Začneme ohlédnutím za minulým volebním obdobím. Co se povedlo, co byste především zmínil?
Od roku 2018 se povedla spousta věcí, ale rád bych vyzdvihl tři.
První je věc, která nemá v novodobé historii Krupky obdoby. Po více než 20 letech snažení se nám totiž v roce 2019 podařilo dosáhnout toho, že Krupka byla se svou hornickou kulturní krajinou se všemi svými montánními památkami, včetně městské památkové zóny, zapsána na Seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO, a to v rámci Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge. Takových oblastí je v Česku jen velmi málo. Příkladem montánního dědictví je určitě štola Starý Martin nebo tzv. Velká pinka na samotném hřebeni Krušných hor. Jde o jedinečné památky světového významu. Jedná se totiž o jeden z nejstarších rudných revírů v českých zemích, kutat se u nás začalo již ve 13. století. Jsem hrdý na to, že od roku 2014 jsem se na tomto úsilí o ochranu a záchranu těchto jedinečných historických lokalit mohl s kolegy podílet. V současné době jsem předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory, což je správce zapsaného statku na české straně, a mohu tak dále aktivně přispívat k rozvoji těchto památek.
Druhá věc přesahuje volební období, se kterou jsme začali v rámci sdružení Krupka náš domov již v roce 2017 (pozn. v rámci kterého lidovci kandidují v Krupce). Společně s přáteli a nadšenci jsme iniciovali revitalizaci prostoru bývalé městské plovárny, což tedy bylo ještě před minulými volbami. Oslovili jsme veřejné vysoké školy s architektonickou soutěží, kdy projekt studenta ČVUT uspěl a naši občané, kteří se mohli vyjádřit, ho vybrali. V roce 2018 jsme pak ve volbách uspěli s celkem 4 mandáty a získali jsme také post místostarosty a radního. Nadále jsme tedy tento projekt mohli realizovat. Letos proběhla soutěž na dodavatele a celý ten prostor městské plovárny bude sloužit jako sportovně relaxační areál. Nebude z něj tedy koupaliště, ale sportovní areál a park spojený s různými aktivitami, a to s nákladem přesahujícím 40 milionů korun. Jsme na to patřičně hrdí. Stavba začne již na podzim a na financování využijeme v rozhodující míře dotační prostředky. Naše sdružení tedy bylo motorem k tomu, aby prostor bývalé plovárny získal novou tvář.
Třetí věc je náš koaliční projekt. Uprostřed města byl kdysi hotel, který začal chátrat. Přiložili jsme tedy ruku k dílu, abychom tento bývalý objekt přestavěli na bezbariérový dům pro seniory. Je tam přes 30 bytových jednotek a lidé, kteří se tam nastěhovali, jsou velmi spokojeni.
To jsou úspěchy, ale jistě i vaše město se potýká s problémy. Co vás trápí?
Trápí nás zdrojové financování měst, kdy některé dotační tituly a programy jsou nastaveny tak, že na ně naše město nedosáhne. My máme přes 13 tisíc obyvatel a hodně dotačních titulů je pro města do 10 tisíc obyvatel. Uvítali bychom, kdyby tyto programy myslely více na města naší velikosti, protože jsme jinak automaticky vyloučeni.
Jaké jsou ve vaší oblasti pracovní příležitosti a stav se zaměstnaností?
Musím to zaklepat. Funguje nám zde naštěstí krupská průmyslová zóna, kterou máme ze 100 procent zaplněnou a dává práci mnoha místním lidem. Lidé, kteří chtějí pracovat, v naší obci práci najdou. Navíc jsou nedaleko Teplice a Ústí nad Labem, takže pracovních nabídek je zde dost.
Stát uvažoval o těžbě lithia v blízkosti vašeho města a vy jste byl proti. Proč?
Nemám nic proti tomu, aby stát využíval efektivně nerostné bohatství. Ale ložisko lithia na Cínovci (pozn. součást města Dubí) je v těsném sousedství našich unikátních chráněných historických lokalit. Navíc Česká republika chce také zkoumat zásoby nerostných surovin i na Krupecku. Věřím, že stát nepovolí stanovení průzkumného území v katastru Krupky, protože v tu chvíli se toto území do značné míry krylo s Hornickou kulturní krajinou Krupka a případná budoucí těžba by ho výrazně ohrozila, resp. důsledkem by mohlo být i vyškrtnutí ze seznamu UNESCO. A vzhledem k tomu, že se jedná o společný sasko-český zápis, byla by to dvojnásobná mezinárodní ostuda. V průběhu posledních 30 let se naše město i okolní samosprávy snaží o rozvoj cestovního ruchu a případná těžba by tyto snahy v podstatě zlikvidovala. V současné době čekáme na rozhodnutí Ministerstva životního prostředí. Doufám, že průzkumné území na katastru Krupky MŽP odmítne. Kromě památky UNESCO by byla ohrožena také ptačí rezervace a samozřejmě by opět došlo k ničení životního prostředí a našich domovů. Těchto věcí si náš kraj už v minulosti užil dost.
Jak si u vás v obci vedete v komunikaci s lidovci a příznivci? Na čem stavíte komunikaci s voliči?
Mohu nabídnout vlastní zkušenost. V podmínkách Ústeckého kraje dosahujeme v Krupce solidních výsledků. V minulých volbách jsme měli téměř 17 procent a byli jsme na 2. místě. Letos máme ambici volby vyhrát. Pracujeme nejen s členskou základnou, ale máme kolem sebe mnoho příznivců, kteří nechtějí být členy strany, ale výrazně nás podporují. Pracujeme s nimi na přátelské bázi. Jako sdružení pořádáme již mnoho let akce, a to nejen před volbami, k povzbuzení kulturního života v našem městě pro různé věkové kategorie. Například každý rok v září organizujeme akci Rytíři a řemesla na hradě Kyšperk, kam chodí okolo 1500 lidí. Zde ožíváme historii středověkých řemesel, karetkování, pečení a další možné činnosti. Mezi další aktivity s občany patří například pohádkové lesy, lampionové průvody, mikulášské akce, atd. Snažíme se naše příznivce aktivně zapojit do dění ve městě. Všichni pak rádi připojí ruku k dílu, když poznají, že to myslíme dobře. Musíme ale vzájemně spolupracovat kontinuálně během celého období, nikoliv pouze před volbami. Mnohdy jsme navázali skutečná přátelství a to je určitě správné. Politika je tak vlastně výsledným produktem našich ostatních aktivit.
Co je podle vás pro úspěšného komunálního politika nejdůležitější?
Samozřejmě je to komunikace s voliči a dlouhodobá práce. Ale také další dvě věci. První je opravdovost, resp. věrohodnost. Lidé vám musí věřit a hlavně vidět, že to, co říkáte, myslíte vážně a chcete uvést do praxe. Dokáží pochopit, že koalice je o kompromisech. Druhým důležitým prvkem je zachování vlastní vnitřní svobody. Nesmíte příliš lpět na funkci a díky různým možným slibům ztratit svoje svobodné rozhodování. Vnitřní svoboda umožní všem měřit stejným metrem a mně klidný spánek.
Budete znovu kandidovat?
Ano budu, dostal jsem důvěru od kolegů a společně zabojujeme o pozici starosty města.
Profil:
Mgr. Rostislav Kadlec, 1. místostarosta města Krupka. Absolvent Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Je ženatý, má dva syny, kteří se aktivně věnují hře na housle. On sám hraje na klavír. Komunálním zastupitelem je od roku 2014.