Vaše obec je členem Mikroregionu Dolní Střela. Jak s ním konkrétně spolupracujete?
MRDS pro své členské obce v průběhu let s dotací pořídil k půjčování a) různé přístroje pro opravu chodníků např. řezačku dlažby, pěch, apod.
b) velký venkovní stan a podium pro pořádání společenských akcí
c) v loňském roce bylo zrealizováno několik nabíjecích stanic pro elektrokola ve větších obcích. Dále mikroregion vydal různé publikace o svém území. Obce mikroregionu si navzájem sdělují pozvánky na různé akce pořádané v obcích mikroregionu.
Jak byste Dražeň představila turistům? Co je pro ni charakteristické?
Dražeň je malá obec v okrese Plzeň - sever (zmiňovaná již na konci 12. století) se 160 obyvateli. Je bohatá početním souborem dochovaných pamětních křížů (většinou z 19. století), které jsou nejen dokumentem doby, ale i pamětí samotné krajiny. Obci dominuje kulturní památka - kaple Sv. Rodiny. Na území obce se nachází barokní socha sv. Archanděla Michaela, výklenková kaplička Panny Marie, pomník padlým z 1. světové války a další drobné památky. Obcí částečně vede turistická stezka Ludvíka Očenáška, dále je obklopena poli a lesy. Krajina je dobře prostupná sítí polních a lesních cest. Kolem polních cest vysazujeme stromy. V blízkém okolí lze navštívit barokní perlu západních Čech město Manětín a město Plasy s bývalým cisterciáckým klášterem, kostelem Nanebevzetí Panny Marie a Centrem stavitelského dědictví.
Jakou máte občanskou vybavenost? Netrápí vás nedostatek míst na škole či školce?
V obci je v provozu obecní prodejna, obecní knihovna a hostinec se sálem, kde jsou pořádány různé společenské akce. Téměř 30 let zde místní organizace KDU-ČSL, až do prvního lockdownu pořádala Lidové bály. Letos ho organizovala obec. V Bažantnici, části naší obce, pronajímáme fotbalové hřiště spolu se zázemím tělovýchovné jednotě ze sousední obce.
Škola zde byla zrušena v roce 1962 a děti začaly jezdit do školy v Dolní Bělé, tam také funguje zdravotní středisko. V témže roce byla zrušena obec a začlenila se pod střediskovou obec Hvozd. V roce 1993 jsme se znovu osamostatnili. Budovu bývalé školy v roce 2014 obec zakoupila a postupně s podporou Plzeňského kraje zrekonstruovala. Kromě prodejny zde jsou 2 obecní byty. Obec je od roku 2004 plynofikována.
Co aktuálně na obci řešíte?
Aktuálně pořizujeme změnu územního plánu, to nám umožní zrealizovat výstavbu hřiště na pozemku, který obec zakoupila v roce 2021 od zemědělského podniku a s podporou Plzeňského kraje na něm zlikvidovala nevyužívané zemědělské budovy, které byly ve velmi špatném stavu.
Jak komunikujete se spoluobčany?
Ke komunikaci s občany využíváme obecní rozhlas, internetové stránky obce, úřední desku a také osobní setkání.
Jak se daří vaší obci hospodařit?
Dlouhodobě se nám daří hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Šetříme na plánovaný průtah obcí.
Co jsou pro vás lidovecké hodnoty?
Od roku 1990 jsem členkou KDU - ČSL, od té doby máme v obci místní organizaci. Velkým vzorem pro mě byl Josef Lux. Snažím se jednat podle hesla: "Co nechceš, aby jiní tobě činili, nečiň ani ty jim". Jsou pro mě důležité křesťanské hodnoty, snažím se podle nich žít.
V naší straně letos probíhá programová a ideová debata. Je něco, co byste v KDU-ČSL změnila případně vylepšila?
Přeji naší straně, aby její směřování bylo přitažlivé pro co nejvíce lidí, aby ji stále záleželo na tom konat dobro pro občany.
Jak trávíte volný čas a co vám dodává sílu a motivaci do další práce?
Volný čas trávím s rodinou. Ráda chodím s manželem na procházky v přírodě. Snažím se žít přítomný okamžik, Jsem ráda, pokud mohu udělat něco dobrého pro druhé.
Profil Marie Koderové, starostky obce Drážeň:
Starostkou je již od roku 1998. Dále působí jako místopředsedkyně OV KDU-ČSL Plzeň - sever. Má radost ze svých 3 dětí a 3 vnuček.