Na radnici už kroutíte 21. sezónu, uspěla jste i v nedávných volbách. Když se ale ohlédneme za posledním obdobím, co se u vás v obci opravdu povedlo?
Největší radost jsme asi měli z vysázení aleje sira Nicolase Wintona, jsme jediná obec v Česku, která se tím teď může pochlubit. Na slavnost přijelo mnoho lidí zdaleka, takže se počet lidí v naší obci dočasně zdvojnásobil. Pohostili jsme tu i izraelskou velvyslankyni, lidi, které sir Nicolas za druhé světové války jako děti zachránil, dokonce tu byl i jeho syn a vnoučata. Máme vytipovány i další bývalé polní cesty, které bychom chtěli obnovit a osázet stromy.
Jak se vám povedlo takovou prestižní věc vůbec domluvit?
Možná jsme měli i štěstí, ale už předtím jsme s příslušnou nadací spolupracovali na lipové aleji a toto bylo přirozené pokračování. Nabídli jsme se a oni to vyslyšeli. Celkem jsme vysadili 91 listnatých stromů. Je to symbolické ocenění velké odvahy a solidarity, ale pomůže to i obyvatelům naší obce, protože teď tady nemáme moc míst, kde se můžeme procházet.
Prioritou také je revitalizace našich dvou místních rybníků. Jsou bez přítoku, ale výrazně nám pomáhají zvládat přívalové deště, protože naše obec leží v dolíku. Na jeden se nám již podařilo získat dotace od ministerstva zemědělství, betonovou hráz jsme nahradili kamenem a stal se z toho pěkné místo pro odpočinek našich občanů.
Myslíme i na mladé. V poslední době jsme vybudovali dvě nová dětská hřiště. Modernizujeme naši místní školku, nejen interiér, ale na zahradě jsme vybudovali dětské multifunkční hřiště.
Nejste velká obec, mají u vás lidé vše potřebné?
Ano, je zde obchod, nově otevřená hospoda, možnost druhého obchodu (zatím není nájemce), mateřskou školu. Je zde dobrá dopravní obslužnost. Máme vodovod, kanalizaci, plyn. V letošním roce plánujeme postavit velkou pergolu pro setkávání na fotbalovém hřišti při různých akcích. V obci funguji spolky Červený kříž, myslivci, hasiči, svaz žen, sokol, chovatelé koní. Provozujeme i obecní knihovnu. Bez dotace jsme vybudovali zázemí pro setkávání v „nové“ hasičárně, máme totiž dvě, které využívají zejm. místní spolky nebo místní ženy při jejich tvořivých „babincích“.
Vám dlouhodobě roste počet obyvatel. V čem jste tak atraktivní lokalita?
Lidem se tady myslím líbí. Přibyly soukromé parcely i obecní, lidé u nás kupují starší domky a opravují si je. Máme navíc dobré dopravní spojení do blízkých Loun, na Mělník, do Prahy. Na dálnici D8 je to 2 km - hodně lidí dojíždí za prací do Prahy, kde jsou za 20 minut, když není ucpaná dálnice. A autobusy třeba do pár kilometrů vzdálené Roudnice jezdí každou hodinu. Místní mohou využít i vlakové spojení.
Snažíme se udržovat a obnovovat technickou infrastrukturu – silnice, chodníky, veřejné osvětlení, rybníky. Veškeré náklady se snažíme financovat v první řadě prostřednictvím dotací, abychom nezatěžovali obecní rozpočet.
Jinak jsme zrekonstruovali budovu bývalé školy a nechali tam v patře postavit 4 startovací byty pro mladé rodiny se základním nájme 3 000 Kč měsíčně a v přízemí je 5 nových bytů pro seniory, kteří tam mohou využít i sociální služby.
Jak se perete s cenami energií?
Máme je zafixovány, naštěstí. Ale samozřejmě se snažíme chovat co nejvíce úsporně. V obci jsme vyměnili staré lampy za nové s menší spotřebou, doplnili jsme to solárními lampami v místech, kde je problém s elektřinou. Jinak nyní se zpracovává studie na kompletní řešení
naší komunální energetiky. Zvažujeme fotovoltaiku na budovu školky a také tepelné čerpadlo. Bioplynku už máme, ale je dost daleko za vsí. Když už jsme u ekologie, nedávno jsme rovněž díky dotacím z kraje zbudovali kontejnery na tříděný odpad, které jsou polozapuštěné, mají tedy mnohem větší objem.
Jaké máte priority na následující období?
