KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Lidovecké hovory - Starosta Oslavice Pavel Janoušek: Života na venkově je třeba si vážit
Zpět

Lidovecké hovory - Starosta Oslavice Pavel Janoušek: Života na venkově je třeba si vážit

Přidáno 21. 4. 2023
Ilustrační foto
Pochází z lidovecké rodiny. Aktuálně vede se státem jednání ohledně případného vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu. Pavel Janoušek je starostou Oslavice už od roku 2010, v posledních letech se jako krajský zastupitel i předseda lidovců stará také o celou Vysočinu.
 
V posledních volbách vaše kandidátka KDU-ČSL a NK jasně zvítězila, ale u vás v obci kandidovaly také Oslavické ženy. To je nějaká místní tradice?
Je to místní a velmi aktivní ženské sdružení a jsme velmi rádi, že je máme. Pořádají dětské dny, výšlapy, organizují některé kulturní akce, spolupracují s obcí.
 
Co se vám v posledním období povedlo?
Když vezmu jen poslední dobu, tak v květnu budeme slavnostně otevírat novou IMG_2850-Copy.JPG požární zbrojnici díky pomoci kraje a ministerstva vnitra prostřednictvím Hasičského záchranného sboru ČR. Vznikly dvě velké garáže a zázemí technické včetně věže na sušení hadic, zázemí pro dobrovolné hasiče, dílna, sklad. Teď jsme opravili rybník, protože hrozilo protržení hráze, nově napouštíme obecní rybník zvaný „Učitelák“.
 
Všiml jsem si, že vám dlouhodobě výrazně roste počet obyvatel. Jak se vám je daří lákat?
Nám se za poslední dekádu zvýšil počet stálých obyvatel asi o třetinu. Zájem o stavbu rodinných domů je tady obrovský, jsme velmi blízko dálnice D1 a s Velkým Meziříčím jsme spojeni chodníkem, je to v docházkové vzdálenosti. I proto jsme vybudovali novou třídu mateřské školy, podpořenou dotací ze státního rozpočtu z kapitoly ministerstva školství, u naší ZŠ a MŠ Oslavice. Základní škola je malotřídní, má jen první stupeň, ale jsme velmi rádi, že ji máme a snažíme se ji stále vylepšovat. Nově jsme tam tedy zřídili školní kuchyň, nedávno jsme otevřeli i novou polytechnickou učebnu, podpořenou z EU prostřednictvím IROP, kde mohou děti v kuchyni péct perníčky, mají tam i keramickou pec a další možnosti, jak se vyřádit a přitom i něco naučit.
 
Všiml jsem si, že jste ve vaší obci velitel hasičů. Jak jsou hasiči pro vás důležití?
Momentálně jsem jedním z velitelů družstva, jsem na bratry hasiče velmi hrdý. Ale hasičem jsem od mala, mají obrovskou roli nejen v udržování kulturního života v obci, kdy v průběhu roku pořádáme mnoho akcí, ale i při východě mladých. U požární zbrojnice jsme vybudovali 6d0071a53d6fc8457da60778ca58ae84.jpgnové fotbalové hřiště a také multifunkční hřiště, s podporou ministerstva pro místní rozvoj, je tam dráha pro děti, atletické zázemí a nové sociální zázemí, s podporou ze státního rozpočtu z kapitoly ministerstva financí.
 
Co dál ještě aktuálně řešíte u vás v obci?
U školy jsme dělali zklidnění dopravy u školy, umístili jsme tam chodníky a retardéry. Chceme v tom pokračovat. Zvažujeme fotovoltaiku. Problém ale je, že elektřinu je nutné na místě zpracovat. A kancelář starosty je v místním kulturním domě. Čekáme tedy na zákon o komunitní energetice. Ceny za energií máme vysoutěženy velmi dobré, prostřednictvím Mikroregionu Velkomeziříčsko-bítešsko. V další naší obecní budově funguje obchod, nově COOP, ale v případě problému, např. nemoci, je zavřeno a COOP nemá náhradu, což je nepříjemné.  
 
