KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké rozhovory - Ester Horáková, starostka obce Podbřezí: O Podbřezí se vždy vědělo, že jsou zd
Zpět

Lidovecké rozhovory - Ester Horáková, starostka obce Podbřezí: O Podbřezí se vždy vědělo, že jsou zde aktivní lidé

Přidáno 3. 3. 2023
Ilustrační foto
Ester Horáková je již pátým rokem starostkou Podbřezí, malebné obce u Orlických hor. V obci funguje mnoho spolků a je pro ni typická občanská pospolitost. Podařilo se jí dotáhnout rekonstrukci základní školy a propojit okolní obce cyklostezkou. 

Ve vaší obci funguje spousta spolků, například Sdružení žen, Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení nebo Sportovní klub. Jak se vám s nimi daří spolupracovat? 
O Podbřezí se vždycky vědělo, že jsou tady aktivní lidé a tedy i spolky. Také jsme vždycky věděli, že bez nich a bez jejich nápadů a samozřejmě zapojení se do celkového života obce to nejde. Společně tvoříme kulturní a sportovní akce, které potom dělají potěšení spoluobčanům a lidem blízkého i širokého okolí. Spolky se na nás vždy mohly obrátit v případě potřeby nebo v případě finanční podpory.

Starostkou Podbřezí jste již od roku 2018. Co se Vám za ty roky v této funkci povedlo?
Funkci jsme si předali s předchozím panem starostou, plynule a stejně tak jsme plynule pokračovali v již započaté práci. V roce 2019 se nám podařilo dotáhnout do konce rekonstrukci základní školy, kdy bylo přistavené celé patro a tím škola získala opravdu pěkné a funkční prostory a stala se moderním zařízením. V minulých dvou letech jsme vystavěli v Podbřezí oddílnou kanalizaci s ČOV, spolu s tím se podařilo vyměnit hlavní řád obecního vodovodu a udělat nový asfalt po stavebních pracích. Také se podařilo ve spolupráci se sousedními obcemi propojit naše vesnice cyklostezkou, která není určena pouze pro cykloturistiku ale také má usnadnit bezpečnou cestu lidem do zaměstnání.

Jakou máte největší prioritu na nadcházející 3 roky?
Samozřejmě že v dnešní době energetické krize chceme jako ostatní obce trochu ušetřit, takže letos bychom chtěli vyměnit veřejné osvětlení ze sodíkových na ledkové. Do budoucna bychom také chtěli být alespoň trochu soběstační s výrobou elektřiny – obecní fotovoltaiky. V současné době máme připravený projekt při kterém bychom chtěli rekonstruovat bývalý obecní úřad ve Lhotě Netřebě (vesnička spadající pod Podbřezí). Je hotová projektová dokumentace vč. stavebního povolení na tzv. víceúčelový dům, který budou využívat dobrovolní hasiči z této místní části ke svým pravidelným schůzkám a společným akcím.

IMG_20221121_112737.jpgVe vaší obci kandidovala pouze jedna kandidátka KDU-ČSL. Jak se vám s vašimi kolegy v zastupitelstvu spolupracuje? 
Vždy jsem se snažila, co nejvíc mluvit o připravovaných věcech, co nejvíc zastupitelé vtáhnout do přípravy i samotného rozhodování. Tím že u nás byla jen jedna kandidátka, by se mohlo někdy zdát, že starostka něco připraví a ostatní jen zvedají na zasedání ruku. Toho jsem se chtěla vyvarovat a proto máme pravidelná pracovní jednání, na kterých si může každý říct svůj názor. Ne vždy to ale jsou konstruktivní debaty.

Co je pro obec Podbřezí charakteristické?
Vyjádřila bych to jedním slovem a významem, který jsem si k tomu dohledala - POSPOLITOST = lidé žijící na jednom místě, jsou k sobě volně poutáni například příbuzenstvím, sousedstvím, přátelstvím. A to je Podbřezí.

Co jsou pro vás lidovecké hodnoty?
Jsem věřící a proto mi jsou blízké hodnoty jako je láska a pomoc druhým. Jednou jsem našla citát „Buď důvodem, proč někdo věří v dobré lidi“, chtěla bych být takovým důvodem.
V naší straně letos probíhá programová a ideová debata. Je něco, co byste v KDU-ČSL změnila případně vylepšila?
Je mi líto, že i přes velkou dobrou snahu, teď myslím působení ve vládě, je KDU-ČSL stále nepochopené a podceňované. Tolik dobrých užitečných věcí se pod značkou KDU udělalo - Milostivé léto, příspěvek za výchovu dětí a více, ale stejně když mluvím s lidmi, jako by to bylo málo.

Jak komunikujete s občany a jaká je u vás občanská vybavenost? 
V obci informujeme několika kanály. Máme aplikaci Česká obec přes kterou občané od nás dostávají důležité zprávy, zároveň udržujeme SMS Infokanál, kdy starší občané s tlačítkovými telefony, dostanou smsku do kapsy. Také moc rády s kolegyněmi mluvíme do obecního rozhlasu. I přesto, že Podbřezí leží nedaleko větších měst Dobruška a Rychnov nad Kněžnou snažíme se o zachování některých služeb, jako je například pošta, kterou si obec vzala pod svá křídla jako Poštu Partner. Dále finančně podporujeme místní obchod a dobře fungují i místní hostinec Skalka a motel Skalka. Rodiče před pár lety přivítali vybudování nové školky v rámci Základní školy a Montessori mateřské školy v Podbřezí.
IMG_20230107_093724-(1).jpg
Co vám dodává sílu a motivaci do práce? 
Starostku dělám pátým rokem a musím říct, že to mám ráda. Myslím, že jsem komunikativní a i když by mi to mohl někdo vyčítat, někdy moje cesta do kanceláře netrvá jako standartně 5 minut, ale i hodinu. Potkávám lidi, kteří potřebují i jen krátké optání, jak se mají. Především u starších vidím, jak rádi se zastaví a zapředou rozhovor. A to mám ráda i já. Vždyť kancelář neuteče, ale copak já vím, jestli toho člověka nevidím naposledy? Také jako věřícímu člověku je mi setkávání a pomoc druhým blízká.

Jak trávíte nejraději volný čas, když zrovna nejste na radnici? 
Moc volného času nemám, ale když je, vyrážíme s rodinou na výlety do blízkých Orlických hor. Ráda také čtu, možná to vychází i z toho, že jsem několik let dělala knihovnici. Ráda zpívám i když teď už jen doma a hlavně se ráda potkávám s milými lidmi.
 
Profil Ester Horákové: 
Ester Horáková žije v Podbřezí již 20 let. Po svatbě se sem s manželem nastěhovali do nového bytu v bytovce a tahle vesnička se pro ně stala společnou srdeční záležitostí a jejich domovem. Společně mají dva syny, staršího Matouše 17 let a mladšího Filipa, kterému je 14 let.