KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Petr Hladík (KDU-ČSL): Je důležité investovat do obnovitelných zdrojů, fosilní paliva se prodražují
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Je důležité investovat do obnovitelných zdrojů, fosilní paliva se prodražují

Přidáno 5. 2. 2024
Ilustrační foto
iRozhlas.cz

Do sedmi let by Česko mělo třetinu své energie vyrábět z obnovitelných zdrojů, žádají organizace zabývající se ochranou klimatu i Evropská komise. Nově na něj přistupuje i české ministerstvo životního prostředí. Petr Hladík (KDU-ČSL) pro Radiožurnál řekl, že bude usilovat o to, aby se tento cíl objevil ve finální verzi Národního energeticko-klimatického plánu (NEKP). Na té začal Hladíkův resort spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu pracovat.

„Budu usilovat, aby Česko směřovalo ke 33 procentům obnovitelné energie do roku 2030. O tom procentu obnovitelných zdrojů bude muset ještě nastat ještě nějaká diskuse, nakonec možná i političtější na vládě. Já sám za sebe mohu říct, že budu preferovat, abychom se k těm 33 procentům dostali. Nemůžu teď říct, že by byl někdo proti tomu, protože jsme se o tom na úrovni vlády ještě nebavili,“ komentuje možné změny v NEKP Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
Na investice do tranzice na zelené zdroje má Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu vyhrazeno 30 miliard korun. „Jsou to finanční prostředky dotačního charakteru, to znamená, že neovlivňují cenu pro koncového zákazníka, neprojeví se to v peněženkách. Pro běžného člověka, pro obce, pro firmy je zcela zásadní, kam bude Česká republika energeticky směřovat. Souvisí to zejména s tím, jak moc budeme závislí na fosilních palivech, která se čím dál víc prodražují,“ dodal Hladík. 
 
Více zde.