KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Ostře sledované volby na Tchaj-wanu: Zvítězila snaha ukázat světu svéby
Zpět

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Ostře sledované volby na Tchaj-wanu: Zvítězila snaha ukázat světu svébytnou zemi, Číně to vadí

Přidáno 16. 1. 2024
Ilustrační foto
Forum 24

NÁZOR / Letošek je supervolebním rokem. K urnám půjde téměř polovina planety a konat se budou tři největší „svátky demokracie“ na světě (co do počtu zúčastněných voličů): volby do indického parlamentu, volby do Evropského parlamentu a americké prezidentské volby. První demokratickou volbu v letošním roce realizovali tuto sobotu voliči na Tchaj-wanu a jednalo se o volby prvořadého významu z globálního hlediska. 

Tchajwanci vybrali prezidenta na další čtyři roky a zároveň zvolili parlament (Legislativní dvůr). V prvé řadě je třeba zdůraznit, že se, podobně jako v předešlých volbách, jednalo o hlasování podle nejvyšších demokratických standardů. Tchaj-wan již po osmé v řadě ukázal, že fungující demokracie má své místo v čínské civilizaci, a nastavuje tak zrcadlo autokracii v Číně, která se marně ohání čínskými specifiky ohledně vládnutí. Podle mnoha měřítek je Tchaj-wan nejsvobodnější a nejdemokratičtější zemí v celé Asii a na tuto vizitku je náležitě hrdý.

Je to také důvod, proč si zaslouží naši podporu. Již od začátku svého působení v Evropském parlamentu jsem byla aktivní členkou skupiny přátelství EP-Tchaj-wan, která funguje jako faktická delegace pro vzájemné vztahy. V roce 2016 jsem se zúčastnila inaugurace současné prezidentky a od té doby se velmi angažuji v rozvoji evropsko-tchajwanské spolupráce. 

Více zde.