KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Petr Hladík (KDU-ČSL): Můžeme být hrdí, že se projekt Jedna příroda umístil mezi nejlepšími z celé E
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Můžeme být hrdí, že se projekt Jedna příroda umístil mezi nejlepšími z celé Evropské unie

Přidáno 7. 2. 2024
Ilustrační foto
Komunální ekologie.cz

České životní prostředí a kinematografie slaví díky projektu Jedna příroda úspěch na evropském poli. Ten byl zařazen mezi 10 nejlepších tzv. LIFE projektů v celé Evropské unii. Vedle naplňování cílů, které přispívají k ochraně životního prostředí, porotci ocenili i dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature). 

„Myslím, že Česká republika může být hrdá na to, že se projekt Jedna příroda umístil mezi nejlepšími evropskými projekty v oblasti ochrany životního prostředí, a to tím spíš, že v r. 2023 byla konkurence v rámci programu LIFE skutečně vysoká. Věřím, že v rámci dalšího pokračování projektu díky efektivnějšímu plánování péče, využití výzkumu v praxi i díky dobré spolupráci s vlastníky a uživateli pozemků v chráněných územích přispějeme ke zlepšení potřebné péče, a především zachování cenných lokalit ve prospěch přírody a lidí,“ komentuje úspěch ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
Projekt Jedna příroda byl kladně hodnocen i za efektivní a inovativní managementová opatření, osvětu, školení zaměstnanců orgánů ochrany přírody a stanovení priorit v ochraně přírody. CINEA (Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí) zařazením Jedné přírody do desítky nejlepších unijních projektů ocenila práci na ochraně našich nejcennějších přírodních stanovišť, živočichů a rostlin.
 
Dokument Hodnoty přírody, režiséra Michala Gálika, získal i prestižní cenu Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství na filmovém festivalu Agrofilm. Na příkladu české krajiny vizuálně přívětivou formou vysvětluje, jaké přínosy čili ekosystémové služby nám lidem příroda poskytuje, a proč je důležité o nich v ochraně přírody i při rozhodování o využití krajiny vědět.
 
Více zde.