KDU.breadcrumbs.homeAktuality Různé Lidovecké hovory - starosta Lidečka Vojtěch Ryza: Potřebujeme motivovat lidi, aby rekonstruovali sta
Zpět

Lidovecké hovory - starosta Lidečka Vojtěch Ryza: Potřebujeme motivovat lidi, aby rekonstruovali starší domy

Přidáno 2. 3. 2023
Ilustrační foto
Vojtěch Ryza je správný Valach. Podsaditý zkušený muž v nejlepších letech je za KDU-ČSL starostou Lidečka na Vsetínsku už přes 20 roků, ale stále má ještě energii svou obec posouvat dále a pomáhat obyvatelům. A že Lidečko není jen tak obyčejná obec, o tom svědčí vítězství v celostátní soutěži o vesnici roku. Protože, jak zdůrazňuje pan starosta, lidé tam žijí rádi a žijí aktivně.  
 
 
Co pane starosto v obci aktuálně řešíte a jaké máte plány?
V letošním roce chceme u nás v obci dokončit finální etapu výstavby cyklostezky, která vede ze Vsetína až po Trenčín. Investujeme takto 109 mil. Kč jen v naší obci. Je to celkem drahé, protože vše budujeme v naší hornaté krajině, součástí je několik lávek přes řeku atd.
Vloni jsme dokončili rekonstrukci penzionu Čertovy skály, který naše obec provozuje. Leží u800px-Lidecko-_celkovy_pohled.jpg chráněného přírodního útvaru Čertovy skály, který představuje oblíbený turistický cíl. Do budoucna na tomto místě chceme budovat atrakce, abychom udrželi lidi – lanové centrum, naučnou stezku, tenisové kurty. Není tak obvyklé, aby obec provozovala vlastní penzion. Vyplynulo to z minulosti, kdy motorest čertovy skály, který byl postaven v akci „Z“, dosloužil a museli jsme se rozhodnout co sním. Prodat jsme jej nechtěli, takže jsme jej kompletně opravili. Jsme na černých číslech, ale je s tím spousta starostí. Například získat spolehlivý schopný personál je dnes velmi náročné.  
Teď jsme získali dotaci z IROPu na rekonstrukci podkroví obecního úřadu, kde vznikne velká společenská místnost a kam přestěhujeme knihovnu z provizorních prostor. V nových prostorách bude jednat nejen zastupitelstvo, ale budeme tam organizovat i přednášky a další akce.  
 
Jak jste na tom s infrastrukturou a občanskou vybaveností?
Infrastrukturu máme celkem hotovou. Funguje u nás centrální stoková kanalizace, veřejný vodovod, plynofikace. Chceme nyní rozšířit plochy pro novou bytovou výstavbu a dohodnout se s majiteli těchto pozemků. Rádi bychom zase připravili a zasíťovali plochu pro výstavbu asi 12 IMG_0321.jpgrodinných domů. Navážeme na nedávnou obdobnou přípravu pozemků pro 8 rodinných domů. Chceme si totiž udržet mladé lidi a nalákat je, aby nám neklesal počet obyvatel, což se zatím daří, díky naší dobré infrastruktuře, i dostatečné občanské vybavenosti. Máme zde poštu v režimu Partner, dvě hospody, penzion, je tu fotbalové hřiště, víceúčelové hřiště. Nesmím zapomenout na nedávno nově postavený kulturní dům, školu s 1. stupněm, mateřskou školu. Vsetín je jen 18 km, takže blízko – v sousední Horní Lidči jsou lékaři.
 
