V bilančním rozhovoru Petr Hladík, ministr životního prostředí, mluví o ochraně vody, obnovitelných zdrojích energie, zálohování PET lahví, kotlích na uhlí, dohodě pro život, evropské politice, roli ministra, o lidovcích i trochu o svém soukromí.
Výňatky z rozhovoru:
"Předpokládáme, že program Oprav dům po babičce zveřejníme ještě do konce června, plná aplikace naběhne od ledna příštího roku. Dáme dotaci i půjčku v jednom, a to takovým způsobem, že zohledníme a budeme bonifikovat děti tak, abychom podpořili mladé rodiny."
"My předpokládáme, že možných scénářů vývoje české energetiky představíme zhruba devět a vláda jeden z nich vybere. Bude obsahovat samozřejmě do budoucna množství plynu, bioplynu, spotřebované energie, elektřiny. Toho, co vyrobíme. A ten základ v oblasti elektřiny je naprosto nezpochybnitelný, a to je jádro. A k tomu obnovitelné zdroje energie, jak fotovoltaika, větrníky, biomasové zdroje, tepelná čerpadla, průmyslová tepelná čerpadla do oblasti teplárenství, vodíkové technologie. A, a to je důležité, mezi jádrem a obnovitelnými zdroji stojí plyn, plyn jako dočasné palivo. Zemní plyn není sprosté slovo. Zemní plyn dál budeme používat, je výrazně lepší než uhlí a jako dočasné palivo určitě k transformaci přeměně české energetiky poslouží."
"Někdy se ale říká, že si musíme vybrat, jestli se budeme dívat na větrné elektrárny, nebo na drahé účty s elektřinou…"
"Nikdo nezakazuje a nechce zakazovat spalování uhlí…. Už kolem roku 2040 opravdu uhlí nebude….Je to jenom o uvádění na trh, prodávání ve stávajících kotlích tak jak je mám instalované. Logicky se nabízí, za co mám starý uhelný kotel vyměnit? Odpověď je jasná. Záleží, jestli je nebo není zemní plyn. Ale buďto je to moderní plynový kotel anebo kotel na biomasu, štěpka, kusové dřevo, peletky, anebo tepelné čerpadlo."
"Komunitní energetika by mohla být legislativně upravena už od prvního ledna příštího roku….Ona přinese dvě zásadní změny. Tzv. aktivního zákazníka. To znamená já ze svého domu nebo chalupy si můžu tu elektřinu poslat do svého bytu nebo bytu svých rodičů. A potom přinese vytváření komunit, sdružování tak, aby v jedné obci nebo v nějaké firmě mohli vyrábět i spotřebovávat. A právě bonifikovat, zvýhodňovat blízkost výroby a spotřeby toho zdroje. To znamená, když nepotřebuji elektřinu, kterou tahám třeba z jaderné elektrárny přes celou republiku a využívám samozřejmě jak přenosové, tak distribuční soustavy, ale pokud typicky jsem třeba na jednom trafu, tak toto by mělo být pro lidi výhodnější."
"Já určitě Green Deal vnímám jako potenciál pro českou ekonomiku. Ta trajektorie snižování závislosti na fosilních palivech na to, abychom směřovali k uhlíkové neutralitě někdy do roku 2050, je tady jasná, nevyhnutelná. A teď jde na nás, na Češích, do čeho ty finance dáme a jakým způsobem změníme, modernizuje, naše teplárenství, energetiku, průmysl, dopravu, oblast bydlení, zateplování a také směrem k lidem. Máme na to ty poměrně velké finanční prostředky. Máme dokonce i tzv. sociálně klimatický fond, který bude k tomu, abychom podpořili i lidi, kteří na to nemají, kteří by touto modernizací mohli být zasaženi. My tu transformaci musíme udělat sociálně. Musíme udělat tak, aby měla velmi sociální dopad, protože jenom tak má šanci na úspěch.
Vlastně když dneska každý, kdo si zateplí dům nebo vymění okna, tak vlastně přispívá. Nejlepší energie je taková, která se nemusí vyrobit. Tu, kterou musíme vyrábět, tak vyrábějme z takových zdrojů, které jsou dlouhodobě udržitelné, jsou obnovitelné a které dokážeme dlouhodobě mít. Nedělá to jenom Evropa, tím směrem jde celý svět, vlastně kromě Severní Koreje. A pro nás jako pro Evropu je naprosto zásadní a klíčové, abychom dokázali vyrábět ty technologie a měli tady převahu v některých věcech. Ve fotovoltaice nám dávno Čína ujel ten vlak čínský, ale jsou tady jiné technologie - vodík, tepelná čerpadla, kde pořád ty evropské technologie jsou výrazně lepší a výrazně dál než třeba Čína, Indie nebo Jižní Amerika. A musíme si právě tuto technologickou převahu zachovat jako Evropa i do budoucna.
My asi nikdy nebudeme schopni vyrábět všechno v Evropě, ale naším cílem je vyrábět takové množství, abychom nebyli na Číně, na Indii nebo na Americe závislí. To znamená měli tady tu možnost nahradit ten trh jeden tím druhým."
„Česká republika si musí zvolit, které z dnes dieselových vlakových tratí budeme elektrifikovat a které využijí tu infrastrukturu vodíkovou. Má to své výhody a nevýhody a ty technologie čisté mobility už tady dneska jsou a postupně se budou dostávat více do našich životů."
"Kolik jde na dotace? Z evropských zdrojů jsou to desítky miliard v jednom roce a z českých národních zdrojů to je 265 milionů."
