korun, což je skoro 40 % všech dosavadních žádostí. V této chvíli evidujeme od spořitelen a bank zvýhodněné půjčky v celkovém objemu 33 milionů korun pro 55 klientů. Požádat si o zvýhodněný úvěr ale mohou všichni příjemci dotace v programu Oprav dům po babičce, tedy o ti, kteří podali žádost před 1. březnem 2024,” upozornil Hladík.

Více zde.