Jak byste popsal rozdíl mezi pozicí místostarosty a starosty?
Ten rozdíl je poměrně zásadní, je to zejména v míře odpovědnosti. Místostarosta má odpovědnost dílčí, kdežto starosta za celou obec. Většinu rozhodnutí podepisuje starosta, samozřejmě poté, co projde radou a zastupitelstvem obce. Starosta je občany také vnímán jinak než místostarosta, jako ten, kdo všechno vyřeší, jako vrchní arbitr.
Jaké jsou vaše současné priority v obci?
Nám se to trochu nahromadilo a musíme těch věcí řešit více najednou. V prvé řadě se snažíme
chovat co nejvíce energeticky úsporně. Plánujeme výměnu současných za úspornější svítidla na našem veřejném osvětlení, na což využijeme dotaci Ministerstva průmyslu a obchodu. Snažíme se také získat dotaci od Ministerstva životního prostředí na umístění fotovoltaiky na naši čističku odpadních vod. Potýkáme se s problémem, že naše veřejné budovy - škola, školka, Sokolovna, jsou památkově chráněné, mají podklad ze žulového kamene, takže je nemůžeme snadno zateplit. Musíme zachovat původní fasádu, takže jednáme s památkáři. Zatím jsme se domluvili alespoň na tom, že můžeme vyměnit okna za ne úplně stejný typ jako je ten historický, jen obdobně vypadající. I to pomůže.
Trápí nás také povodně, protože ležíme v takovém dolíku, z okolních obcí se k nám voda stahuje. V roce 2020 nám tady lokální povodně napáchaly značné škody, je to čím dál častější problém. Náš malý potok Lodrantka tekoucí středem naší obce snadno a rychle rozvodní. Vrásky na čele nám přidělává i nově zbudovaná nedaleká dálnice D35, ta je bohužel odvodněná směrem k nám do středu obce a ne na druhou stranu. Chtěli jsme také, aby byla u dálnice zbudovaná větší retenční nádrž, než je tam dnes. Takže teď tak trochu bojujeme a podali jsme správní žalobu vůči rozhodnutí kraje. Zatím se nám ani úplně nedaří přesvědčit povodí Labe, aby vyčistilo koryto a zprůchodnilo tok našeho místního potoka. Ale my samozřejmě nestojíme se založenýma rukama, připravujeme výstavbu suchého poldru, který ochrání část naší obce. Protipovodňovou funkci má také náš obecní rybník. Jinak nová dálnice nám i pomohla, protože výrazně odlehčila naši dopravu, kamiony si už nezkracují své cesty středem obce. A samozřejmě výrazně n
ám zlepšila dopravní napojení na další regiony. Ovšem místy je jen 400-500 m od domů v naší obci, takže část občanů si stěžuje, proto budeme dělat měření hluku.
Když se řekne Dolní Roveň, znalci První republiky hned zbystří, protože se u vás narodil a měl zde rodinný statek předseda vlády a jeden z lídrů Agrární strany František Udržal. Je jeho duch v obci ještě cítit?
Určitě, protože on pro obec hodně udělal. Nechal zde vybudovat základní školu, sokolovnu, hospodářskou školu a dlážděnou silnici, kterou v současné době nahradila asfaltová . Tyhle unikátní budovy jsou zapsané jako památky. U nás se zachovalo také celkem dost zemědělských usedlostí v původní podobě, i když už se na nich nehospodaří. Nalezneme zde také Udržalův statek a vilu kde František Udržal bydlel a kam za ním několikrát přijel na návštěvu T. G. Masaryk. Bohužel vila je v soukromém vlastnictví a značně zchátralá.
Jinak taková zajímavost, jsme možná nejdelší obcí na Pardubicku, protože se táhneme v délce téměř 10 km podél silnice a už zmíněného potoka Lodrantka. Obec Dolní Roveň je složena ze čtyř místních částí - Dolní Roveň, Horní Roveň, Komárov a Litětiny. Přímo na naši obec navazuje Chráněná oblast Ptačí oblast Komárov, což nám ale trochu komplikuje život, nemůžeme třeba udržovat vodní toky atd. Zajímavé je, že protihluková stěna u nové dálnice chrání tuto ptačí oblast, ale už nezbyly peníze na protihlukové zábrany u obydlené části. Abych ale nebyl negativní, v blízkém lese Boršov vlastníme obecní rybník Lodrant, to je opravdu hezké místo, doporučuji a zvu tam všechny. Jelikož jsme rovinatá obec, nabízí se zde velký prostor pro nenáročnou cykloturistiku.
Jak jste na tom s občanskou vybaveností?
Vybavenost tady je. Jsme ale rozsáhlá obec, takže i když máme tři obchody, od částí obce jsou i ony daleko. Nemůžeme ale žádat o dotaci na prodejnu, protože jsme už re
lativně velká obec. Fungují u nás i čtyři hospody a z toho jsou tři hospody v obecním, za přiměřené nájemné. Máme zde i zdravotní středisko, lékárnu, masnu a další služby
Někde jsem četl, že v Dolní Rovni máte více hasičských sborů. Jak je to možné?
