KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Petr Fiala: Je pro mě důležité znát problémy občanů a být s nimi v kontaktu
Zpět

Lidovecké hovory - Petr Fiala: Je pro mě důležité znát problémy občanů a být s nimi v kontaktu

Přidáno 14. 9. 2022
Ilustrační foto

Petr Fiala je v politice již zkušený matador. Starostou je již dlouhých 16 let a z této pozice se každý den snaží pomáhat občanům a rozvíjet město Letohrad. To se mu také daří. Za zmínku stojí například rekonstrukce vlakového nádraží, opravené školy nebo to, že se drží jeho městu udržovat počet obyvatel.

Jak byste sám sebe představil voličům? Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Jsem empatický člověk, kterému nejsou lhostejné problémy lidí. Tedy jimi nezaviněné problémy… Snažím se pomáhat, když to je v mých možnostech. Pro letošní kandidaturu do Senátu jsem se rozhodl již před 6 lety, protože jsem věděl, že současný senátor a kamarád Petr Šilar již mandát nebude chtít obhajovat. Po 16 letech starostování vidím kandidaturu do Senátu jako logický posun. A rád bych ještě více pomáhal regionu, než mohu dosud. Region mne zajímá, proto 10 let předsedám Sdružení obcí Orlicko, stál jsem u zrodu Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko a 7 let jí předsedal.

Od roku 2006 působíte v komunální politice jako starosta Letohradu, jste také úspěšný krajský politik. Co byste shrnul jako největší úspěch?
Že je Letohrad vnímám jako úspěšné město, které se rozvíjí, kde se dobře žije. Tak je vnímám zejména našim okolím a to je pro mě nejlepší odpověď. Nová radnice, nové autobusové nádraží u vlakového, podchod pod nádražím, opravené školy, zdravotní středisko, rekonstruované koupaliště, opravované památky atd. atd. A vůbec za největší úspěch považuji i přes blízkost státní hranice skutečnost, že se nám daří držet počet obyvatel.

Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Být v kontaktu s občany, znát jejich problémy, podporovat je a zůstat svým chováním a přístupem takový, jako na začátku starostování.

pf_01.jpgLetohrad je město biatlonu, vy sám jste byl také dlouho dobu předsedou Českomoravského svazu hokejbalu. Jak jste z pozice starosty sport ve vašem městě podpořil? ​
Místní sport dlouhé roky významně podporoval největší regionální zaměstnavatel OEZ. Po prodeji z českých rukou Siemensu břímě podpory převzalo město, které ročně na volnočasové aktivity, kam patří i podpora provozu sportovišť, vyčleňuje 10 mil. Kč.

Jaké oblasti se v Senátu chcete věnovat?
Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Mám jasnou volbu. Dopravě se věnuji na kraji co by předseda výboru pro dopravu Zastupitelstva Pardubického kraje, z oblasti dopravy (České dráhy) jsem přišel starostovat. Zajímá mne i zemědělství, protože v současné špatné geopolitické situaci bych velmi rád, abychom byli v zajišťování výroby potravin co nejvíce soběstační.

Jak byste z pozice senátora chtěl pomoci vašemu volebnímu obvodu?
Podporovat výstavbu D-35, ale také přivaděče a aby kraj měl peníze na rekonstrukce sítě silnic II. a III. tříd, aby na to měl „zaručené“ finance. Nyní tomu tak není a právě náš kraj je v této oblasti od zrodu krajů podfinancován. A samozřejmě chci být v kontaktu se samosprávami, znát jejich potřeby a připravované projekty a zprostředkovávat jim konzultace, aby připravené projekty měly v silné konkurenci šanci na úspěch v dotačních řízeních.

Co po vás znamenají lidovecké hodnoty?
Celý svůj život se řídím svým svědomím a snahou pomáhat druhým.

Jak trávíte volný  čas? Případně co Vám dodává motivaci do další práce?
Toho mnoho není, zvláště v poslední době. Když nějaký zbude, rád kouknu na film, sport, přečtu knihu. Nejlepší motivací pro mne jsou hmatatelné výsledky a podpora od spoluobčanů.
 
Profil
 
Petr Fiala vystudoval gymnázium v Žamberku a následně začal pracovat u Českých drah, kde vystřídal několik různých funkcí, například průvodčí či vlakvedoucí. Starostou Letohradu byl zvolen v roce 2006 a tuto pozici dokázal obhájit do dnešních dní. Od roku 2008 je také úspěšným krajským zastupitelem. Působí také jako předseda Sdružení obcí Orlicko. Ve volném čase rád dívá na filmy, sportovní utkání nebo čte knihy.

web: https://www.fialadosenatu.cz