KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Obří žihadlo i včelí roj budou atrakcí výstavy Východočeského muzea v Senátu
Zpět

Obří žihadlo i včelí roj budou atrakcí výstavy Východočeského muzea v Senátu

Přidáno 27. 2. 2019
Ilustrační foto
tisková zpráva

Na včely ze všech úhlů i úlů láká výstava Východočeského muzea v Pardubicích, která se slavnostně otevře ve čtvrtek 28. února ve 14 hodin v Zaháňském salonku v Senátu. Pro veřejnost bude přístupná do 28. dubna, vstup je zdarma.

Tematika včel se tak na Malé Straně spojí s politikou. A že je zde skutečně dost co řešit. Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí totiž v uplynulých měsících značně napomohli k tomu, aby se jasně definovalo to, co je a co není medovina. „Ten nápoj se dost pančuje. Pravá medovina je ale jen z vykvašeného medu,“ říká senátor Petr Šilar, který se zasadil o stanovení této definice. Ostatně to byli zejména včelaři z Pardubicka v čele s Evženem Báchorem, kteří napomohli k tomu, že je v platnosti tato legislativní vyhláška.

Tím však ale problémy, které v oblasti včelařství vyžadují zásahy legislativy, ještě nekončí. „Nešvarem je kupčení s včelstvy, dovozy cizích včelstev a také nemoci včel,“ vyjmenovává senátorka Miluše Horská, která je zároveň místopředsedkyní horní parlamentní komory. Upozorňuje přitom na význam včelařů pro spolkový život a vůbec život v obcích. I proto ráda výstavu na téma včelařství do Senátu přijala.

 „Téma včel a medu provází lidi odnepaměti a stále vzbuzuje spoustu otázek. Na některé jsme se pokusili odpovědět výstavou, která měla svou premiéru loni na Zámku Pardubice,“ zve do Senátu na výstavu ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

„Včely jsou neuvěřitelně zajímaví a rozmanití živočichové, jejichž výzkum stále přináší nové objevy. Některé zprostředkujeme i návštěvníkům. Zblízka si prohlédnou obří model žihadla nebo model včelího roje,“ láká kurátor výstavy entomolog Jan Dolanský. Výstava se věnuje nejen včele medonosné – mnoho zajímavostí se návštěvníci dozvědí o divoce žijících samotářských včelách, o včelím příbuzenstvu, predátorech i škůdcích. K vidění budou také historické i moderní úly včetně termosolárního úlu, který si poradí s nemocí varroázou.
Výstava Včely ze všech ú(h)lů se koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Miluše Horské.

Otevřena je denně, a to v březnu od 10 do 16 hodin a v dubnu od 10 do 17 hodin.