Dnes je pondělí. Jak bude vypadat zbytek vašeho dne?
Já se snažím dlouhodobě držet tzv. poslanecké pondělky, neboť nikdy není plénum ani zasedání výborů ve Sněmovně. V pondělí by měl být tedy každý poslanec ve svém regionu, ve své kanceláři dostupný problémům toho kraje, který zastupuje na celostátní úrovni. Dnes mám tedy celý den program v Olomouci.
Jak zasáhl koronavirus do vašeho diáře za poslední rok a půl?
Do mého diáře nezasáhl jen koronavirus, ale také fakt, že jsem se před rokem a půl stal předsedou KDU-ČSL. Diář jsem si musel upravit tak, že kromě práce poslance musím mít prostor pro řízení KDU-ČSL, práci předsednictva a setkávání se s jednotlivými pracovními týmy. Do toho však loni přišel covid, který zasáhl nejen do mého pracovního, ale také do soukromého života. Jsem tátou pěti dětí, z nichž jsou tři školou povinné, a manželka je učitelkou na základní škole, takže se nám, stejně jako většině lidí, život změnil opravdu zásadně.
Jak jste doma fungovali například s online výukou a online konferencí zároveň?
Stávalo se mi, že jsem byl například v živém vysílání České televize a jeden z nejmladších synů se za mnou přišel podívat, co dělám na obrazovce. To byly úsměvné věci.
Jak se dá skloubit role předsedy politické strany, poslance a tatínka pěti dětí? Máte na ně čas?
Čas je. Je ho samozřejmě málo, ale když je člověk např. o víkendu doma, tak se ho musí snažit využít. Máme spoustu společných zálib. Jsme hudební rodinou, takže spolu hráváme na různých akcích, dále nás zajímá zemědělská technika, se staršími kluky pak máme rádi motorky.
Vy jste se ve 32 letech stal ministrem zemědělství. To je poměrně brzy. Jaké to pro vás bylo?
Na tuto roli jsem úplně připravený nebyl. Myslím ale, že na to nikdy nelze být stoprocentně připravený. Mojí výhodou bylo, že jsem člověkem, který ze zemědělství vzešel a prošel si veškerými manuálními pracemi od dojení krav po práci se zemědělskou technikou. Zároveň jsem zemědělství i vystudoval a od vysoké školy sám soukromě hospodařil, takže si troufnu říct, že jsem měl na ten věk i větší zkušenosti, než řada ministrů přede mnou. Nevýhodou mládí je, že člověk neumí posoudit věci s určitým nadhledem. Na druhou stranu má zase hodně energie. Rozhodně si nemyslím, že mládí znamená, že člověk nebude danou funkci zastávat dobře.
Jaké byly vztahy s ostatními politiky? Měl jste respekt ze starších kolegů?
Měl jsem k nim úctu, ale že bych se třeba bál starších politiků, to jsem nikdy necítil. Myslím, že mě mnoho lidí respektovalo, protože viděli, že svému oboru rozumím.
Co byste dnes poradil mladému ministru Jurečkovi?
Mít chladnější hlavu a na některé věci se podívat s větším nadhledem, jak už jsem říkal.
Celostátní politika vyžaduje spoustu práce v Praze. Jak to máte časově vy jako Moravan? Jak se stíháte s rodinou dělit o domácí práce?
My jsme se jako rodina do Prahy nikdy neodstěhovali. Bydlíme na vsi u Olomouce. Když jsem byl ministrem, bylo to náročnější, protože jsem byl v Praze od pondělí do pátku. Dnes jsem alespoň pondělky ještě v Olomouci. Je samozřejmě hodně věcí, které leží na manželce, ale když jsem doma o víkendu, snažím se toho udělat hodně. Jinak nemáme paní na hlídání ani k nám nechodí nikdo uklízet. Máme doma rozpis s domácími pracemi a všichni se pravidelně střídáme.
Zanedlouho proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Co mají politické strany koalice SPOLU společného?
Naším cílem je, aby tu nebyla vláda, která funguje jako one-man show, ale abychom vytvořili dobrý tým lidí, kteří rozumí svým oborům, nesou za ně plnou odpovědnost a chtějí naši společnost nějakým způsobem posunout.
Rozhovor si můžete poslechnout také jako podcast v našem pořadu Lidovci On Air. A to například přes aplikaci Spotify, Apple podcasts nebo Google podcasts.