KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké rozhovory - Vojtěch Pospíšil, starosta obce Josefov - Je mi ctí být starostou v krásné vin
Zpět

Lidovecké rozhovory - Vojtěch Pospíšil, starosta obce Josefov - Je mi ctí být starostou v krásné vinařské obci

Přidáno 6. 4. 2023
Ilustrační foto
Lidovecké rozhovory

Josef Pospíšil je starostou obce Josefov na jihu Moravy. Ta byla založena na poctu návštěvy císaře Josefa II. Je ale také známa bohatým kulturním životem a vinařským umem. V zastupitelstvu zde táhnou za jeden provaz ve prospěch občanů a starosta Pospíšil je v komunální politice již přes 20 let. V současnosti je také krajským zastupitelem, kde má na starosti sociální a zdravotní výbor. 

Josefov je krásná obec na jihu Moravy, kousek od Hodonína. Čím je specifická a na co byste sem nalákal turisty? 
Je mi ctí vykonávat funkci starosty v malé a krásné vinařské obci, jakou Josefov je. Jsem hrdým Josefákem, pyšným na svou obec a na své spoluobčany. Naše obec byla založena k poctě císaře Josefa II., proto se považujeme za nositele lidské nezávislosti. Jsme známi svým společenským životem, pohostinností, srdečnou povahou, dobrým vínem a udržováním tradic našich předků, mezi které patří například Smrtnica, Hrkačování, Josefovské krojované hody nebo Zarážání hory. Pro turisty je určitě největším lákadlem dobré víno a právě krojované hody, jedny z největších na Podluží, kdy se k nám sjíždí stovky krojovaných a tisíce návštěvníků, ale také turistický Pochod slováckými vinohrady.
 
Ve vaší obci kandidovala jediná kandidátka, a to právě KDU-ČSL. Jak se vám daří s kolegy a lidovci v obci spolupracovat?
Již třetí volební období v obci kandidujeme jedna kandidátka, věřím, že je to projevem jisté spokojenosti občanů s naší prací pro ně a pro obec. Pokud by spokojeni nebyli do takové míry, že by pociťovali nutnost změny, jak znám své spoluobčany, jistě by postavili protikandidátky.277251807_549880876558247_5631613819672984852_n-Copy.jpg Zastupitelstvo se skládá z lidovců i nestraníků a po celou dobu táhneme za jeden provaz ve prospěch všech občanů a pro rozvoj Josefova, čehož si velmi vážím.
 
V komunální politice nejste žádný nováček, v zastupitelstvu působíte již od roku 2002. Co je pro úspěšného starostu důležité?
Za nejdůležitější považuji být normální, žít s lidmi, stýkat se s nimi, komunikaci, vstřícnost, pracovitost, zdravý úsudek a poskytovat občanům dobrý úřední servis, ale také zábavu.
Snažím se lidem také pomáhat v jejich soukromých záležitostech.
 
Co aktuálně trápí Josefov? Jak se vám daří například řešit vyšší ceny energií?
Dlouhá léta se táhnou výkupy pozemků na cyklostezku do Prušánek, kterou považujeme za velmi důležitou a prioritní, z hlediska ochrany a bezpečnosti občanů, i s ohledem na budování dálnice D55 a zvýšení dopravy v obci. S energiemi se pereme stejně jako ostatní obce města firmy Josefov_kostel_Vsech_svatych_1.jpgi občané. Zvažujeme pořízení fotovoltaických panelů na kulturní dům a čističku odpadních vod.
 
Jakou máte největší prioritu na nadcházející 3 roky?
Právě zbudování cyklostezky do sousedních Prušánek, kam naše děti dojíždějí do školy a školky, máme tam také obvodní lékařku a zubařku. Dále připravujeme cyklostezku do vedlejších Dolních Bojanovic, chodník na hřbitov a parkovací místa u hřbitova. Pořízení nového zásahového vozidla naší jednotce dobrovolných hasičů a postavení garáže pro toto vozidlo. Zmodernizovat také veřejné osvětlení a dokončit opravu chodníků v obci.

V roce 2022 proběhla v Josefově rekonstrukce dětského hřiště, mj. za pomoci krajských dotací. Co dalšího se vám za předchozí roky povedlo?
Díky významné finanční pomoci Jihomoravského kraje jsme za posledních pět let nejen zrekonstruovali dětské hřiště, ale také zbudovali sběrný dvůr, opravili povrch parket kulturního domu a pořídili do kulturního domu klimatizaci. Rozšířili jsme veřejné osvětlení a vybudovali napojovací kanalizaci do čistírny odpadních vod, na kterou nám udělilo dotaci Ministerstvo zemědělství. Také jsme z vlastních prostředků opravili místní chodníky, místní komunikace a chodníky na hřbitově. Snažíme se také postupně zasíťovávat pozemky v obci pro výstavbu rodinných domů, které jsou v soukromém vlastnictví občanů, protože jako obec pozemky v zastavěné a zastavitelné ploše, určené k rodinné výstavbě, nemáme.
 
Máte nějaké pravidelné kulturní aktivity, které během roku nesmí v obecním kalendáři chybět? 
Srdečně zvu všechny na naše vyhlášené tradiční krojované hody, které se konají vždy třetí neděli v červenci. Určitě se bude líbit příznivcům techniky Plkač Trophy Cup, který bývá v srpnu, jsou to závody starýchJosefov_(HO)-_OU.jpg traktorů, plkačů a mopedů, krásná motoristická akce plná recese a starých funkčních zemědělských strojů. Vinařská slavnost Zarážání hory s horenským právem, Pochod slováckými vinohrady a v neposlední řadě Silvestrovský ohňostroj. Naše děti si přijdou na své při Dětském dni a jiných akcích.
 
Co jsou pro vás lidovecké hodnoty? 
Životní poslání a moje práce s lidmi.
 
V naší straně letos probíhá programová a ideová debata. Je něco, co byste v KDU-ČSL změnil případně vylepšil?

Jsme jediná strana lidová v naší republice s více jak staletou tradicí a měli bychom být daleko více vidět a dokázat výsledky naší práce lidem vysvětlovat a ukazovat. Oslovovat mladší generace a být moderní demokratickou lidovou stranou nejen pro věřící při zachovávání konzervativních hodnot.
 
Co vám dodává impuls do další práce?
Radost z vidiny spokojených občanů a možnost pomáhat těm, kteří v životě nemají tolik štěstí a nemají možnost si sami pomoci.