KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Obce vedené lidoveckými starosty triumfovaly v soutěži Vesnice roku
Zpět

Obce vedené lidoveckými starosty triumfovaly v soutěži Vesnice roku

Přidáno 18. 8. 2023
Ilustrační foto
Opět se potvrdilo, že lidovečtí starostové své obce umí skvěl spravovat. Krajská kola tradiční soutěže Vesnice roku 2023 přinesla velké úspěchy obcím, které mají v čele lidovecké starostky a starosty.
Jako nejlepší obec v Jihomoravském kraji zvolila odborná porota Sudoměřice na Hodonínsku, kterou už od roku 2018 vede lidovec František Mikéska. Na Vysočině zase absolutně vyhrála a Zlatou stuhu tak získala Nová Ves u Nového Města na Moravě v čele s lidovkyní Helenou Tučkovou. A v Olomouckém kraji porota jako nejlepší vyhodnotila Čechy pod Kosířem v čele s Milanem Kieblem, který byl zvolen za KDU-ČSL. Úspěch lidoveckých reprezentantů na Vysočině pak podtrhla obec Dlouhá vedená starostkou Jaroslavou Hlavatou za KDU-ČSL, která získala ocenění Bílá stuha za činnost mládeže. Ze srdce gratulujeme! Se všemi našimi úspěšnými starostky postupně přineseme rozhovory.
Z ocenění máme obrovskou radost, nejen já, ale i naši lidé, kteří cítí i hrdost. Není to cena pro starostu, ale ocenění našich občanů a hlavně kulturního a společenského života v obci. Myslím, že porota zejména ocenila, jak obyvatelé Sudoměřic spolu aktivně pracují a baví se celý rok, prakticky všechny generace. U nás funguje celkem 11 spolků, prakticky každý týden u nás máme nějakou akci. A pak se také snažíme udržovat a opravovat památky po našich předcích, ale i investovat dále do rozvoje obce, ať již v oblasti krajiny, kultury, sportu nebo sociální sféry,“ vykládá radostně starosta Sudoměřic František Mikéska. Jeho obec na Slovácku, ležící přímo u Baťova kanálu a u hranic se Slovenskem, je známá jako výborná vinařská oblast, kde lze například navštívit celou ulici tvořenou typickými vinnými sklepy.

Starostka Nové Vsi u Nového Města na Moravě Helena Tučková shrnula, že posuzující komise vyzdvihla dlouhodobý rozvoj, péči o obecní majetek a zejména bohatý spolkový, sportovní a kulturní život v jejich obci. „Na tom my si opravdu zakládáme. Aktivně zapojujeme všechny naše místní spolky, hodně spolupracujeme s našimi podnikateli, zemědělci. Myslím, že ta obecní pospolitost a soudržnost je u nás hodně cítit a projevuje se to třeba při akcích v naší obci. A zapojena je celá obec, všechny generace, mladí, staří i ti ve středním věku. Jinak naše obec už v předchozích letech opakovaně získávala ocenění,“ připomněla lidovecká starostka Tučková několik dalších ocenění získaných v předchozích letech v soutěži Vesnice roku.
Nesmíme zapomenout ani na obec Červená Voda na Ústeckoorlicku v Pardubickém kraji. Tato obec získala Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Místostarostou této obce je Luděk Bílý za KDU-ČSL. 365839505_679122160912462_7696865695834987316_n.jpg368031202_685197600304918_2793982429611698468_n.jpgIMG_9325.jpg

Hodnocení celostátního kola soutěže roku, ve které bude 13 vítězů krajských kol, nás čeká už příští týden, tak držte palce. Slavnostní výsledky za celé Česko pak budou vyhlášeny 16. září.  
Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem “Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice”. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo v roce 2007. Soutěžící obce hodnotí odborná porota složená ze zástupců více institucí státní správy i samoprávy. Úspěšné obce získávají kromě velké prestiže také finanční odměny. Do soutěže se mohou přihlásit obce, které mají maximálně 7 500 obyvatel. Obce přihlášené do soutěže jsou hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Více o soutěži Vesnice roku 2023 najdete ZDE