Do blízkého města to máte přes kopec pár set metrů. Takže vy jste vlastně předměstím Velkého Meziříčí.
Spíše bych řekl, že Velké Meziříčí je předměstím Oslavice :-) Ležíme na okraji lokality Horka, kde je jedna z vytipovaných lokalit pro výstavbu trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu. Většina z 9 obcí má referenda proti budování úložiště. My máme usnesení zastupitelstva proti budování úložiště v naší lokalitě. My proti tomu bojujeme se státem (žaloby, stížnosti), zatím „taháme za kratší konec provazu“. Aktuálně se řeší podrobné geologické průzkumy lokalit, získali bychom tak cca 1 milion Kč ročně po dobu průzkumů na základě „atomového zákona“. Dozvěděli jsme se, že až vyberou finální lokalitu, tak pak všechny peníze dá stát jen obci, kde je daný katastr a ostatní obce ostrouhají. Myslím, že by to mělo být řešeno plošně pro celou danou lokalitu. Byl jsem se podívat do Francie i ve Finsku a tam přesvědčili obce pomocí benefitů, ne na sílu. Ve Francii třeba mají reversibilní úložiště, tj. v budoucnosti lze odpad vyvést a využít, když se přijde na nové technologie a využít z nich energie znovu.c3e3b64994223a281e6696e682fce2a8.jpg Nejsou pravidla a obce nemají možnost se účinně bránit, např. práva veta, což je problém. Naši lidé mají strach o vodu, o vrty, obrovský podzemní kamenolom na desítky let, hluk, ztížená doprava, neprověřené utěsnění na statisíce let. Toto je příklad toho, jak český stát má dlouhodobě velké rezervy v komunikaci s obcemi.
 
Jak byste představil vaši obec? Co je u vás pěkného?
Jsme kousek u D1, takže když jedete na Moravu, tak se v naší obci stavte. Máme tady aktivní místní spolky. Už zmíněný spolky (hasiče, oslavické ženy) doplňují myslivci (hony a poslední leč), ze sportovních ping pong a nově fotbalisté, kteří kromě klasických soutěží, zkouší také práci s dětmi) jsou všechny toto spolky pro život obce takovým srdíčkem.  Dále máme v okolí obce krásné lesy  - bohužel nás také postihl kůrovec - procházky kolem obce (např. „Balinské údolí“).  Na začátku srpna na svatou Annu se u nás vždy koná pouť, držíme zde masopust atd. Z ohlasů návštěvníků naší obce oceňují nově vybudovaný sportovní areál s požární zbrojnicí, ZŠ a MŠ Oslavici, kapli „Božího milosrdenství“ vybudovanou v roce 2006. Venkovský klidný charakter a dobré společenské zázemí, blízkost města a dobré napojení na dálnici D1, je zřejmě dobrý základ pro podporu rozvoje naši obce.
 
5bb96390debc15f8e523624e0d67bea1.jpgJak to ve vaší malé obci máte s občanskou vybaveností?
Máme zhruba 700 obyvatel. ZŠ a MŠ, dobré autobusové spojení, vlaková zastávka, plynofikace, splašková kanalizace, kaple, obchod, dětská hřiště, sportovní zázemí jsou dobrým základem. Hospoda nám bohužel zkrachovala, přece jen je to do města kousek  - vykrývají to také časté společenské a sportovní akce v obci. Ale před dvěma lety jsme u nás založili fotbalový klub, protože naši chlapi hráli po okolních obcích. Do budoucna chceme přidat i mládež. Nyní u nás nově fungují i mladí hasiči.

Jste také místopředsedou Mikroregionu Velkomeziříčsko-Bítešsko. V čem to význam?
Nedávno jsme pro obce zajištovali zahradní kompostéry pro občany, tedy že lidi mohli zapůjčit zdarma na 5 let, pak se stane jejich vlastnictvím. A řešíme i vratné plastové kelímky, s logy obcí, mohou využít při akcích místo sklenic. Velmi musím ocenit také společný nákup energií, kdy se podařilo nakoupit prostřednictvím mikroregionu na 3 roky ještě před napadením Ukrajiny.  Nyní to velmi oceňujeme.
 