Trochu nám chybí prostranství, kde bychom mohli pořádat společenské akce. Chceme pro to upravit naše dvě návsi. Nyní pro nás odborníci zpracovávají urbanistickou studii a budeme žádat dotace od ministerstva pro životní prostředí. Potřebujeme se také vypořádat s automobilovým provozem na hlavní silnici směrem na Martiněves. K současnému přechodu pro chodce by měla přibýt dvě nová místa pro přecházení, v chybějících úsecích doplníme chodník a nejširší místa komunikace bude lehce zúžena. Díky tomu bude přecházení silnice bezpečnější. V parčíku chceme zřídit zónu pro děti, kde budou moci děti jezdit kolem rybníka a hrát si na novém hřišti.
Pak se snažíme vyřešit táhnoucí se problém s naším fotbalovým hřištěm, které neleží na obecních pozemcích. Nemůžeme tak hřiště dost dobře zvelebovat. S církví jednáme o odkupu a také o převzetí obecního hřbitova. Aktuálně řešíme i obnovu stromů, staré prořežeme, zčásti nahradíme mladšími stromky – topoly, vrby.
Jste suchá oblast, do jaké míry trápí sucho i vaši obec?
Právě zvýšení vodního komfortu je součástí té studie, chceme řešit vodu v polích, obnovit rybníčky, tůně. Už jsme jednu tůň vybudovali v pískovně pro zvěř.
Jak byste představila vaši obec a na co byste pozvala hosty třeba zdaleka?
Ležíme v rovinaté tradičně zemědělské oblasti. Přestože u nás žije jen něco přes 600 obyvatel, tak máme bohatou historii, první zmínka o naši obci se datuje do 13. století. Kromě už zmiňované aleje Nicolase Wintona bych uvedla třeba Pecharův ranč. Majitelé tam chovají koně, funguje zde jezdecký kroužek pro děti, organizují také letní tábory. Jinak u nás je ideální krajina na cyklistiku.
Musím se také pochlubit tím, že u nás v obci to žije, máme bohatý kulturní život. Zveme si k nám pravidelně divadlo, fungují u nás myslivci, hasiči, Svaz chovatelů koní Podřibska, máme fotbalisty, Sokol a aktivní je u nás také Český svaz žen.
Pořádáme hodně akcí, od vítání občánků, přes akce pro děti (maškarní bál, dětský den, loučení s prázdninami, divadlo či promítání kina pro děti, halloween, mikulášská nadílka, rozsvěcení vánočního stromečku atd.) i pro dospělé (plesy, zábavy, masopust, divadlo, zájezdy a výlety, ale i sportovní akce jako nohejbalový či ping-pongový turnaj, turnaj v malé kopané atd.), až po seniory (posezení pro seniory).
J
ak komunikujete s občany? Osvědčilo se vám něco?
Veškeré informace se dávají na webové stránky obce, zřídili jsme též profil na Facebooku a vznikla také neformální FB skupina, kde lidé diskutují. Když se pořádají nějaké akce, jsou
kromě výše uvedených elektronických způsobů zveřejněny také „fyzicky“ - na plakátech umístěných v obecních vývěskách, v obchodech a v mateřské školce. Dále se vyhlašují obecním rozhlasem a veškeré informace zasíláme také přímo občanům prostřednictvím SMS zpráv a e-mailů. Jinak dvakrát do roka pořádáme společenské setkání se se seniory, popovídají si, zahrají na harmoniku. Senioři se také pravidelně setkávají v místní knihovně.
Jakou pomoc byste uvítali od státu?
Urovnání cen energií, protože se mi zdá, že se lidé vrací zpět k pálení všeho možného v kotlech na tuhá paliva.
Jaká by podle vás měla být role lidovců ve společnosti?
Oceňuji hlavně to, že KDU-ČSL se vždy snaží pomáhat rodinám a dětem. I v obci se snažíme rodiny všemožně podporovat.
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Ráda se držím lidoveckého hesla „klidná síla.“ Nerada se hádám, snažím se s lidmi vždycky
vyjít. Dokonce tak, že mně to lidé někdy vyčítají, že jsem měkká, ale já taková prostě jsem.
Co vám osobně dodává sílu?
V poslední době mě nabijí moje vnoučata. Mám vždy radost, když se něco povede, třeba nedávno zmiňovaný rybník. Taky mě potěší, když lidé přijdou a poděkuji – stává se to.
Profil Václavy Zelenkové:
Maminka 2 dcer, věnuje se nácviku sokolských skladeb pro slet a gymnaetrádu. Pochází z lidovecké rodiny. Má ráda společenský život, účastní se každé akce v obci. Ráda cestuje. .
Děkuji za rozhovor
Petr Kopáček