KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Lidovecké hovory - Starostka a kandidátka do Senátu Eva Rajchmanová - Hlas za Slovácko jednoduše mus
Zpět

Lidovecké hovory - Starostka a kandidátka do Senátu Eva Rajchmanová - Hlas za Slovácko jednoduše musí být v Praze slyšet!

Přidáno 16. 9. 2022
Ilustrační foto
Jižní Morava je nádherný kraj, nesmírně bohatý na kulturní tradice. A jednou z nejtradičnějších oblastí je Hodonínsko, kde v Dolních Bojanovicích již 8 let starostuje Eva Rajchmanová. Letošní volby, kde v obci má jen jednu protikandidátku, jsou pro ni specifické i z jiného důvodu. Jako kandidátka koalice SPOLU navržená KDU-ČSL usiluje za Hodonínsko o zvolení do Senátu. A když si přečtete následující rozhovor s ní, zjistíte, že má opravdu hodně co nabídnout. Je lidová, prostě „Naša“.
 
 
Začněme osobně. Samozřejmě jste známá jako starostka, ale přesto, jak sama sebe vnímáte, jak byste sama sebe představila?
Jsem společenský typ, ráda se setkávám s lidmi, ráda pro lidi pracuji. Mou práci starostky mám opravdu hodně ráda, baví mě i ty akce, společenská setkávání, práce pro obec a lidi v ní. Jinak mám širokou rodinu, 3 bratry, manžel je také ze 4 dětí, máme spolu 4 děti a teď čerstvě se nám narodila první vnučka, takže to si užíváme.electa-Rajchmanova-2.JPG
 
Proč kandidujete do Senátu?  Není vám na obci dobře?
Byla mně učiněna nabídka, tak jsme to zvažovali. Nejdříve jsem říkala že ne, protože mě to ani nenapadlo a neměla jsem podobnou touhu. Pak jsme to ale probírali doma, i s mnoha dalšími lidmi. A poté, co zasedla rodinná rada, jsme se nakonec dohodli s manželem, že do toho půjdeme.
 
Proč by vám lidé ve vašem obvodu měli dát ve volbách svůj hlas?
Věřím, že mě tu hodně lidí zná, přeci jen jsem už 8 let starostkou a předtím jsem byla místostarostka. Lidé vědí, jak se dokáži o svou obec postarat. Mám zkušenosti a dokážu jednat v různých záležitostech s úřady, na ministerstvech. Věřím, že se nám tady v naší třítisícové obci daří dobře. A na tomto regionu mně opravdu záleží. Těší mě, že se mladí lidé vrací ze studií, zakládají zde své rodiny, že nás v Dolních Bojanovicích neubývá, ale přibývá. Lidé tu mají i hodně dětí, tři jsou zde mimochodem standard.
 
IMG-20220912-WA0004.jpgJaké oblasti se chcete po případném zvolení věnovat? Jaké budou vaše cíle?
Já bych ráda navázala na práci mé předchůdkyně, Anny Hubáčkové, která je nyní ministryní životního prostředí.  V Senátu chci podporovat a věnovat se takovým tématům, jako jsou komplexní pozemkové úpravy, obnovy remízků, větrolamů, zachycení vody v krajině. Zrovna dnes to sice možná tak nevypadalo, když bylo pěkně po dešti, ale jinak náš region trápí velké sucho, jsme nejteplejší region Česka. S vodou musíme dobře hospodařit, proto chci chránit zdroje pitné vody.
Vedle ochrany životního prostředí je další oblastí doprava. Velmi nás bude ovlivňovat velká dopravní stavba, která se k nám už blíží, a tou je dálnice D55. Ráda bych ji z pozice senátorky co nejvíce urychlila, protože kvůli stavbě vznikají dopravní kolapsy, takže potřebujeme dálnici co nejrychleji protáhnout dále, do Břeclavi.
Aktuální téma je energetická krize, která zasahuje do života každého z nás. Proto chci určitě podpořit legislativní změny, které otevřou prostor pro vznik a rozvoj komunitní energetiky a podpoří užívání obnovitelných zdrojů energií. Náš senátní obvod je krajem krásných a šikovných lidí, folklorních tradic, zvyků, krojů. Myslím, že tímto jsme opravdu výjimeční. Všechny tady tyto hodnoty bych chtěla podporovat, aby se dál rozvíjely. Hlas za Slovácko jednoduše musí být v Praze slyšet!
 
