KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Marek Výborný (KDU-ČSL): Novela zákona o lesích zjednoduší povinnosti vlastníků
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Novela zákona o lesích zjednoduší povinnosti vlastníků

Přidáno 19. 2. 2024
Ilustrační foto
ekolist.cz

Novela lesního zákona, která má platit od příštího roku, zjednoduší podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) povinnosti vlastníků lesů a spíše než na regulaci bude klást důraz na jejich motivaci. Novela zároveň reaguje na úpravy ve vlastnictví lesů a současnou klimatickou změnu. 

„Chceme správce lesů více motivovat k tomu, aby věděli, jakým způsobem mají nastavený management práce a péče o les, než jim klást různé překážky, limity a regulace," řekl Marek Výborný. Je potřeba, aby si vlastníci uvědomovali, jaké funkce lesy mají, tedy hospodářskou, environmentální a sociální. Upozornil také na to, že je novela lesního zákona výrazně spjata s novelou mysliveckého zákona. "Pokud by jedna z těch novel nebyla schválena, tak to nebude fungovat tak, jak by mělo," doplnil.

Povinnosti vlastníků novela zákona o lesích podle Výborného zjednodušuje mimo jiné tím, že prodlužuje lhůtu pro obnovu lesa ze dvou na pět let. Výborný zdůraznil, že Ministerstvo zemědělství (MZe) bude vlastníky motivovat k tomu, aby nová skladba lesů odpovídala té původní v ČR a reagovala na klimatickou změnu. "Už tady neuvidíme žádné smrkové monokultury," řekl lidovecký ministr zemědělství.

Více zde.