KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Opozice jednala s Blatným: Nouzový stav by nemusel být při nízkém stupni PES
Zpět

Opozice jednala s Blatným: Nouzový stav by nemusel být při nízkém stupni PES

Přidáno 8. 1. 2021
Ilustrační foto
EuroZprávy.cz

Na základě výzvy AntiCovid týmu, společného expertního týmu KDU-ČSL, ODS a TOP 09, z 5. 1. 2021 se ministr Blatný sešel s jeho členy Martinem Kupkou (ODS), Vlastimilem Válkem (TOP 09) a Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL). V nové podobě tabulky opatření protiepidemického systému PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně. ČTK to sdělili poslanci po jednání s ministrem.


 


Nový model nyní mohou připomínkovat. Termín, od kdy by aktualizovaná tabulka mohla platit, Blatný podle nich na jednání nezmínil. Ministr na úterní tiskové konferenci uvedl, že tabulky opatření zveřejní příští týden.

"Návrh, který budeme připomínkovat a který doplníme, počítá s tím, že nouzový stav by nebyl nutný pro první a druhý stupeň, nutný by byl od třetího stupně," uvedl Kupka. V současnosti jsou platností nouzového stavu podmíněna opatření i v nejnižším stupni rizika. Vlastní verzi protiepidemického systému, která by v mírnějších stupních nevyžadovala nouzový stav, v prosinci připravil i opoziční Anticovid tým, v němž jsou zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Kupka, Válek i Kaňkovský jsou jeho členy.

Stav nouze v Česku by měl podle rozhodnutí Sněmovny vypršet 22. ledna. Blatný ale dnes po jednání vlády řekl, že považuje za velmi pravděpodobné, že vláda bude muset znovu dolní komoru žádat o prodloužení, protože po 22. lednu podle něj budou v zemi dál třeba silná opatření. Česko je aktuálně v pátém, nejvyšším stupni rizika.

Více zde.