Vy jste velmi zkušenou a úspěšnou komunální političkou. Už 8 let starostkou Dolních Bojanovic na Slovácku a předtím 12 let jste byla místostarostkou. A do voleb jdete znovu jako lídryně kandidátky KDU-ČSL – mimochodem konkurencí jsou pro vás jen Nestraníci, to také o něčem svědčí. V čem se vám tato zkušenost hodí?
Myslím, že po těch letech opravdu dokážu jednat s lidmi, to jako starosta zkrátka musíte umět304038209_152145787445687_2994628955254423581_n.jpg s lidmi vyjít. A to si myslím, že se velmi hodí i v Senátu.  
 
A co jste v obci třeba řešila?
Stojí za mnou konkrétní výsledky, ať už jsou to vybudované cyklostezky, lesní cesty, zrekonstruované zdravotní středisko se vznikem bytů pro seniory, rekonstrukce ZUŠ, nové fotbalové hřiště, každoroční rekonstrukce v základní škole, podpora spolků, podnikatelů, vinařů, ekologické projekty nebo snaha o komunitní energetiku. Vnímám problematiku a potřeby lidí komplexně. Nejen optikou toho, co řeší dnes, ale nahlížím i na problémy, které se dotýkají budoucnosti. Hodně se věnujeme budování – zasíťování – nových lokalit pro bydlení, pro podnikání. Hodně investujeme každoročně do kanalizací, vodovodů, komunikací. Realizovali jsme i ekologické projekty, například rekultivaci skládky, fotovoltaiku na střeše základní školy.
 
Na čem teď jako starostka pracujete?
V letošním roce u nás v obci zvelebujeme sportovní areál, připravujeme další stavební místa pro rodinné domy. V realizaci je nové dětské hřiště, které bude určeno pro všechny věkové kategorie. Vysazujeme stromy, máme připraveny projekty pro obnovu dvou rybníků, řešíme také naše vinařské uličky. Čekáme na dotační výzvy, abychom mohli za základní uměleckou školou vybudovat kulturní centrum a rekonstruovat náves. Projekčně připravujeme rekonstrukci dalšího bytového domu – tentokrát bychom chtěli jít cestou SMART řešení – fotovoltaika, tepelné čerpadlo.
 
9cs_2_big.jpgNa co do vaší obce byste pozvala přespolní?
Jsme vinařská obec, jsme v síti moravských vinařských stezek a cyklostezek, naše rovinatá krajina je pro návštěvníky ideální. Chlubíme se také našimi kulturními a duchovními tradicemi, folklorem.  Velmi dobře nám funguje i naše Základní umělecká škola, v obci funguje asi 15 hudebních těles různých žánrů – cimbálovky, dechovky, bluegrass, kapela ŠROTI, ale třeba i 60-ti členný Svatováclavský sbor a orchestr, vždyť jsme zpěvná oblast.
Ve dnech 25. – 27. září se u nás budou konat největší slavnosti, což jsou Svatováclavské hody, protože máme i Chrám sv. Václava, mimochodem na TV NOE by měl být přenos ze slavnostní mše sv., která začíná v 10 hod. Hody jsou především záležitostí krojované chasy, stárků, v průvodu jde kolem 60-ti krojovaných párů. Další neděli 2. října budou Hodky s vinobraním – také krojová zábava. V sobotu 1. října – půjde přes naši obec Pochod slováckými vinohrady – spojený s ochutnávkou burčáků. Je na co se těšit, přijeďte.
 
Vaši kandidaturu podporuje hodně osobností z regionu i celého Česka. Co je podle vás pro úspěšného starostu nebo politika nejdůležitější? Jaké vlastnosti?
Schopnost domluvit se s lidmi, ale je nutné být i pracovitý, potřebujete také psychickou odolnost, nelze moc čekat vděk. Spíše se setkáte s kritikou, spokojení lidé se často neozvou. Jako starosta si musíte umět poradit s mnoha situacemi.
 
Jak vidíte roli Senátu, proč je podle vás důležitý?spolu4.jpg
Senát je postavený na jiném způsobu volby a je zde jiné politické zastoupení, než v Poslanecké sněmovně. Senátoři jsou voleni přímou volbou a z toho vyplývá síla jejich mandátu. Lidé vybírají spíše osobnosti, které znají.  Senát se obměňuje postupně, není tolik náchylný na  změny. Je to vyvážení Poslanecké sněmovny, je to takový airbag, záchranná brzda. Myslím, že je dobře, že ho máme. V minulosti se již osvědčil mnohokrát.  
 
