KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Každý návrat dítěte domů je pro mě vítězstvím
Zpět

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Každý návrat dítěte domů je pro mě vítězstvím

Přidáno 18. 3. 2024
Ilustrační foto
EURACTIV.cz

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se na půdě Evropského parlamentu důrazně zasazuje o to, aby se ukrajinské děti, které byly unesené do Ruska, vrátily co nejdřív zpět domů. Cílem Šojdrové je pracovat na vytvoření detailní dokumentace případů deportovaných dětí.

V neděli 17. března to byl už rok od doby, kdy Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou. Ti jsou obviněni z odpovědnosti za válečné zločiny nezákonné deportace a přemístění dětí během rusko-ukrajinské války. Zcela alarmující je, že během posledních dvou let nechala Moskva násilně deportovat tisíce ukrajinských dětí. Kyjev odhaduje, že se v současnosti na okupovaných územích Ukrajiny, Rusku či Bělorusku nachází téměř 20 tisíc dětí.
 
O to, aby se děti mohly co nejdříve vrátit ke svým rodinám, usiluje lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. „Putin je rychlejší, dětem vydává ruské občanství a mění jejich identitu tak, aby je už nebylo možné vyhledat a vrátit. Čas hraje zásadní roli,“ uvedla europoslankyně. Návraty dětí se podle Šojdrové sice daří uskutečňovat, ale bohužel jich je pořád málo. „Podařilo se nám zvýšit povědomí o situaci a já se osobně snažím už od začátku plnohodnotné ruské invaze na ni upozorňovat,“ popsala.

Více zde