KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Marek Výborný /KDU-ČSL/: Obrovským bohatstvím manželství je, že díky němu může na svět přijít nový ž
Zpět

Marek Výborný /KDU-ČSL/: Obrovským bohatstvím manželství je, že díky němu může na svět přijít nový život

Přidáno 29. 4. 2021
Ilustrační foto
Aktuálně.cz

Poslanci budou ve čtvrtek jednat o tématu, které se dotýká samotných základů společnosti - manželství a rodiny. Kdo může a nemůže uzavírat manželství je věc, která je rozděluje. Poslanci budou debatovat o tom, zda podporují tisíce let existující pojem manželství jako svazek výhradně muže a ženy, nebo zda manželství mohou uzavírat i lidé stejného pohlaví.

Návrh novely zákona je ve Sněmovně už od června 2018, kdy ho podala tehdejší poslankyně ANO Radka Maxová, která se později stala za ANO europoslankyní (loni hnutí opustila a nyní je v europarlamentu za ČSSD).
V reakci na to o dva dny později jiná skupina poslanců navrhla opačný návrh, kterým chtějí upravit Listinu základních práv a svobod, konkrétně první odstavec článku 32. Nynější větu "Rodičovství a rodina jsou pod ochranou zákona" chtějí doplnit tak, aby zněla: "Rodičovství, rodina a manželství jako svazek muže a ženy jsou pod ochranou zákona."
Lidovecký návrh tak chce jednoznačně ukotvit v Ústavě, že manželství je svazek muže a ženy. "Pokud homosexuální páry dnes nemají některá práva, která se týkají třeba dědictví nebo společného jmění, tak je vhodné takto upravit občanský zákoník. Ale není možné jít cestou, že vlastně zrelativizujeme manželství a budeme ho redefinovat tak, jak to navrhují jiné strany a poslanci," uvedl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).
 
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím?
Partneři se registrují na jedné ze 14 matrik v Česku (v každém kraji je jedna), a to bez svědků a pouze před matrikářem. Na rozdíl od svatby nemají nárok na pracovní volno.
Stejnopohlavním párům nevzniká po registraci stejné příjmení. O jeho změnu si musí za poplatek zažádat zvlášť.
Registrací nevzniká příbuzenský vztah s rodinou partnera.
V registrovaném partnerství nevzniká společné jmění, partneři jsou spoluvlastníci.
Partner nemá po úmrtí svého partnera právo na vdovský a vdovecký důchod.
Partner nemá práva ani povinnosti k biologickému dítěti druhého partnera. Nebiologický rodič nemůže vyžadovat informace o zdravotním stavu dítěte, ani ho zastupovat ve škole. Nemá k němu ani vyživovací povinnost. 
Dítě nemá nárok na sirotčí důchod od nebiologického rodiče, nedědí po něm a po rozpadu registrace po něm nemůže vyžadovat výživné ani pravidelný kontakt.
Stejnopohlavní pár si nemůže společně osvojit dítě, ani nemůže být společnými pěstouny.
 
Jak dopadne jednání ve čtvrtek těžko odhadovat. Ale mělo by zvítězit to, co je přirozené, co vyplývá již ze samotného slova „manželství“, co říká zdravý rozum, co je historicky základem jakékoli společnosti, protože díky tomu přicházejí na svět další pokolení, pokračování života.​

Více si můžete přečíst zde.