Jaké problémy řešíte u vás v obci?
V podstatě se vším si poradíme a nechci, aby to vypadalo, že si planě stěžuji. Ale některé podněty bych měl. Měli bychom motivovat lidi, a nevím, zda vláda, nebo ministerstva, aby se nebáli finančně podpořit rekonstrukce starých domů třeba z 60. nebo 70. let minulého století. Protože bourat staré a budovat nové je drahé a vlastně ne úplně ekologické. Kdyby byla motivace i finanční, aby se do té rekonstrukce pustili, tak to bude zajímavé a zároveň se vyřešíDozinky.jpg problém v mnoha obcích, kde je moderní nová výstavba na okrajích, ale střed se staršími domy chátrá.  Nebo alespoň motivovat i podporovat bourání starých domů a místo toho budovat nové, energeticky soběstačnější domy. Jsem přesvědčen, že rekonstruovat starší dům vyjde výrazně levněji, než koupit pozemek a stavět zcela nový dům, i když si to žádá jistou toleranci od lidí, že uspořádání domu nebude vždy přesně tak jak si představovali.  Uvítali bychom zde i lepší dopravní dostupnost na dálnici. A cítím, jak je důležitá podpora turistiky, podporu cestovního ruchu by to chtělo ještě posílit.
 
Když se podívám na vaši obec, tak ležíte v dolíku. Nemáte třeba problém i se signálem?
To jste uhodil hřebíček na hlavičku. Jestli si chceme udržet mladé lidi, aby mohli pracovat z domu, tak by obce musí mít rychlý internet. A u nás právě to není ideální. Máme i problém s mobilním signálem – zejména v budovách. I proto jednáme s mobilními operátory. Optické kabely zatím vedou jen do poloviny obce. Stát by toto budování klíčové komunikační infrastruktury mohl více podpořit. Je to klíčový parametr pro kvalitu života, a to nejen ve městech.  
 



Když se ohlédnete zpět za těmi více než 20 lety starostování, na co jste nejvíce hrdý?
Kdysi bych to tak neřekl, protože každý starosta je většinou hodnocený zejména dle toho, co se povedlo vybudovat. Ale teď po těch letech a zkušenostech na to odpovídám, že nejdůležitější jsou lidé, to je nejcennější. A u nás je naštěstí stále spousta obyvatel, kteří si udělají čas, věnují ho komunitě, udržujeme spolky, tradice. Dědina na první pohled nemusí odpovídat tomu, jak žije. Jsou obce, kde je na první pohled vše skvělé, nové, ale není tam život, lidé tam jezdí jen spát. A to je u nás jinak. Zvyky, tradice, složky a spolky zde stále fungují. Máme přes 15 zájmových spolků a sdružení - například ochotnické divadlo, sportovní klub, hasiče, Červený kříž, Scholu, zahrádkáře, Junáka, myslivce, rybáře apod. Dokonce IMG_2460.jpgmáme i lyžařský klub, protože tu funguje lyžařský areál se 2 vleky, i když bez umělého zasněžování, což je to v dnešní době velmi náročné.
Z pohledu investic se nám povedlo zavést kanalizaci zakončenou čističkou odpadních vod. Podařila se i  výstavba nového kulturního domu a pak rekonstrukce penzionu. A jsem pyšný i na celkovou rekonstrukci naší základní a mateřské školy s novou podkrovní tělocvičnou.  Chodníky podél silnice I. třídy jsou samozřejmostí, ale u nás to byla fuška. A těším se na dokončení cyklostezky.

Jak se perete s aktuální energetickou krizí?
Energetika určitě patří mezi naše klíčové úkoly a výzvy, v podstatě je to v dnešní době nutnost. Nyní jsme získali dotaci na komunitní energetiku na zpracování komplexní studie, která by měla říci co dělat.  Dotace je v práci dotačního titulu Efekt III Ministerstva průmyslu a obchodu.  Všechny naše obecní budovy jsou umístěny blízko sebe, tak zvažujeme vybudování centrální výtopny pro veřejné budovy, do kterých bychom použili štěpku z našeho obecního 150 ha lesa. 
 
