KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Vít Beran, starosta městské části Brno-Žebětín: Modulární školku jsme zvládli pos
Zpět

Lidovecké hovory - Vít Beran, starosta městské části Brno-Žebětín: Modulární školku jsme zvládli postavit za rok a půl

Přidáno 22. 9. 2022
Ilustrační foto

Starosta brněnské městské části na samotném západním okraji Brna, Vít Beran, starostuje Žebětínu již neuvěřitelných 24 let. Pětkrát dokázal obhájil svůj mandát. Starostování převzal po svém otci v 31 letech a nyní jako 55letý je stále v nejlepších letech. Jak sám s nadsázkou říká, nejdřív byl všude nejmladší a netrvalo to zas tak dlouho a najednou je všude nejstarší.

Co aktuálně řešíte? Kromě voleb.
Dokončujeme přístavbu dalšího pavilonu základní školy, protože nám výrazně roste počet obyvatel. Otevíráme také novou hasičskou zbrojnici pro dobrovolné hasiče, která nahradila starou, už nevyhovující.  
 
Vy jste za vaše starostování samozřejmě udělal pro svou městskou část strašně moc věcí. Pokud bychom se ale měli věnovat zejména poslednímu období, jaké vaše projekty byste zmínil?
Postavili jsme například cyklostezku směrem k naší místní oboře.  A jak jsem už naznačil, výrazně nám přibývá obyvatel. Když jsem začínal jako starosta, měli jsme 1800 lidí a nyní jsme se dostali na 5300 lidí obyvatel. Podařilo se nám postavit 2. stupeň základní školy, protože jsme měli jen jeden. Vybudovali jsme i další oddělení mateřské školy. Je to modulární školka – zvládli jsme ji během covidu postavit ve velmi rychlém čase za rok a půl od projektování do otevření.  Stavba je poskládána z modulů, vznikla tam i pěkná zahrada, máme ta tepelná čerpadla, nyní tam budeme dávat fotovoltaiku.
 IMG_6466.JPG
Jak byste představil vaši městskou část?
Jsme původně typická vesnice na západní straně města, k Brnu jsme byli připojeni až v roce 1972. Sousedíme s Bystrcem, čili rekreační oblastí. Jsme spíše rezidenční oblastí, bez větší výroby. V našem katastru funguje i větší část brněnského autodromu, což samozřejmě přináší nejen příliš hostí a příležitostí, ale i patřičný hluk. Jinak bych zmínil i žebetínský rybník, kde žijí chráněné ropuchy.
 
S jakými největšími problémy se potýká vaše obec?
Parkování je problém i u nás, a to nejen na našem relativně novém sídlišti, ale i ve staré zástavbě. Rodiny dnes vlastní obvykle více než jedno auto, na to původní charakter zástavby není dimenzován a ten problém se bude prohlubovat. Obrovská výhoda je, že k nám zajíždí městská hromadná doprava z Brna, včetně nočních spojů.  
 
Nyní jsou velkým tématem energie růst cen, jak toto řešíte?
Budeme se hlásit do programu města Brna, které díky iniciativě našeho lidoveckého náměstka primátorky Petra Hladíka umísťuje prostřednictvím městské firmy SAKO na všech veřejných budovách, pokud to unesou, fotovoltaické panely. Jinak v novém pavilonu školy budeme mít retenční nádrž, vodu z ní použijeme k zálivkám městské zeleně.
 
Co ještě plánujete do budoucna, když znov20210217_144206.jpgu uspějete ve volbách?
Chceme dostavět pavilon základní školy nebo dokončit kanalizaci v jedné zbývající části naší obce. Již dlouho se plánuje východní silniční obchvat, ale čekáme na nový územní plán, který se bohužel kvůli politickým hrátkách ve městě zdržel.
 
Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Měli bychom se všemožně snažit podporovat rodiny. I my u nás v obci podporujeme nejmladší, děláme zázemí, aby se rodinám tady dobře žilo, proto klademe důraz na školy a školky. Chceme i postavit domov pro seniory, to nám zatím chybí. A udržet kvalitu života. Jinak celorepublikově oceňuji kroky vlády v zastropování cen energií, musíme se hodně věnovat životnímu prostředí.  
 
Proč jste konkrétně vy lidovcem?
Jak manželčin dědeček, tak můj táta i děda byli v lidové straně, jste tradiční lidovecká rodina, byli jsme i Orli. Sloužil jsem jako ministrant, takže můj vztah k lidové straně je pevný od mala. Snažím se, abychom měli i nástupce z řad mladých, což není jednoduché, protože mladí se dnes nechtějí moc angažovat. Ale na kandidátce do voleb teď máme i mladé nadějné lidi, i na volitelných místech.
 
Vaše lidovecká kandidátka získala v minulých volbách neuvěřitelných 63 % hlasů. Děláte teď tedy vůbec nějakou kampaň?IMG_2065.JPG
Já tvrdím, že kdybych se měl stoupnout se stolečkem před radnicí, tak by to po těch 24 letech vypadalo zvláštně. Jsem zastáncem hesla, že volební kampaň se zahajuje první den po volbách. Máme samozřejmě  leták, rozmístěné plachty, bez toho to dnes nejde. Ovšem nemám třeba Facebook, chci si uchovat dušení zdraví.
 
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější? Vy sám jste pětkrát po sobě dokázal obhájit post starosty a aktuálně jste 2. nejdéle sloužící starosta v Brně.  Jak se vám to povedlo?
Úspěšný starosta musí být pracovitý, otevřený, vstřícný – starosta je od slova „starat se“. Beru to jako službu. Člověk to dělá s pokorou, za ta léta jsem se nezměnil a snažím se těm lidem pomoci. Důležití jsou vždy i lidé kolem, v zastupitelstvu jsme dobrá parta, byť z různých politických stran, neděláme si naschvály.
 
IMG_1929.JPGMáte srovnání za 25 let – kam se politika posunula za uplynulé čtvrtstoletí?
Pamatuji si to porevoluční nadšení v 90. letech. Tehdy byli lidé uvolněnější, angažovali se více dobrovolně. Teď jsou lidé takoví protivnější, nikdo moc nechce dělat dobrovolně, kromě hasičů. Doba je složitější, byrokracie roste např. ve stavebnictví, všechno je uspěchanější. Jinak covid způsobil, že nebyly kulturní akce a zdá se mi, že lidi to poznamenalo. Odvykli si spolu komunikovat napřímo a vycházet si vstříc. Lidé si trochu zvykli, že se o ně někdo postará, že jim stát vše dá. Samozřejmě každá doba má své, dnes je zase větší bezpečnost než v 90. letech, technické možnosti i možnosti pro mladé jsou neuvěřitelné.
 
Co vám osobně dodává motivaci?
Je to určitě víra, mám skvělou rodinu. Doma pochopení od manželky, která je učitelka a naučila se žít s tím, že jsme pod drobnohledem sousedů a celého města.
 
Děkuji za rozhovor Petr Kopáček
Profil Ing. Víta Berana, starosty Brno-Žebětín:
Vystudoval zahradní inženýrství. Starostou městské části Brno-Žebětín je od roku 1998. 16 let je také zastupitelem v městě Brno. Má dvě děti a dvě vnoučata. Mezi jeho koníčky patří zahrada a turistika.