KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lukáš Curylo (KDU-ČSL): Kultura a umění mají v našem kraji zelenou
Zpět

Lukáš Curylo (KDU-ČSL): Kultura a umění mají v našem kraji zelenou

Přidáno 15. 5. 2024
Ilustrační foto
deník.cz

Lukáš Curylo (KDU-ČSL) jako náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu podporuje umění, digitalizaci i probouzení zájmu o umění a kreativitu u dětí a mládeže. O Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a jejím významu pro kulturu, či sbírkotvornou činnost se dočtete v rozhovoru pro deník.cz. 

Pane Curylo, v pozici náměstka hejtmana se věnujete kultuře již osmým rokem. Čím je podle Vás významná Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO)?

Moravskoslezská galerie výtvarného umění v Ostravě je oknem do světa umění. Byla založena v roce 1952 a je tak nejstarší galerií v Ostravě. Specializuje se na české a evropské výtvarné umění a architekturu 19. a 20. století. Je hlavním organizátorem Ostravské muzejní noci, připravuje minimaraton elektronické hudby, spolupracuje na festivalu Malamut a vytváří speciální programy pro děti a mládež. A to je jen malý výčet její činnosti.

Posláním galerie není pouze prezentace umění, ale také sbírkotvorná činnost. Jak kraj tomu pomáhá?

GVUO je zřizovaná Moravskoslezským krajem, který z dominantní části financuje její provoz. Jsem moc rád, že se vedení galerie nevěnuje pouze prezentaci výtvarného umění a architektury z vlastního bohatého depozitáře, který zahrnuje 23 tisíc uměleckých předmětů, ale velkou pozornost věnuje také akvizicím. V poslední době jsme jako kraj tyto nákupy podpořili částkou větší něž 20 mil. Kč a díky tomu, naše galerie pořídila například unikátní konvolut pařížské knižní tvorby Toyen.

Více zde