Co pro vás znamenají či symbolizují lidovci? Jinými slovy, jaká by měla být naše role ve společnosti a držíme ji?
Vždy si pod tím představím ochotné a pracovité lidi. Když mě poprvé oslovili, abych kandidovala v komunálních volbách, tak jsem si říkala, že půjdu jedině za ně. My jako lidovci nic neděláme jen jako, pro danou příležitost. V Dolních Bojanovicích už roky pořádáme krojový ples, dětský krojový ples, akce pro rodiny – pouštění draků. Chráníme rodinu, hodnoty, tradice, důležitý je i sociální prvek. Mezi lidovci je spousta starostů, máme jich více než STAN, který to má v názvu.  
 
Proč vy jste lidovkyně? Jak jste se k tomu dostala?
K politice mě přivedla maminka, která je členskou KDU-ČSL. A právě tuto stranu jsme v rodině podporovali a volili. Já sama jsem vstoupila do KDU-ČSL v roce 2010.  Jako mladá matka, tenkrát se 3 dětmi, jsem byla zvolena místostarostkou obce a začala se veřejně angažovat.
 
evakroj1-(1).jpgJak to jde nyní v senátní kampani? Jako ústřední heslo jste si zvolila „Eva je naša“.
Mám tým šikovných lidí, dělají mi velmi dobré zázemí. Je to především o setkávání s lidmi, navštěvuji spoustu akcí, některé jsem si už roky slibovala – třeba Horňácké kosení nebo Jízdu králů – nádherné zážitky a také potkávám spoustu zajímavých a milých lidí. Je to zajímavá životní etapa – velmi „výživná“, když při tom současně starostuji.  Co se týká kampaně v komunálních volbách v Dolních Bojanovicích připravujeme jako KDU-ČSL akci pro rodiny - Pouštění draků, děláme to každoročně, oblíbená akce. Jinak kampaň na komunální úrovní se dělá celé čtyř leté období – lidé vidí co se děje v dědině. Zúčastnila jsem se také Orelské poutě na sv. Hostýn, každoročně i letos jsem putovala do Žarošic k P. Marii – poděkovat a vyprosit požehnání.
 
Kdo z rodiny vás nejvíce podporuje?
Dcery – nejvíc totiž trpí naše domácnost, takže teď musí zabrat ony… a samozřejmě manžel. Podporu mám i od svých třech bratrů a rodičů. Maminka už napekla přes čtyři tisíce zázvorníčků do kampaně.
 karate1.jpg
Kdybyste si měla vybrat, jaké hodnoty jsou pro vás v životě nejdůležitější, jaké by to byly?
Vyjádřeno časem, který věnuji: práce, rodina, víra. Vzájemně se prolínají.

Co pro vás znamená víra?
Je to pro mne základní filozofie, pomáhá mi orientovat se na mé životní cestě. S vírou je jednodušší překonávat těžkosti a pochopit, že život je dar a zázrak, překážky mají svůj smysl.

Co považujete za svůj největší úspěch?
To, že se mi podařilo skloubit rodinný život se službou obci. A že to se mnou zatím všichni vydrželi.

Máte vlastní politický vzor?
Ano, Tomáše Baťu. Můj dědeček u něj pracoval tři roky. A vzpomínal, že když k Baťovi nastupoval, tak pan Baťa ho požádal, aby ukázal své ruce, protože měl mozoly, tak to bylo v pořádku, byl přijatý. Pracoval na těžkém oddělení - čistil hovězí kůže z Argentiny. Baťu chválil jako velmi schopného podnikatele, přestože práce u něj byla velmi tvrdá.
 
Za rozhovor děkuje Petr Kopáček
 
PROFIL Evy Rajchmanové:
IMG_20220823_0010.jpg
Eva Rajchmanová je česká politička, starostka a ekonomka. Od roku 2014 je starostkou Dolních Bojanovic, předtím byla v letech 2002–2014 místostarostkou. 
Vystudovala Střední ekonomickou školu (SEŠ) v Hodoníně. Na Ekonomické univerzitě v Bratislavě získala titul Ing. Následně pracovala jako účetní a poradkyně ve firmě LCS Engineering v Hodoníně. Po mateřské dovolené pracovala jako ekonomka ve firmě SPECIAL TURBO, s.r.o. v Prušánkách. Je vdaná s manželem vychovali 4 děti. Kromě rodiny se ve volném čase věnuje práci na zahradě, jízdě na kole, lyžování nebo péči o rodinnou plantáž vánočních stromků. Je členkou Svatováclavského sboru a orchestru – hraje na housle, zpívá, tančí, zapojuje se do folklórních akcí.
 
KONTAKTY
web: evarajchmanova.cz
FB: facebook.com/RajchmanovaEva
Instagram: instagram.com/eva_rajchmanova/