Ano, u nás v obci fungují dokonce čtyři hasičské sbory – to je unikát. Vzniklo to historicky, v jednotlivých místních částech, všechny jsou starší než 120 let a mohou se tak pochlubit obrovskou tradicí. Každý sbor má svou hasičskou zbrojnici, jednotku s hasičskými vozy, kterou financujeme. Hlavně nesmíme zapomenout, že všechny hasičské sbory vydatně pomáhaly při nedávných povodních v naší obci. Výborně se také starají o děti prostřednictvím hasičského sportu. Aby toho nebylo málo, tak u nás fungují dva myslivecké spolky, dva fotbalové kluby, Sokol zde vloni slavil 100 let výročí a aktivní jsou u nás i další spolky.
To asi během roku organizujete hodně společenských akcí.
Ano, držíme tradiční posvícení první neděli po svátku sv. Václava. Jako obec v sokolovně pořádáme hojně navštěvovaný vánoční a tříkrálový koncert, hasiči pořádají masopustní průvod, čarodějnice, dětské dny a loučení s prázdninami, rybářské závody, sokol pořádá drakiádu, fotbalová utkání, florbalové turnaje atd. O letních prázdninách jsme zkušebně zavedli i letní kino.
Co plány do budoucna?
Stále nám mírně stoupá počet obyvatel, což je vlastně dobře. Chybí nám přirozené centrum obce, kde by se třeba scházeli senioři, do budoucna bychom pro ně chtěli posílit servis, zařídit místo, kde by se setkávali a byly by tam i služby pro ně, zatím se scházejí v sokolovně.
Vloni jsme dokončili rozšíření školky o jednu třídu, ale do budoucna budeme muset řešit asi i školu.
Chceme revitalizovat naši vodní nádrž Zbraň ležící uprostřed obce, vyčistit ji, odstranit nánosy. Nyní funguje jako požární nádrž i pro menší záchyt během povodní.
Je tu dlouhodobý požadavek na výstavbu sportovní haly. A trápí nás budova bývalé hospodářské školy. Je to obrovský prvorepublikový komplex budov, tak přemýšlíme, co s tím.
Zvažujeme možnosti vybudování cyklostezky do Holic, protože je to po rovině, jen nejsou volné pozemky, kudy ji vést. Zatím. Jinak máme skvělou dopravní dostupnost prakticky do všech směrů, blízko je do Pardubic, pár kilometrů i do Chocně, Holic, Vysokého Mýta, Hradce Králové.
Jak komunikujete s občany? Nějaké doporučení pro další starosty?
Mně se osvědčila moje povaha a přístup. Jsem přátelský typ a snažím se s každým komunikovat. Nemám předsudky. Jako rovný s rovným, vyslechnu si je a snažím se najít řešení. Jinak máme jako obec obecní rozhlas, Facebook, chodím často i na výroční schůzce místních spolků.
Napadá vás něco, co byste jako obec uvítali od státu a ministerstev?
Určitě bych uvítal zjednodušení dotačních titulů. Třeba dokumentace operačního programu Ministerstva životního prostředí na roky 2021-2027 má 306 stran. To není v lidských silách laika prostudovat. Pak jsme odkázaní na firmy, které nám poskytnou servis na zpracování dotací.
Teď k naší straně. Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Určitě je to podpora rodin jako celku. Od kolébky do hrobu. Myslím, že naší doménou je i péče o handicapované. Pak je to podpora venkova, kde jsme tradičně silní. Ale musíme zkusit nabídnout i témata do měst, protože venkov nás nespasí. Ve městech nejsme silní. K politice jsou mladí dost rezervovaní, je to běh na dlouhou trať. Jinak kolem sebe vidím, a zažili jsme to i u nás v obci, že určitý problém naší - a nejen naší - strany je zapouzdřenost. Někdy se zbytečně bojíme pustit mezi nás další, bojíme se potenciální konkurence a sedíme na pozicích dlouhé roky. Máme tu relativně nedávnou zkušenosti i z naší obce, ovšem nevím, jak tento problém nějak systémově odstranit.
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Slušnost, přátelskost, otevřenost.
Co vám osobně dodává motivaci?
Potřeba posouvat věci dál. Když se něco podaří, nebo výzvy, když člověk jde a ví, že s tím může něco udělat. Jako starosta nemám přímého nadřízeného, sám se snažím si pořád hledat práci. Vrchní arbitr jsou občané.
Profil Miloše Horáka, starosty Dolní Rovně:
Miloš Horák (47) je starostou první funkční období, předtím byl 4 roky místostarostou. Profesí je stavař. Má tři syny a mezi jeho koníčky patří rekreační cyklistika, motorismus a astronomie. Pochází z lidovecké rodiny. Jeho otec byl zakládající člen místní organizace a vykonával funkci místostarosty.
Děkuji za rozhovor
Petr Kopáček