Kohoutovice jsou jednou z městských částí Brna. Čím jsou výjimečné?
Rád říkám, že Kohoutovice jsou nejkrásnější dědina uprostřed Brna, máme obrovské bohatství v několika věcech. První je viditelné hned, jsme obklopeni lesem. Kamkoliv zde jdete, narazíte na les. Spousta zeleně je také mezi domy, toho si zde všichni vážíme. Máme zde obrovské množství lidí, které tvoří různé spojené komunity a rádi zde žijí. To se snažíme podporovat v rámci akci, které během roku realizujeme. Zmíním například Mladé hody, farmářské trhy, sportovní akce, společné besídky základní školy. Věnujeme se ale také hodně seniorům, kteří se sdružují a pořádají různé akce. Lidé jsou zde přátelští a rádi drží tu komunitu pospolu.
Co považujete za svůj úspěch, který se během starostování podařil?
Podstatné, co se podařilo, je podnícení lidí ke společnému setkávání a poskytnutí prostor pro tyto příležitosti. Mj. jsme vytvořili společenskou místnost v budově Grand Prix. Je to nástavba jednoho z nejvyšších panelových domů v Kohoutovicích, kde dřív byla vyhlídková kavárna na pozorování Masarykova okruhu. Dnes je zde místo ke společnému setkávání, které za symbolickou cenu pronajímáme. Budujeme ale také chodníky, opravujeme schody a komunikace a dbáme na veřejné prostranství. Sázíme keře, cibulky a další rostlinky, které na jaře nádherně kvetou a Kohoutovice se tak díky tomu rozzáří.
Co Vám dal mládežnický spolek Mladí lidovci a za co mu vděčíte?
Vděčím mu za mnoho. Každý, kdo v té organizaci byl, tak ví, že je to symbióza přátelství a politiky, což není běžné. Je to silný kolektiv lidí, kteří tvoří hodnoty a v rámci těchto hodnot se spojují. Dodá to člověku kuráž k budoucímu vykonávání veřejné služby. Kamarádství zde navázaná překračují přes hranice členství. Člověk si zde také vybuduje znalosti, které se dají v politice využít. Každá krajská konference Mladých lidovců má vždy velmi kvalitní řečníky. Je to ale také zkušenost s dravějším prostředím, když člověk chce zastávat a kandidovat do různých funkcí. Musí se o ni ucházet a bojovat o ni. Vždy s nadsázkou říkám, že se člověk musí k některým věcem propít, i toto se u Mladých lidovců člověk naučí. Politika se občas dá dělat i u piva, v situaci, která je neformální a pohodová.
V Kohoutovicích funguje automat na lokální potraviny. Co je potřeba k jeho provozu?
Toto je projekt, který vznikl úplně jednoduše. Kdysi jsem na facebooku narazil na člověka, který měl tuto myšlenku. Automat měl ve zkušební verzi u svého domu a prodával brambory. Toto se mi velmi líbilo a využil jsem okamžiku a kontaktoval ho. Od té doby započala geneze toho, že ten stávající automat funguje u nás v Kohoutovicích. Nestojí nás to vůbec nic, potraviny jsou přímo od zemědělců z okolí. Není lepší způsob, jak distribuovat lokální farmářské potraviny. Máme jistotu, že je to kvalitní zboží a lidé mají tento automat velmi rádi. Bylo to o té rychlé reakci a nyní je z toho velmi vydařený projekt. Podporujeme tak lokální zemědělce a domácí produkty.
Jak komunikujete s občany?
Hodně dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na oslovení pane starosto. V roce 2014 jsem si řekl, že bych chtěl, aby v Kohoutovicích byl starostou někdo jiný, než bývalý starosta. Šel jsem na to strategickým plánováním a přemýšlel jsem, jak by měl vypadat starosta, kterého chci. Díval jsem se také na příklady dalších lidoveckých starostů. Rád jsem s ostatními v kontaktu a hlavně jsem jim nablízku. Žijeme v 21. století, kdy spousta lidí využívá sociální sítě ke komunikaci s okolím. Tehdy jsem založil facebookovou stránku a byl jsem lidem prostřednictvím této stránky nablízku. Na věci nedává ale smysl pouze nadávat, proto jsme vytvořili alternativní občasník a lidé si začali uvědomovat, že ty věci mohou vypadat jinak, než jak je komunikuje radnice. Chtěl jsem tedy vylepšit to, co starosta nedělá a co nám tu chybí. Dnes má ta skupina přes 6000 lidí, což je polovina obyvatel Kohoutovic. Tento styl komunikace se nám také promítl ve volbách a ukázalo se, že ten můj pocit a snaha přiblížit se občanům, se povedla. Důležitá jsou ale také sousedská setkání, různé sportovní turnaje, opékání buřtů a další jednoduché aktivity, ne pouze ty politické. Poté se ta kampaň změní v přirozenou partu lidí, kteří chtějí něco dělat a být součástí toho celku.
V naší straně letos probíhá programová a ideová debata. Co byste na straně vylepšil případně změnil?
Měli bychom změnit přístup k lidem z hlediska komunikace témat. Dávno jsme za hranicí toho, kdy lidi zajímají politické proklamace. Cestou je polidštění politiky, kdy výrazné osobnosti strany komunikují dané věci a otevírají témata, která lidi zajímají. Měli bychom být stranou, které nastoluje ve společnosti diskusi. Máme na to rozvíjet lidovecká témata. Důležitá je ale také odpovědnost toho, jak se chováme ke svému okolí a k celé planetě. Naše hodnoty musíme přetavit ve skutečné činy. Lidovci jsou tradičně stranou s prorodinnou politikou. Je to široká oblast, musíme na to nahlížet tak, že jsme stranou pro všechny. Líbí se mi příklad poslankyně Marie Jílkové, kdy díky její iniciativě ve Sněmovně na změnu pořadu jednání je dolní komora více přátelská k rodičům. To je velký pokrok. Jeden z problémů politiky je to, že do ní nevstupují všichni nadprůřezově. Musíme být příkladem odpovědnosti a také dělat věci, které nejsou populární, ale čestně a profesionálně. Hodnoty křesťanské demokracie jsou podle mě blízké většině společnosti.
Co vám dodává impuls a motivaci do další práce?
Impuls do dalších dnů mi dodávají každodenní maličkosti. Když například občan přijde s konkrétním podnětem a já pak mám tu šanci zrealizovat ho. Mám radost z věcí, které mohu měnit k obrazu lidí, kteří zde bydlí a není jim jedno, jak jejich okolí vypadá.
Profil Jakuba Hrušky
Od roku 2014 zastupitel za KDU-ČSL v Kohoutovicích, od ledna 2021 starosta tamtéž. Mezi jeho zájmy patří rodina, procházky v přírodě, moderní technologie a je též aktivním skautem.