KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Lidovecké rozhovory - starostka obce Drážeň Marie Koderová: Snažím se žít přítomný okamžik. Jsem rád
Zpět

Lidovecké rozhovory - starostka obce Drážeň Marie Koderová: Snažím se žít přítomný okamžik. Jsem ráda, pokud mohu udělat něco dobrého pro druhé

Přidáno 17. 2. 2023
Ilustrační foto
Lidovecké rozhovory
Ing. Marie Koderová je dlouholetou lidovkyní, do strany vstoupila v roce 1990. Je to velmi oblíbená starostka, pro své spoluobčany pracuje již od roku 1998. 

Vaše obec je členem Mikroregionu Dolní Střela. Jak s ním konkrétně spolupracujete? 
MRDS pro své členské obce v průběhu let s dotací pořídil k půjčování a) různé přístroje pro opravu chodníků např. řezačku dlažby, pěch, apod.
b) velký venkovní stan a podium pro pořádání  společenských akcí
c) v loňském roce bylo zrealizováno několik nabíjecích stanic pro elektrokola ve větších obcích. Dále mikroregion vydal různé publikace o svém území. Obce mikroregionu si navzájem sdělují pozvánky na různé akce pořádané v obcích mikroregionu.

Jak byste Dražeň představila turistům? Co je pro ni charakteristické?
Dražeň je malá obec v okrese Plzeň - sever (zmiňovaná již na konci 12. století) se 160 obyvateli. Je bohatá početním souborem dochovaných pamětních křížů (většinou z 19. století), které jsou nejen dokumentem doby, ale i pamětí samotné krajiny. Obci dominuje kulturní památka - kaple Sv. Rodiny. Na území obce se nachází barokní socha sv. Archanděla Michaela, výklenková kaplička Panny Marie, pomník padlým z 1. světové války a další drobné památky. Obcí částečně vede turistická stezka Ludvíka Očenáška, dále je obklopena poli a lesy. Krajina je dobře prostupná sítí polních a lesních cest. Kolem polních cest vysazujeme stromy. V blízkém okolí lze navštívit barokní perlu západních Čech město Manětín a město Plasy s bývalým cisterciáckým klášterem, kostelem Nanebevzetí Panny Marie a Centrem stavitelského dědictví.

Jakou máte občanskou vybavenost? Netrápí vás nedostatek míst na škole či školce? 
V obci je v provozu obecní prodejna, obecní knihovna a hostinec se sálem, kde jsou pořádány různé společenské akce. Téměř 30 let zde místní organizace KDU-ČSL, až do prvního lockdownu pořádala Lidové bály. Letos ho organizovala obec. V Bažantnici, části naší obce, pronajímáme fotbalové hřiště spolu se zázemím tělovýchovné jednotě ze sousední obce.

Škola zde byla zrušena v roce 1962 a děti začaly jezdit do školy v Dolní Bělé, tam také funguje zdravotní středisko. V témže roce byla zrušena obec a začlenila se pod střediskovou obec Hvozd. V roce 1993 jsme se znovu osamostatnili. Budovu bývalé školy v roce 2014 obec zakoupila a postupně s podporou Plzeňského kraje zrekonstruovala. Kromě prodejny zde jsou 2 obecní byty. Obec je od roku 2004 plynofikována.

Co aktuálně na obci řešíte?
Aktuálně pořizujeme změnu územního plánu, to nám umožní zrealizovat výstavbu hřiště na pozemku, který obec zakoupila v roce 2021 od zemědělského podniku a s podporou Plzeňského kraje na něm zlikvidovala nevyužívané zemědělské budovy, které byly ve velmi špatném stavu.

Jak komunikujete se spoluobčany?
Ke komunikaci s občany využíváme obecní rozhlas, internetové stránky obce, úřední desku a také osobní setkání.

Jak se daří vaší obci hospodařit? 
Dlouhodobě se nám daří hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Šetříme na plánovaný průtah obcí.

Co jsou pro vás lidovecké hodnoty?
Od roku 1990 jsem členkou KDU - ČSL, od té doby máme v obci místní organizaci. Velkým vzorem pro mě byl Josef Lux. Snažím se jednat podle hesla: "Co nechceš, aby jiní tobě činili, nečiň ani ty jim". Jsou pro mě důležité křesťanské hodnoty, snažím se podle nich žít.

V naší straně letos probíhá programová a ideová debata. Je něco, co byste v KDU-ČSL změnila případně vylepšila?
Přeji naší straně, aby její směřování bylo přitažlivé pro co nejvíce lidí, aby ji stále záleželo na tom konat dobro pro občany.
koderova-(1).png
Jak trávíte volný čas a co vám dodává sílu a motivaci do další práce? 
Volný čas trávím s rodinou. Ráda chodím s manželem na procházky v přírodě. Snažím se žít přítomný okamžik, Jsem ráda, pokud mohu udělat něco dobrého pro druhé.

Profil Marie Koderové, starostky obce Drážeň:
Starostkou je již od roku 1998. Dále působí jako místopředsedkyně OV KDU-ČSL Plzeň - sever. Má radost ze svých 3 dětí a 3 vnuček.