KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) se zúčastnil mezinárodní vojenské poutě do Lurd
Zpět

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) se zúčastnil mezinárodní vojenské poutě do Lurd

Přidáno 27. 5. 2024
Ilustrační foto
Ministerstvo obrany

Tento víkend se ve francouzských Lurdech už po čtyřiašedesáté sešli vojáci ze všech koutů světa, aby se účastnili mezinárodní vojenské pouti. Ani letos nechyběla početná delegace z České republiky. Městečko v podhůří Pyrenejí se stalo jedním z nejvýznamnějších poutních míst na světě poté, co se zde v roce 1858 několikrát zjevila Panna Maria místní dívce Bernadetě Soubirousové. Česká armáda do Lurd vyjíždí pravidelně od obnovení vojenské duchovní služby v roce 1998. Akce se zúčastnil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Tradice vojenských poutí do Lurd začala v roce 1958, kdy se sem přijeli společně modlit za mír vojáci Německa a Francie. Od té doby plní malebné městečko každý květen tisíce příslušníků armád všech hodnostních sborů a věkových kategorií. Podle plukovníka Jaroslava Knichala, hlavního kaplana Armády ČR, jsou Lurdy především místem setkávání a obohacení – být praktikujícím věřícím není podmínkou.

Každý ročník vojenské pouti má své motto, které provází jednotlivé modlitby a setkávání. To letošní zní: „Ať sem přicházejí procesí.“ Ač jde podle Knichala vždy o větu, která souvisí se zjevením Panny Marie, mezinárodní vojenská pouť osloví i nevěřící. 

Více zde

Foto
Autor: Jan Schejbal, Ministerstvo obrany (army.cz)