"Znevýhodněné regiony v Česku vláda ve všech dotacích zvýhodňuje o deset procent tak, aby si dosáhly na větší podporu v oblasti infrastruktury, v oblasti rozvoje, v oblasti podpory. Pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj máme Operační fond spravedlivé transformace, kde jsou jednak velké strategické projekty na oblast dekarbonizace a odchodu od uhlí, strukturální změny v těchto regionech a potom celá řada otevřených výzev do oblasti vzdělání, nových technologií, řešení odpadu, řešení sociálních problémů."
"Jak zabránit další ekologické katastrofě jako byla Bečva? Brzy se dostane na vládu novela vodního zákona. Nastavujeme tam jasně parametry, proces toho, jak havárii řešit a jak ji vyšetřovat. Zároveň výrazným způsobem zvyšujeme pokuty za možné vypouštění nebezpečných látek do vod. Zavádíme kontinuální monitoring u potenciálně největších znečišťovatelů a také řešíme to, aby jsme zmapovali a dokázali zmapovat všechny vyústě. To, co nám dnes do těch vodotečí, ať už potoků nebo řek, teče. Je to naše chyba jako státu, že od té dlouhé doby po komunismu dneska nevíme, co do těch řek teče nebo odkud ta trubka je.. My se musíme soustředit na budoucnost. Není to jen ten vodní zákon. Je to i zákon o ekologické újmě, který je úplně impotentní, neschopný cokoliv řešit. My do něj výrazným způsobem sáhneme, úplně ho změníme, tak aby právě havárie, ekologické katastrofy se podle něj daly řešit."
"V roce 2035 se přestanou uvádět na trh auta jiná než bezemisní, ne nebo nízkoemisní s nějakou penalizací vozidla. My jsme se při předsednictví v EU hodně posnažili, aby to bylo technologicky neutrální. Tedy není to jen o elektroautech, je to i o vodíku, je to o biometanu, je to o syntetických palivech. To jsou paliva, která vypadají stejně jako dnešní benzín, ale jsou vyrobeny ze vzduchu a z oxidu uhličitému, čili ne z ropných produktů. Ty technologie se zřejmě prosadí v jiných typech vozů. V lokomotivách nebo velkých truckách se prosadí spíše vodík či syntetická paliva a elektromobilitu spíše v osobních vozidlech nebo dodávkách, v okolí měst, kde najede třeba 100 až 150 km za celý den."
"Pro nás bylo naprosto zásadní, aby ozdravný balíček vlády nedopadlo na rodiče a rodiny s dětmi. Protože v současné vysoké inflaci jsou to rodiny s dětmi, které jsou nejvíce tou inflací ohroženy. Proto jsme prosadili několik věcí. Například u snížené sazby DPH to budou všechny potraviny, oblast bydlení, oblast zdravotnických pomůcek včetně léků. Tedy ty základní potraviny a věci, které potřebuje člověk k životu. Běžná rodina na tom ušetří tisíce korun během nákupů měsíčně.
Zadruhé je to podpora rodičů v oblasti rodičovského příspěvku, který bude zachován a bude zachována ta délka doby zachování 4 roky. Je to i oblast stavebního spoření, které vnímáme důležitě nejen v oblasti spoření, ale i v oblasti úvěru na rekonstrukci, modernizaci, na spolupráci stavebních spořitelen z pohledu kofinancování Nové zelené úsporám, Nové zelené úspory zelené Light.
A pak jsou to parametry, které se do diskuse moc nedostaly, ale kdyby nebyli lidovci ve vládě, tak by třeba byly zrušeny nebo by nebyly, a to je celá řada podpor a celá řada výhod, které rodiče mají."
"Jak budeme jako ministerstvo šetřit? Přebírám závazek celé vlády, je to 2 % nákladů na personálie, u nás to bude znamenat restrukturalizaci, ne na ministerstvu, ale spíše v celém resortu…. A pak je to 5 % provozních výdajích, což je oblast nájmů. Tam chci hodně zasáhnout, protože některé naše organizace jsou třeba v pronájmech. Já bych rád, aby primárně sídlily v domech, které jsou ve vlastnictví ČR, nebo v oblasti úspor energií."
"Měli bychom být především stranou lidovou, stranou, která dává důraz na problémy běžného člověka. Stranou, která každým svým rozhodnutím, v každé své politice, je jedno, jestli to je starosta malé obce, regionální politik, nebo politik ve vládě, tak na prvním místě má toho člověka. A tím bychom se měli odlišovat od ostatních politických stran, které řeší politiku pro zaměstnance, nebo pro podnikatele, my to řešíme pro lidi.
Měli bychom jako lidovci řešit ty vnímané problémy lidí, tam kde třeba stát nedostatečně pomáhá, nebo tam kde nedostatečně je cítit ruka podpory… Už jsme část toho vyřešili. Marian Jurečka výchovným, pětistovkou za každé vychované dítě, napravil letitý problém, pokřivení systému, kdy ženy byly penalizovány za to, že vychovávaly děti. A toto nám sluší. Napravujme křivdy. Otevírejme ta témata. Není třeba zvýšit tresty za znásilnění? A odpovídejme na ty problémy, které trápí běžné lidi."
"V Brně jsem doma, v Brně žiji, v Brně mám rodinu, je to moje srdcovka. V Praze jen přespávám… V Praze jedu od brzkého rána od 7:00 do deseti …"
"Jsem zástupcem KDU-ČSL ve vládě. Beru to tak, pokud vás něco trápí, tak se na mě obracejte, pište, volejte."