KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Marian Jurečka (KDU-ČSL): Příjem státu od uprchlíků převyšuje výdaje na pomoc
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Příjem státu od uprchlíků převyšuje výdaje na pomoc

Přidáno 26. 2. 2024
Ilustrační foto
Aktuálně.cz

Příjem státu z odvodů a části daní od uprchlíků převyšuje výdaje na jejich nouzové ubytování a dávky. Získaná suma začala poskytovanou pomoc přesahovat loni od třetího čtvrtletí. Vybraná částka od lidí s dočasnou ochranou postupně roste, vyplacená podpora naopak klesá. Česká republika vydalo na nouzové bydlení, humanitární dávky a solidární příspěvek pro české ubytovatele od začátku války do konce ledna 47,5 miliardy korun. Celkem 35,5 miliardy korun už příchozí s dočasnou ochranou do rozpočtu vrátili v odvodech z výdělků, DPH a spotřební dani. Vyplývá to z tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí. 

„Data nám jasně ukazují, že hlavně díky velkému zapojení na pracovní trh začínají uprchlíci vyrovnávat celkovou bilanci. Ta se v loňském roce téměř srovnala, protože výrazně posílily příjmy, zejména pak z odvodů na pojistné. Nyní uprchlíci do systému přináší více, než z něj dostávají," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V roce 2022 stát vydal na podporu 25 miliard korun, příjem od uprchlíků dosáhl 12,6 miliardy korun. Loni poskytnutá suma činila 21,6 miliardy a vybraná 21 miliard Kč. Za první dvě loňská čtvrtletí se vyplatilo 13,4 miliardy a uprchlíci zpět vrátili 10,5 miliardy, za třetí a čtvrtý kvartál pak výdaje byly 8,3 miliardy a příjmy o čtyři miliardy korun vyšší. Letos v lednu do pomoci putovalo 0,9 miliardy korun a zpátky stát dostal 1,9 miliardy Kč.

Více zde