KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Největší hrdinové jsou pro mě moji rodiče, říká poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík
Zpět

Největší hrdinové jsou pro mě moji rodiče, říká poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík

Přidáno 29. 7. 2021
Ilustrační foto
Lidovci On Air

I když poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík vystudoval zemědělskou střední školu, dnes je odborníkem na Evropskou unii a mezinárodní vztahy. V podcastu Lidovci On Air se rozpovídal o studiích za komunismu nebo o sklářské profesi jeho tatínka.


Proč jste se rozhodl vystudovat zemědělskou střední?
Původně jsem chtěl jít na humanitní gymnázium, ale kádrový posudek mého tatínka mi to znemožnil. A když za pár měsíců po mém nástupu do prvního ročníku padl komunistický režim, už jsem se rozhodl tam zůstat. Nakonec jsem za to rád, jako studenti jsme měli možnost vycestovat na praxe do zahraničí, například do Německa, Rakouska nebo Itálie. Tyto cesty mi ukázaly, že svět nekončí na hranicích naší země a začal jsem se tak více zajímat o zahraniční politiku.

Vaše jazykové znalosti vám umožňují i v rámci pracovních povinností hodně cestovat, je to tak?
Ano, a jsem za to velice rád. Už jako studenta mě KDU-ČSL vyslalo na stáž do Bruselu a od té doby jsem se tam mnohokrát vrátil jako zástupce České republiky ve Výboru regionů Evropské unie. Mimo to jsem se také podíval do Spojených států amerických, a to díky spolupráci mezi poslaneckou sněmovnou a americkým kongresem. Cesta do USA mi přinesla mnoho zážitků a nových přátelství.

Váš tatínek byl umělecký sklář, snažil se na tuto kariéru navést i vás nebo Vaše sourozence?
Já ani moji sourozenci jsme ke sklářství nijak netíhli, i když jsme tatínkovu práci velice obdivovali. Skláři totiž mají nejen technické znalosti, jsou to také umělci. Vždycky jsem bral své návštěvy a kamarády za tatínkem do práce a ti nevěřili svým očím. Jedná se o opravdu neobvyklou profesi. Celkově jsem hrdý na oba rodiče, jsou to pro mě ti největší hrdinové.

Rozhovor si můžete poslechnout také jako podcast v našem pořadu Lidovci On Air.  A to například přes aplikaci SpotifyApple podcasts nebo Google podcasts.