Jste také krajský zastupitel kraje Vysočina. Co tam řešíte?
Jsem předseda bezpečnostní komise rady kraje Vysočina.  Náš kraj se dá charakterizovat jako kraj malých obcí, řešíme dotace pro rozvoj území. Velmi oceňuje každoroční Program obnovy venkova, kdy mají i ty nejmenší obce možnost požádat o dotace a každý rok i tu nejmenší obec Vysočiny posunout kupředu. Řeší se obchvaty měst a obcí. Na startu je velká multifunkční hala v Jihlavě. Připravuje se stavba vysokoškolských kolejí v Jihlavě. Zásadní bude vysokorychlostní trať podél dálnice D1, přestavba bloků v JE Dukovany. Kraj Vysočina je střecha ČR, co se týká rozvodí. Vodu z vysočiny bere jak část Brna, tak Prahy. Máme tady bohatství lesů, venkovský charakter území, na který jsme právem hrdí.
 
Jak u vás v obci komunikujete s občany? Máte jako zkušený starosta nějaké doporučení?
Vydáváme tištěný zpravodaj, a to 4x ročně. Je hodně náročné ho dát dohromady, ale osvědčil se nám. Přístupný je v digitální podobě na stránkách obce. Jinak samozřejmě v malé obci hraje zásadní roli osobní setkávání.  turnaj.jpeg
 
Od loňska jste předsedou lidovců v kraji Vysočina. Jak to vidíte? Jakým problémům čelíte v celém kraji a co jsou věci, o které se můžeme opřít?
Předsednictví jsem převzal po poslanci Vitu Kaňkovském, na kterého není lehké navázat J. Jezdím během roku po mnoha okresních a místních výročních schůzích, začal jsem jezdit také do Prahy. Snažíme se být mostem mezi stranickou základnou a vedením naší strany v Praze. Jako lidovci na Vysočině máme  stále slušnou podporu, které si velmi vážíme. Snažíme se místní organizace různě podporovat - skákacími hrady a drobným vybavením a podporou drobných akcí. 
 
Jak bychom měli lákat nové členy?
Jednoduše vlastním příkladem, tím, jak sami žijeme. Já sám pocházím z tradiční lidovecké rodiny. Můj otec byl vedoucí KDU-ČSL v naší obci a zastupitel obce, jedno období místostarosta. I my máme problém, že v našem kraji členstvo stárne a mladí sice jsou, ale musíme na tom pracovat ještě více.skola-2.jpg
 
Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Já jezdím po výročních schůzích, bavím se s lidmi. Měli bychom být skutečně křesťanská strana a hájit tyto hodnoty. A musíme se snažit dát prostor i mladým a přitáhnout je. Tedy je dobré, když dostal šanci Petr Hladík jako nový ministr. Držím mu palce.
 
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Je potřeba být přirozený, pracovitý, pracovat stále pro občany, snažit se pro každou část obce něco udělat. A měřit všem stejně, ať si pán nebo kmán.

Co vám osobně dodává sílu?
Když se něco povede, tak jsem rád, že to lidé ocení. Nabijí mě to do další práce. Ti, co jsou spokojeni, tak většinou nepřijdou, naopak nespokojení jsou slyšet více.
 

Profil Pavla Janouška:  IMG_2878-Copy.JPG
Pavel Janoušek vystudoval Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně. Většinu let pracoval jako projektant a konstruktér v oblasti elektrotechnických zařízení. Od roku 2006 jsem se stal zastupitelem naší obce. Od roku 2010 působí jako starosta obce Oslavice na Žďársku. Od roku 2016 působí jako zastupitel Kraje Vysočina za KDU-ČSL a je také místopředsedou Mikroregionu Velkomeziříčsko-Bítešsko, člen Celostátního výboru KDU-ČSL a předseda Krajského výboru KDU-ČSL. V obci Oslavice působí také jako velitel sboru dobrovolných hasičů. Věnuje se ministrantské službě ve farnosti Velké Meziříčí. Snaží se, aby můj život byl službou bližním. V nedávné době zahájil dálkové studium na Univerzitě Palackého v Olomouci,  na CMT fakultě.  Ve svém volném čase se věnuje své rodině, více času mu nezbývá. Občas se projede na kole, nebo s kamarády zahraje fotbal. Má syna a dceru.
 
Děkuji za rozhovor

 Petr Kopáček