Jak byste představil vaší obec? Co je pro ni charakteristické? A na co byste pozval lidi z Čech případně zahraničí do vaší obce?
Máme krásnou valašskou přírodu, s kterou se snoubí pracovitost Valachů, kteří nezapomínají na své předky a duchovní hodnoty a snaží vše udržovat, seč jim síly stačí. Jsme pohostinní a docela upřímní. A hosty určitě rád zvu na mnoho akcí, které v průběhu roku pořádáme. Aktuálně například slavíme Masopust. U nás je rarita, že Mikuláš chodí s družinou čertů celé tři dny – 4. až 6. prosince, je to taková velmi známá akce. 1. neděli v červenci pořádáme mezinárodní festival dechových hudeb, 1. neděli v srpnu mezinárodní hasičskou soutěž, 1.IMG_0965.jpg neděli v září zase organizujeme mezinárodní veteránská hasičů. A mohl bych zmínit mnoho dalších akcí.  V roce 2008 jsme i díky tomuto bohatému kulturnímu životu získali celostátní titul vesnice roku.
 
5 x jste ve volbách obhájil funkci starosty. Máte na úspěch nějaký recept? Co byste poradil třeba začínajícím komunálním politikům?
Snažím se být co nejvíce v kontaktu se všemi spolky a organizacemi, chodím na výroční schůzce, snažím se s nimi potkávat. V Lidečku funguje i společenský klub, v rámci kterého se jednou měsíčně scházíme se  zástupci všech spolků a klubů a organizací v dědině. Komunikace je asi nejdůležitější. Aby lidé cítili, že mají u mě dveře otevřené a mohou se mnou řešit jakékoliv problémy.
 
Jste předsedou Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje. Jaké aktivity tento spolek vykonává?
Spolek pro obnovu venkova je nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
 
Co to jsou pro vás lidovecké hodnoty? Čeho bychom se měli držet?
Mně se hodně líbí slogan klidná síla. Na tomto bych stavěl v současné rozbouřené době, o to více. Pro mě je to základ všeho. A pak také musíme být jasní a pochopitelní, aby třeba kroky vlády pochopil každý, to bych podtrhl. A vysvětlovat, vysvětlovat a zase vysvětlovat, abychom třeba vyvraceli mýty šířené populistickou opozicí. Mně nyní hodně lidí včetně lidovců říká, že některým věcem nerozumí- například v energetice. My lidovci jsme vždy hodně chodili mezi lidi a byli jsme „lidoví“
 
Co je podle vás pro úspěšného starostu nejdůležitější?
Být nablízku občanům, obec musí pomáhat lidem. Důležité také je, aby občané včetně zastupitelstva tahali za jeden provaz. Když nás před lety vyhlásili Vesnicí roku, tak porota tehdy říkala – my vidíme a cítíme, že u vás v obci to žije, že tu lidé žijí rádi. To si moc přeji, aby bylo i nadále.
 
_DSC2982.jpgCo vám dodává sílu?
Je to jednoznačně rodina. Být starostou není jednoduché, protože i když máte svou práci rád, tak pracujete s lidmi, a to je někdy s nimi hodně složité. O papírové náročnosti se ani nechci bavit. Vím, že i když se vracím pozdě, tak jsem vítán a rodina to chápe. A pak mě motivuje i krásná příroda a také křesťanský duchovní rozměr, který je v Lidečku hodně silný.
 
Děkuji za rozhovor
Petr Kopáček

Profil Vojtěcha Ryzy, starosty Lidečka:
Starostou obce je již od roku 2002, předtím byl 4 roky místostarostou. Vystudoval obor automatizace a řídící technika na VÚT v Brně. Je také předsedou Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje a předseda místní akční skupiny Hornolidečska. Mezi jeho koníčky patří pěší turistika v přírodě, fotbal, stolní tenis. Je vášnivým fanouškem biatlonu a milovníkem žánru fantasy – oblíbeným autorem je J.R. Tolkien. S manželkou jsou spolu 27 let a mají 4 děti.
 
 
Více fotek z Lidečka zde: https://www.lidecko.cz/category/fotogalerie/